Hirdetés
Hirdetés

Épül az EMSZ, így felmerült a nagy kérdés: lesz-e önálló jelöltjük a 2024-es választásokon?

Az EMSZ vezetői a megalakulás bejelentéséről szóló novemberi sajtótájékoztatón: Mosdóczi Vilmos, Sorbán Attila Örs, Mezei János, Csomortányi István és Toró T. Tibor •  Fotó: EMSZ.org

Az EMSZ vezetői a megalakulás bejelentéséről szóló novemberi sajtótájékoztatón: Mosdóczi Vilmos, Sorbán Attila Örs, Mezei János, Csomortányi István és Toró T. Tibor

Fotó: EMSZ.org

Két hónapja, november elején vált jogerőssé az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) bírósági bejegyzése, és azóta folyamatosan zajlik az új párt felépítése. Száz helyi szervezet hoztak létre, és amint az alakulási folyamaton túl lesznek, elkezdődik a felkészülés a jövő évi helyhatósági választásokra.

Gergely Imre

2023. január 04., 21:062023. január 04., 21:06

2023. január 05., 09:272023. január 05., 09:27

Decemberben egymás után alakultak meg a helyi EMSZ-szervezetek Székelyföldön és Erdély más részein, eddig mintegy száz ilyen szervezet jött létre – közölte megkeresésünkre az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) fúziójából létrejött Erdélyi Magyar Szövetség elnöke. Mezei János elmondta, az építkezés első fázisában a korábbi két párt tagjaira alapoztak, de

a megalakulás hírére már jelentkeztek új tagok is,

akik jónak látták a fúzió megszületését, és csatlakoztak az EMSZ-hez.

Hirdetés

Az első száz helyi szervezet megalakulását továbbiak követik majd, januárban és februárban is folytatódik ez a folyamat azokon a településeken, ahol ez még nem történt meg. Ebben az időszakban ugyanakkor a területi és megyei szervezetek megalakítása is megtörténik, ezzel jön létre teljes jogi formájában az EMSZ – ismertette Mezei. Elmondta:

Hargita megyében és Háromszéken lesznek majd területi (széki) szervezetei az új pártnak, a többi megyében, például Kolozs és Bihar megyében csak megyei szervezeteket alakítanak.

Amint ezzel elkészülnek, elkezdik a jövő évi helyhatósági választásokra történő felkészülést. Egyértelműen az önkormányzati választásokra koncentrálnak – szögezte le a pártelnök, hozzátéve, hogy

jelenleg nem gondolkodnak azon, hogy önállóan indulnának, vagy indítanának jelölteket a 2024-ben esedékes parlamenti, európai parlamenti, illetve államelnöki választáson,

de minden választáson állást foglalnak, stratégiai partnerként vállalnak majd szerepet.

Az EMSZ országos vezetését Mezei János elnök mellett Csomortányi István elnökhelyettes, valamint Mosdóczi Vilmos, Sorbán Attila Örs és Toró T. Tibor alelnökök alkotják.

korábban írtuk

Kétszereplőssé vált az erdélyi magyar politikai préri: bejegyezték az Erdélyi Magyar Szövetséget
Kétszereplőssé vált az erdélyi magyar politikai préri: bejegyezték az Erdélyi Magyar Szövetséget

Gyakorlatilag hároméves, a valóságban azonban harmincéves folyamat ért véget azzal, hogy hivatalosan is bejegyezték az Erdélyi Magyar Szövetséget (EMSZ). 

Hirdetés

3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 07., kedd

Más jogosítványát mutatta fel a rendőröknek, eljárás indult ellene

Más személy jogosítványát mutatta be a rendőröknek egy hétfői rutin ellenőrzés során egy maroshévízi férfi, eljárás indult ellene.

Más jogosítványát mutatta fel a rendőröknek, eljárás indult ellene
Hirdetés
2026. április 07., kedd

Autó borult fel Gyergyóalfalunál, a sofőrt a tűzoltók szabadították ki

Közúti baleset történt Gyergyóalfalu közelében: egy autó felborult, és egy személy a járműbe szorult.

Autó borult fel Gyergyóalfalunál, a sofőrt a tűzoltók szabadították ki
2026. április 03., péntek

Emlékeket, a múlt tárgyait gyűjti Borszék: várostörténeti kiállítást létesítenek

Borszék önkormányzata átfogó helytörténeti gyűjtést hirdetett meg, amelynek célja, hogy összegyűjtsék a település múltjának tárgyi és dokumentarista emlékeit. Múzeum születik az egykori 49-es villában.

Emlékeket, a múlt tárgyait gyűjti Borszék: várostörténeti kiállítást létesítenek
2026. április 02., csütörtök

Az EMSZ is segíti a levélszavazatok eljuttatását a Főkonzulátusra

Mozgóurnával segíti a levélszavazatok leadását az Erdélyi Magyar Szövetség gyergyószentmiklósi szervezete. A párt székelykeresztúri és szentegyházi szervezete is besegít a szavazatok eljuttatásában a csíkszeredai főkonzulátusra.

Az EMSZ is segíti a levélszavazatok eljuttatását a Főkonzulátusra
Hirdetés
2026. március 31., kedd

Jogtalan parkolási „felszólítások” a Virág negyedben

Egy gyergyószentmiklósi parkolóban álló autón hagyott, kézzel írt üzenet vet fel kérdéseket. Jogos figyelmeztetés ez vagy alaptalan fenyegetés? – merülhet fel abban, aki ilyen cédulát talál a kocsiján. Utánajártunk, ki döntheti el, ki parkolhat ott.

Jogtalan parkolási „felszólítások” a Virág negyedben
2026. március 31., kedd

Nemzetközi tapasztalatokkal gazdagodtak a Vaskertes iskola tanulói

Egy hetet töltött Spanyolországban, a Kanári-szigetekhez tartozó Tenerifén a gyergyószentmiklósi Vaskertes Általános Iskola hét diákja és két tanára az Erasmus+ programnak köszönhetően.

Nemzetközi tapasztalatokkal gazdagodtak a Vaskertes iskola tanulói
2026. március 31., kedd

Szerencsésen zárult az eltűnt személy keresése Orotván

Szerencsés kimenetelű keresési akcióról számolt be kedden a gyergyószentmiklósi Vöröskereszt, miután a hétvégén egy eltűnt ember felkutatására szerveztek összehangolt bevetést Orotva térségében.

Szerencsésen zárult az eltűnt személy keresése Orotván
Hirdetés
2026. március 31., kedd

Sövények helyett virágágyások: megújulnak a gyergyószentmiklósi zöldfelületek

Sövényeket távolítottak el, fákat metszettek és új virágágyásokat készítenek elő Gyergyószentmiklóson. A főtéri park tavaly megkezdett átalakítása idén folytatódik, miközben a város más pontjain is rendezik, bővítik a zöldfelületeket.

Sövények helyett virágágyások: megújulnak a gyergyószentmiklósi zöldfelületek
2026. március 31., kedd

Ittas sofőrt kaptak el Gyergyószentmiklóson

Ittas járművezetés miatt indult eljárás egy 44 éves, Gyergyóújfaluból származó férfi ellen, akit hétfőn reggel állítottak meg a rendőrök Gyergyószentmiklóson.

Ittas sofőrt kaptak el Gyergyószentmiklóson
2026. március 28., szombat

Új kerékpárút Gyergyóremetén: már az első napon több mint kétszázan próbálták ki

Több mint kétszázan próbálták ki szombaton Gyergyóremete új kerékpárútját, amelyet futók, sétálók és babakocsit toló édesanyák is birtokba vettek. A 3,2 kilométeres aszfaltcsíktól azt várják, hogy egyre többeket mozgásra ösztönöz majd.

Új kerékpárút Gyergyóremetén: már az első napon több mint kétszázan próbálták ki
Hirdetés