Fotó: Pethő Melánia
A hosszan tartó meleg, száraz időjárás miatt egyre csökken a folyók, patakok vízállása, ez azonban egyelőre nem veszélyezteti a vezetékes rendszeren történő vízellátást a Gyergyói-medence településein. Nem mondható el ugyanez olyan, magasabban fekvő részeken, ahol kutak biztosítják az ivóvizet.
2012. augusztus 26., 17:592012. augusztus 26., 17:59
2012. augusztus 26., 18:332012. augusztus 26., 18:33
A legnagyobb kellemetlenséggel azok szembesülnek, akik az erdei hétvégi házuk környékén feltörő kis forrásból kívánnak friss vizet meríteni – olvasóink közül többen is jelezték, hogy Libán-tető környékén ez már lehetetlen, a hűs víznek nyoma sincs, a forrás környékén betonkeménységű a talaj. Gondot okoz a vízhiány a pásztoroknak is, szárazak a csorgók, Fehérmezőben át lehet gyalogolni a dolinákon, mi több, üresek az állatok itatására szolgáló vályúk is.
A kutak vízállása miatt is egyre több a panasz, főként a kevésbé mélyeknél jelentkeztek gondok. „Helyenként, ahol a kutak mélysége 3-5 méter, mindössze 15-20 cm-ig van víz, a mélyebbre ásott kutak esetében egyelőre nincs probléma” – ismertette a remetei helyzetet György Mózes Sándor. A REDISZA Rt. hálózatfelelőseként arról számolt be, hogy a vezetékes vízellátás fennakadások nélkül működik, a rendszert tápláló 8 db, 60-65 méter mélységű fúrt kútból elégséges vizet nyernek ahhoz, hogy remetei és ditrói ügyfeleiket zavartalanul kiszolgálják. Mint mondta, nincs arra mód, hogy összehasonlítást végezzenek a tavalyi és idei nyári hónapok vízfogyasztásának mennyiségéről, ugyanis időközben számottevő háztartás csatlakozott a vízrendszerre, így természetes, hogy a fogyasztás is nagymértékben növekedett.
A rendszerre való csatlakozásban látják a megoldást
„Gondok vannak Szárhegy felszegi részén, a kutakban nincs elegendő víz. A helyzet azonban még nem annyira súlyos, hogy az önkormányzatnak intézkednie kellett volna” – közölte Gábor László polgármester. A községben kiépített, a REDISZA Rt.-hez tartozó vízrendszerre egyelőre még egyetlen háztartás sem csatlakozott, a községvezető szerint akkor oldódik meg végérvényesen a „vízprobléma”, ha megtörténnek a bekötések. Remények szerint erre hamarosan sor kerülhet, hisz jelenleg közbeszerzés alatt áll az önkormányzat erre vonatkozó pályázata. „Konkrétan nem tudjuk, hogy mikor lesz eredménye a közbeszerzésnek, de bízunk abban, hogy még idén ősszel megköthetjük a szerződést a kivitelezővel” – fejezte ki reményét Gábor László.
Felújítás alatt a vízrendszer
A csomafalviak a község rendszerén kapják az ivóvizet, a fogyasztók nagy részéhez egyelőre probléma nélkül jut el a Somolyó-patakából származó víz. „Csökkent a patak vízállása, ennek ellenére nincs veszély az ellátásban. Gondok azonban – mint az utóbbi években – most is vannak, a faluvégeken lakókat érintik. 30 éves a rendszer, elavult, és a rácsatlakozásokat tekintve alulméretezett is. Ennek tudható be, hogy a végeken gyenge a nyomás” – monda Márton László Szilárd polgármester. Közölte, a probléma hamarosan megoldódik, hisz a vízrendszer felújítása folyamatban van, a munkálatokat legkésőbb jövő év végéig befejezik.
…ilyen még nem volt
A gyergyószentmiklósi Go Rt. szolgálja ki a szentmiklósi, alfalvi, borzonti, újfalvi, tekerőpataki és kilyénfalvi fogyasztókat, s bár tapasztalható a fogyasztás növekedése, egyelőre minden településen zavartalan a vízellátás – közölte Lukács László vállalatigazgató. Elmondta, a vízfogyasztás főként a kertes házakban növekedett, következtethető, hogy locsolásra használják. A vállalat kimutatásai szerint egy átlagos időjárású nyári hónapban legtöbb 90 ezer köbméternyi víz fogy el, az idei száraz hónapokban ennél jóval többet, 100-110 ezer köbmétert használtak a fogyasztók „Ilyen hosszan tartó szárazságot még nem éltek a kollégák, ezért megsaccolni sem tudjuk, hogy mikor van veszély” – mondta Lukács. Arra kéri a fogyasztókat, hogy az esetlegesen tovább tartó csapadékmentes időjárásban korlátozzák a vízfogyasztást.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!