Ünnepélyes keretek között vetítették le pénteken a gyergyóremetei Asztalos László orvosról, elismert közéleti személyiségről elkészült portréfilmet a község művelődési házának nagytermében. Daczó Dénes szerkesztő és Berszán György operatőr-riporter alkotása a helyi önkormányzat megrendelésére készült a 2009-ben átadott életműdíj velejárójaként.
2016. június 12., 19:242016. június 12., 19:24
2016. június 12., 19:342016. június 12., 19:34
A vetítést megelőzően Laczkó-Albert Elemér polgármester ismertette: az önkormányzat portréfilmen örökíti meg az életműdíjjal kitüntetett személyek életútját, példaértékű közösségi szerepvállalásukat ily módon is ajánlva a falu lakói számára. Asztalos László is az életműdíjjal kitüntetettek közé tartozik, aki orvosként és közéleti szereplőként máig sok mindenben példát mutat.
Életrajzi adatok
Sepsikőröspataki szülők gyermekeként Asztalos László 1934. június 8-án született Sepsiszentgyörgyön. Szülővárosában érettségizett 1952-ben. 1953–1959 között a Marosvásárhelyi Orvostudományi és Gyógyszerészeti Egyetemen szerzett orvosi diplomát. 1959. október 15-én nevezték ki körorvosnak Gyergyóremetére. Szakmai tevékenységének fő iránya az alsó végtagot érintő visszérbetegségek kezelése. 1957-ben feleségül vette Papp Etelkát. A házasságukból három gyermekük született – László (1960), Enikő (1962), Ildikó (1964). Kilenc unokája van. 1979-ben főorvosi vizsgát tett. Az egyetem elvégzése óta Gyergyóremetén dolgozik általános orvosként, emellett vezette a helyi szülőotthont, a remetei gyógyfürdőt, fáradhatatlanul végezte népnevelői, egészségnevelői munkáját, népi zenekart verbuvált össze, melynek ő volt a vezetője, eddig négy mandátumot töltött Gyergyóremete helyi tanácsában. 1994-ben megnyitotta magánorvosi rendelőjét, amelyben a mai napig dolgozik. Orvosi munkája mellett fő célnak tekinti a lakosság kulturális és egészségügyi nevelését. 2000-ben Gyergyóremete első, 1990 után kiadott díszpolgári címét kapta. 2005-ben Hargita Megye Tanácsa életműdíjjal tüntette ki. 2009-ben Gyergyóremete önkormányzata jutalmazta életműdíjjal. (Forrás: Gyergyoremete.info)
„Azt, hogy bármikor számíthatunk rá, hogy folyamatosan elérhető a falu lakói számára, nem pótolja még az állandó orvosi ügyelet sem. Ez egy olyan érték, amit érdemes lenne megszívlelnie minden orvosnak. 16 éve dolgozik az önkormányzatban, így nem csak orvosként, de közéleti emberként is megismerhettük. Rengeteget tanultunk tőle: látásmódot, értékrendet, bátorságot, határozottságot, kiállást” – fogalmazott a községvezető.
A portréfilm az említett erényeket tükrözi. Az 58 perc terjedelmű alkotásban az egyén, a családtag, az elkötelezett orvos, a közösségért munkálkodó személy alakja rajzolódik ki.
Asztalos László 1959-ben fiatal körorvosként került Remetére, akkor azt remélte, nem sokáig kell a gyergyói településen maradnia. Az évek folyamán azonban nem csak szakmai, de közéleti szerepvállalása is olyannyira szorosra fűzték a köteléket személye és a falu között, hogy ma már maga is remeteinek vallja magát. 57 esztendőnyi itt élés, munka, öröm és bánat, siker és kudarc köti a gyergyói településhez – mindebbe betekintést nyer a portréfilm nézője.
A személyéről készült filmet nagyszámú érdeklődő körében, családtagok, barátok, ismerősök, falusfelek társaságában nézte végig Asztalos László. Elégedettségének hangot adva, köszönetet mondott az alkotóknak, az önkormányzatnak és azoknak, akik részt vállaltak a film létrejöttében és levetítésében. Mint saját szenvedélyének, a zenélésnek továbbéltetőit mutatta be két jelen lévő kisunokáját, akik dob- illetve hegedűjátékkal tették ünnepélyesebbé az eseményt.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!