Fotó: Balázs Katalin
„Nem tudok elégedetlen lenni, ha az elmúlt év megvalósításairól kell beszélnem” – fogalmazott Gáll Szabolcs, Alfalu község polgármestere. Hogy mire alapozza ezt, kiderül az évértékelő beszélgetésből, melyben arra is választ kapunk, milyen tervei vannak a következő mandátumra, illetve mit tekintene életművének.
2016. január 11., 22:372016. január 11., 22:37
2016. január 12., 15:172016. január 12., 15:17
– Január van, és meszelnek az alfalvi polgármesteri hivatalban. Mi az oka az év eleji „nagytakarításnak”?
– Már a tavaly elkezdtük az épület felújítását a külső nyílászárók cseréjével, és ezt folytatjuk a belső ajtók cseréjével és a meszeléssel. Nagyon megérett erre a falak állapota, ugyanakkor sikerült új informatikai rendszert beszerelnünk, és a munkálatok során ezek kábeleit rejtjük a falba. Úgy gondoltuk, hogy elvégezzük ezt a munkát most, amíg még az emberek a szilveszteri fáradalmakat pihenik ki, kisebb a mozgás a hivatalban.
– Milyen volt az elmúlt esztendő a községben, hiszen itt is, mint a többi településen pénzhiánnyal kellett átvészelni az első félévet?
– Az év eleji pénzszűke nagyon kilátástalanná tette a helyzetet, nem láttam esélyét a fejlesztésnek. Az adókból és illetékekből befolyó összeg többnyire csak az önkormányzat működtetésére tudtuk fordítani, illetve a tartozások, korábbi pályázatok önrészének kifizetésére, bankok és állam felé törlesztettünk. Ezt sikerült is az év közepéig megvalósítani, illetve folytatni az elkezdett beruházásokat: a villanyhálózat bővítését, a kultúrotthon javítását. Ezzel az év eleji tervek be is zárultak, többre nem volt lehetőség amiatt, hogy egyetlen lejt sem kaptunk a visszaosztásból. A költségvetés-módosításkor viszont változott a helyzet, szép összeget, 1,3–1,4 millió lejt kaptunk. Ebből sikerült a meglévő terveket kivitelezni: a Fenek útjának újraaszfaltozását, a járdaépítést az év végén, előtte pedig a mezei és községi földutakból mód nyílt elég sokat felújítani. Volt három Leader-pályázatunk is, ezekből sikerült egy buldoeszkavátort és széles körű felszerelést vásárolni a katasztrófaelhárító és önkéntes tűzoltóegységnek, illetve a Sövér Elek Alapítvány tudta elvégezni a székhely külső felújítását. Letettünk ezen kívül négy infrastruktúra-korszerűsítést célzó pályázatot: óvoda felújítására, ivóvíz- és szennyvízhálózat bővítésére, a földutak aszfaltozására. Pályáztunk a kultúrotthon munkálatainak folytatására is, de a projekt valamilyen oknál fogna nem került be a rendszerbe. A terv viszont készen van, várjuk a következő lehetőséget.
– Hol tart a kultúrház korszerűsítése most?
– A felújítási munkálatok egyelőre a rendezvényteremre korlátozódtak. A templom után ez a leglátogatottabb hely, tetőzetének állapota életveszélyessé kezdett válni, így halaszthatatlan volt a munkálat. A teljes épületet szeretnénk rendbe tenni, ha lesz rá pályázati lehetőség, fontos még a korszerű mellékhelyiségek kialakítása, ezekhez pedig egy folyosó megépítése is. Utóbbiakat önerőből az idén fogjuk kivitelezni.
– A rendezvényterem fűtésére panaszkodnak azok, akik ott ünnepségen, közösségi eseményeken vettek részt. A szemmagasságban tett hőmérő bár húsz fokot mutat, a lábuk mindig megfázik. Van-e esély nagyobb hőkomfortra?
– Valószínű, spórolni akartak, amikor ezt a fűtésrendszert kialakították. A magas plafonból sugárzott hő, illetve a színpad felől érkező hideg kevés a kellemes hőmérséklethez... annak ellenére, hogy elég magasak így is a villanyszámlák. Egy faőrleményes kazánt szeretnénk oda vásárolni, abban bízva, a két rendszer majd szerencsésen kiegészíti egymást. Nagyobb kazánban gondolkodunk, mely kifűti majd a volt emeletes iskola épületét is, amikor átköltözik oda a polgármesteri hivatal.
– Az elmúlt esztendőt illetően mivel elégedetlen a polgármester?
– Nem tudok elégedetlen lenni. Annyira keservesen indult az év, hogy amikor fele eltelt, és megtudtuk, hogy mégsem vagyunk árva gyermekek, jelentős összeget kaptunk, nagyon megörvendtem. Akkora lelkesedéssel tudtam hozzálátni a tervek megvalósításához, hogy ennek emléke maradt meg. És így, évet zárva azt tudom elmondani: a reméltnél jobb volt 2015. Természetesen, van még megoldani való, például a földproblémák rendezése, a birtoklevelek kiadása. De ezt nem lehet féléves tervként kezelni. Idén betervezünk erre egy tekintélyes összeget, meghirdetjük a közbeszerzési eljárást a teljes alfalvi adminisztratív terület felmérésére.
– Prioritásként említi a birtokhatárok rögzítését. Még milyen tervek vannak?
– A legfőbb, hogy pályázatokhoz legyenek terveink, fejlesszük az infrastruktúrát, az iskola emeletes részét is tudjuk felújítani. Nagy reményem az, hogy sikerül megvalósítanom nagy tervemet, létrehozni azt a bioerőművet, amely mellett tej- és fafeldolgozó is üzemel majd. Ez még gyerekcipőben van, a tervek közül a legbizonytalanabb, de már van erre pályázati lehetőség, és ez nekem az álmom már a mandátumom elejétől. Akkor tudnék igazán boldog ember lenni, ha ezt sikerülne kivitelezni. Abban bízom, hogy az év első felében letisztulnak a lehetőségek, konkrétabbá válnak a feltételek.
– Azt jelenti, ha év közepéig nem sikerül ezt megvalósítani, akkor Gáll Szabolcs vállal egy újabb mandátumot polgármesterként?
– Mindenképpen szeretnék még négy évig polgármester lenni. A bioerőművet nem csak megtervezni kellene, hanem kivitelezni is. A térség fejlődése érdekében lenne ez fontos, az energiatermeléssel sokat lehetne segíteni a feldolgozásban és értékesítésben. Mindez pedig többletjövedelmet és lehetőséget jelentene a térség lakóinak. Erre szükség van ahhoz, hogy egy viszonylag elszigetelt zónában kiútlehetőség legyen a jelenlegi helyzetből a fejlődés irányába, a fiatalok itthon tartása érdekében. De nekem nem életcélom polgármesternek lenni.
– Az eddig megkérdezett polgármesterek közül ön az egyetlen, aki nyíltan vállalja: a következő mandátumban is vállalja a megmérettetést a polgármesteri székért. Ezt követően kívánja megvalósítani a négy évvel korábban elmondott tervét, hogy EU- parlamenti képviselő legyen?
– EU-parlamenti képviseletről valóban beszéltünk négy éve, de most úgy látom, számszerűen nem vagyunk annyian választópolgárokul, hogy megvalósuló reményeket tudjak fűzni ehhez. Tanulmányaimhoz is igazán találna a külképviselet, de az a terület jelen pillanatban túlságosan is le van fedve. Ha Románia-szinten lenne egy hárommilliós magyarság, akkor lehetne ehhez reményeket fűzni. Most úgy gondolom, nekem az is életműnek számítana, ha sikerülne a közösségemet és egyáltalán ezt a térséget itthon úgy képviseljem, hogy azzal a gazdasági fejlődést tudjam előmozdítani. Elégedett lennék, ha sikerülne a bioerőművet és a két feldolgozó egységet létrehozni, és annak vezetője lehetnék. Biztos vagyok benne, hogy nagyon lelkes, és nem profitorientált hozzáállásra lesz szükség, főleg a működtetés első szakaszában.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!