Fotó: Balázs Katalin
Az esemény új életre keltette az időseket – így fogalmazott egyik ápoló a gyergyószentmiklósi Ápoló és Gondozóközpontban tartott népdalvetélkedőt követően. A házigazdák mellett felléptek a szépvízi, tölgyesi, valamint a gyergyószentmiklósi Szent Erzsébet öregotthon lakói is.
2013. július 03., 14:412013. július 03., 14:41
2013. július 03., 18:332013. július 03., 18:33
Ünnepet hozni a hétköznapokba – ez a cél vezérelte az Ápoló és Gondozóközpont vezetőjét a népdalvetélkedő megszervezésében. És ha már ünnep, akkor együtt kell legyenek az egymáshoz tartozók, így hívták meg a három társintézmény lakóit is. Nem verseny volt szerdán a Fogarasy Mihály utcai otthonban, mind a tizenhárom fellépő részvételi oklevelet kapott. Aki úgy gondolná, nem illő egy ilyen eseményt szervezni otthonban élő időseknek, halmozottan sérülteknek, cáfolásra lelhet a gondozók történeteit hallva.
Mosolyt fakasztó dallamok
Az otthonokban rendszeresen kerül sor énekes-táncos mulatságra, gyakran csendülnek fel népdalok a foglalkozások alatt is. Így nem volt kérdés, kerül-e elég önként jelentkező, a közismert dalnokok szívesen vállalták a fellépést. Napokon át gyakoroltak, készültek az eseményre, van olyan szkizofrén beteg, akinek évek óta először most jelent meg mosoly az arcán. Az idősek számára fiatalságukat, egykori életük emlékét idézte fel a népdaléneklés, új kedvet kaptak a mulatozáshoz, felidézték népdaltudásukat. A zene terápia – mondták a szervezők, és ezt nem csak amerikai felmérések eredményeivel, hanem saját példákkal is alátámasztották.
A rendezvény megszervezése az intézmények vezetőit, munkatársait is összekovácsolta, az ápolók otthonról hozták a dekorációt: szenes vasalót, rézmozsarat, falvétőket, terítőket, ők hoztak székely ruhát is a fellépőknek, és öltözött többségük e napra szintén népviseletbe.
Egyszer mi is megöregszünk
Öt fiatal énekessel és hat zenésszel, a Gyergyószéki Népi Zenekarral érkezett az eseményre Oláh Aranka nótaénekes. Visszajáró vendég ő a gondozói központba, most is ő javasolta fellépésüket, mely szerencsésen egészítette ki a népdalvetélkedőt. „Nagyon szeretem az időseket, jólesik nekik, ha vidámságot hozunk, s ugye, egyszer mi is megöregszünk” - mondta a nótaénekes, aki öregotthoni fellépéseiért sosem kér tapson kívül más fizetséget. „A népdal a mi életfánk gyökere, azért vannak itt az éneklő gyerekek is, hogy erősítsük a kapcsolatot, sose szakadjunk el gyökereinktől” – fogalmazott Oláh Aranka, aki csapatával az éneklés után táncra hívta a ház lakóit és a vendégeket.
Folytatást remélnek
Bis, bis! – kiáltották rendezvény végén, taps közben a fellépők. Ismétlést, folytatást kérnek.
Az otthonokban dolgozók többsége a közelmúltban részt vett zeneterápiás képzésen, azóta még inkább része az ének a hétköznapoknak. Állítják, növeli az életkedvet, célt ad egy-egy rendezvényre készülés. Azt ígérik, a vetélkedőket is folytatják, vélhetőleg vándorrendezvénnyé válik, más-más intézmények adnak nekik otthont. Azt is fontolgatják, hogy az idősekben rejlő értékeket, ismereteket felszínre hozva hasonló népdalénekléseket szerveznének a nagyközönség előtt is.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
szóljon hozzá!