A történelem ismétli önmagát – vonhatták le a következtetést a gyergyószentmiklósi Nemzetközi Történész Konferencia hallgatói. Számos hasonlóság tapasztalható a trianoni döntés utáni Erdély magyar politikája és a mai közélet történései között – derült ki az előadásokból.
2016. május 24., 13:112016. május 24., 13:11
Az Országos Magyar Párt jelentette a Romániához csatolt Erdélyben a magyarság legfontosabb politikai képviseletét. A pártban a legkülönbözőbb világnézetű személyiségek is szerepet vállaltak, az összekötő kapocs a magyarságuk volt. A tisztségviselők politikai irányultsága miatt többször is felmerült a pártszakadás kérdése. 90 éve, 1926-ban Gyergyószentmiklóson tartotta meg nagygyűlését a párt. Az akkori erdélyi politikusok kompromisszumkészségére mutat rá, hogy bár sokan tartottak tőle, a szemben álló vélemények miatt nem tudnak majd megegyezni a jelenlévők, a párt egysége megmaradt. Ez nagyon fontos volt az akkori magyar közélet számára. Erről a jelentős tanácskozásról, és ehhez kapcsolható történésekről szólt a Csíky-kertben, az egyetem amfiteátrumában lezajlott történész-konferencia.
Garda Dezső (fotón), a konferencia fő szervezőjeként adta meg az előadások fő irányvonalát. Bemutatta az 1926-as pártgyűlés fontosabb felszólalóit, az akkori vezetőket és ismertette azok elképzeléseit. Számok tekintetében is sokat mondó, hogy a párt gazdasági bizottságának munkálataink 27 szakértó szólalt fel 168 hallgató előtt. Ezt ma is nehéz lenne megvalósítani.
A történész részletesen kitért arra is, hogy miként vette ki a részét a magyar párt rendezvényéből a helyi közösség. Két neves gyergyószentmiklósi politikus nevét emelte ki, Gaál Alajosét és Makkay Domokosét, akik nemcsak helyben, de az erdélyi közéletben is komoly tekintélyt szereztek. A város közösségének pedig minden társadalmi rétege megmozdult annak érdekében, hogy az Országos Magyar Párt nagygyűlése sikeres legyen, hogy a küldöttek a lehető legjobb munkát tudják végezni. Ki szállásadóként, ki fuvarosként vagy másként vállalt feladatot.
Garda Dezső arra is rámutatott, habár Gyergyószentmiklós polgárai minden választáson nagy számban megjelentek a szavazáson és az Országos Magyar Pártra adták voksukat, a város sosem kapta meg azt a megbecsülést, odafigyelést a pártvezetők részéről, amit megérdemelt volna.
A konferencián Bárdi Nándor tartotta az első előadást, ismertetve a két világháború közti magyar politika legfontosabb dilemmáit. A budapesti kutató előadásában rámutatott, a székely autonómiaigény, ha fel is vetődött, nem látták olyan tényleges lehetséges megoldásnak, amit a román állam is elfogadna. Sőt, a második bécsi döntést megelőző kormányközi tárgyalások idején az Országos Magyar Párt még attól is tartott, hogy nehogy Románia valamilyen látszatautonómiát, látszat-iskolarendszert adjon, ami meghiúsítaná a küszöbön álló revíziót. A Trianon utáni erdélyi magyar politika kulcskérdései mai is megosztják a közvéleményt. Mi a fontosabb? A stabilitás, a pozíciók megőrzése, vagy a jogkövetelő érdekvédelem?
Az Erdélyi Múzeum Egyesület gyergyói fiókszervezetének és a Gyergyói Népfőiskolai Társaság, valamint a Babeș-Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi fiókintézményének a szervezésében sorra került történelmi konferenciáról elmondható, a történelem iránt érdeklődők valóban olyan ismeretekkel gazdagodhattak, amelyek nemcsak a múlt, hanem a jelen összefüggéseit is érthetőbbé tették.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!