Fotó: Baricz Tamás imola
Régen, ha elvették a villanyt, gyertyát gyújtott a család. Ma viszont nagy baj az áramkiesés, főleg a saját kazánnal fűtött ingatlanokban: ha nincs áram, komoly meghibásodások történhetnek. Sokan tartanak ettől.
2015. december 11., 15:032015. december 11., 15:03
Az akadozó áramellátás aggodalomra ad okot – panaszkodott az egyik ditrói olvasónk. Nemrég ugyanis a szolgáltatás megszakadásakor a kazán tartalma túlmelegedett és a tartályból egyenesen a falakra nyomta a vizet. Nem kevesebb mint 2–3 vedernyit. Aggodalmát tetézi, hogy van egy másik ingatlanja, ahol nem tud állandó felügyeletet biztosítani az ottani kazánhoz. Robbanástól tart, megoldást keres. Mert az áramkiesés nem ritka.
Milyen biztonsági megoldásokat keresnek az emberek? – ezen kérdéssel kerestük meg Ditró polgármesterét. „Épp most vásároltam meg egy benzines áramfejlesztőt, az Egészségházban fogjuk felszerelni. Mert ha áramszünet van, nem várhat sem a beteg, sem az orvos a visszakapcsolásra. De generátor van már az önkormányzatnál, intézményekben. Mi ebben láttuk a megoldást” – közölte Puskás Elemér polgármester. Megtudtuk, egy magánlakás esetén 500–600 lejből lehet már megfelelő generátort vásárolni, igaz, ez nem fejleszt több áramot, mint ami a gázkazánt ideiglenesen ellátja, esetleg még egy égő működését biztosítja. Nagyobb kazán esetén nő a beruházás értéke is. Az Egészségházhoz beszerzett generátor ára 1600 lej körüli. Az a hátránya, hogy manuálisan kell átkapcsolni, felügyelet nélkül nem lehet hagyni, de legalább biztonságot ad.
A ditrói polgármester a generátort látta jó megoldásnak, Szárhegy első embere viszont arra esküszik, hogy a szünetmentes tápegység a megfelelő. E település intézményeiben is gondoskodtak a biztonságról áramkiesés esetén. Gábor László polgármester elmondta, bízik a szünetmentes tápban, igaz, jól meg kell választani, hogy milyen célra, milyent vásárol az ember. „A polgármesteri hivatalt ellátó nagy kazánhoz is ilyen tápegységet csatlakoztattunk. Az áramkiesés pillanatától még 10–15 percig biztosítja a rendszer zavartalan működését, ez az idő elegendő arra, hogy a rendszert biztonságosan leállítsuk, a tüzet eloltsuk.”
De vannak más példák is. Remetén gázolajjal működtetett generátor képezi az Egészségház biztonságát, automatizálták, ahogy megszűnik az áramellátás, bekapcsol az alternatív rendszer. Ott a feszültség ingadozása jelent több bosszúságot, ezt pedig megsínylik az elektronikai eszközök, gyakrabban szorulnak cserére a lámpatestek. Egyébként, mint megtudtuk, nem annyira gyakori e településen az áramkiesés, mint a szomszédos községekben, Ditróban és Szárhegyen.
Az áramkiesésekért – ha csak nem valamilyen természeti jelenség okozza – leggyakrabban a lakosság tehető felelőssé – tudtuk meg Bulboacă Angelica mérnöktől, az áramszolgáltató munkatársától. Többnyire a rendszer túlterheltségéből adódnak a meghibásodások.
„Ha akkora lenne egy-egy lakásban a fogyasztás, amennyit annak tulajdonosa nekünk nyilatkozott, akkor azt a rendszer megbírná. Itt keresendők az okok” – közölte a mérnök. Rámutatott, hogy hajdanán, amikor egy-egy ingatlannak elkészült a villanyhálózata, sokkal kisebb fogyasztásra tervezték, mint amit ma használ. Sokan bővítették is házukat, a hálózat viszont az eredeti maradt. Amikor túlterhelés jelentkezik a rendszeren – s ez télen még gyakoribb, mert sokan fűtéshez is áramot használnak –, nem az illető házban szakad meg a szolgáltatás, hanem a központnál, így számos más, ahhoz a csomóponthoz tartozó család is áram nélkül marad.
Több feltétele lenne annak, hogy ritkuljanak az áramkiesések, de amíg ez nem történik meg, a mérnök szerint a lakosság feladata, hogy az áramkiesést telefonon jelezze mihamarabb az Electricának, hogy embereket tudjanak mozgósítani, a hibát elhárítani. Az ilyenkor hívható szám, a 0800-801-929 a Brassói központba csenget be. A gyorsabb ügyintézés végett érdemes kézügyben tartani egy villanyszámlát, és arról a lakcím helyett az NLC-számot diktálják be. Így gyorsabb a helyszín beazonosítása, a terepre indulás, és hamarabb gyúlhat újra fény a házakban.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!