Fotó: Boda L. Gergely
A különböző megbetegedésekkel kapcsolatos sajtómegjelenések hatására egyre több a képzelt beteg. Egészséghisztéria van – véli a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője, aki a sajtóból kiolvasott diagnózis helyett a személyes higiéniát hangsúlyozza.
2016. március 21., 10:112016. március 21., 10:11
2016. március 21., 12:112016. március 21., 12:11
Mivel az országos sajtóban leginkább szenzációhajhász cikkeket lehet olvasni, főképp a tömeges megbetegedésekkel kapcsolatban, egyre több a képzelt beteg. „Sokszor a képzelt betegek a sajtóból olvassák ki a diagnózisukat. Van úgy, hogy felismerem a különböző lapoknak nyilatkozott szavaimat a betegek elmondásai alapján” – mondta a legutóbbi megkeresésünkkor a népegészségügy vezetője.
Mint rámutatott, véleménye szerint az utóbbi időszakban az országos sajtó érzékenyebbé vált bizonyos esetek közlését illetően: a sajtóból azt kellene kiolvasni, hogy a tömeges megbetegedések – például a mostanában történt E.coli fertőzések is – nem mind az orvosok vagy a tejtermelők hibájából fakadtak, hanem sok esetben a megfelelő higiéniai szabályok be nem tartására vezethetők vissza. „Ehelyett azt kellene tudatosítani, hogy mennyire fontos a kézmosás” – fogalmazott Tar Gyöngyi. Az ilyen esetek következtében pedig egyre többen vélik felfedezni magukon a különböző újságcikkekből kiolvasott tüneteket – tette hozzá.
Példaként felhozta a tej-kifli program áldozatait. „Hol Galacon, hol Brassóban viszik el húszasával a gyerekeket a mentők. Teszik be őket a mentőautóba, mert soknak közülük hányingere van és fáj a hasa” – magyarázta. Mint mondta, nem szeretne általánosítani, de most új módja van a lógásnak. „Meg vagyok győződve, hogy ezeknek az eseteknek nagy részét a túlzott fókuszba kerülés, azaz a sajtókampány gerjeszti” – jegyezte meg. „Ezt úgy hívják, hogy medikus szindróma. Például, amikor egy személy bekerül az orvosi egyetemre, és információt szerez számos betegségről, hirtelen mindent felfedez magán. Az ország is most beleesett ebbe a medikus szindrómába” – közölte Tar.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!