Fotó: Baricz Tamás imola
Gyergyószentmiklósi Benedek-kúria látványos változásokon ment keresztül az alig több mint egyéves értékmegőrző felújítási munka során. A legrégebbi faszerkezetű lakóházként nyilvántartott épületet műszakilag adták át pénteken.
2016. június 19., 18:232016. június 19., 18:23
Egészen más munka folyt pénteken délelőtt a Benedek-kúriánál, mint ahogy azt az elmúlt időszakban megszokhattuk. Ezúttal nemcsak a kivitelező cég, a Huronbuda szakemberei voltak a paraszt barokk stílusú háznál, hanem projektvezetők, felügyelők, intézményvezetők, ugyanis lezárták Benedek-kúria felújításai munkálatait, mely az izlandi, liechtensteini és norvég alapokból valósult meg a kulturális és természeti örökség megőrzése és revitalizációja keretprogramban a gyergyószentmiklósi önkormányzat és a Ethnographia Gyergyóiensis Alapítvánnyal partnerségben valósult meg.
„A felújítási munkálatokkal eljutottunk abba a fázisba, hogy konkrét megvalósításokat is a lakók elé tárhatunk, a műszaki munkálatok – immár jegyzőkönyv is tanúsítja – lezáródtak, és a nagyközönség előtt e hónap 27-én már látogatható lesz az 1840-ben épült a Benedek-kúria” - mondta Nagy Zoltán polgármester.
Az 1992 óta működő Ethnographia Gyergyóiensis Alapítvány tevékenységei zajlanak hosszú távú bérbeadási szerződés alapján a Gyergyószentmiklós tulajdonát képező kúriában. Rendszeresen vannak itt kulturális események, képzések és népművészeti kiállítások, közösségformáló rendezvények Kisné Portik Irén néprajzkutató irányításával. Amint megtudtuk, a felújítás idejére kiköltözött tevékenységek nemsokára visszaköltözhetnek, sőt bővítik a kínálatot is, hiszen a megyében ez az egyetlen paraszt barokk stílusú épület. „Az udvar rendezésének egy része már elkészült, de tovább szeretnénk folytatni, a kerítés és a kapu felújítása következik, illetve a távoli tervekben egy rendezvénycsűr megépítése is szerepel” – ismertette Nagy Zoltán.
A kevéssel több mint egy év alatt a Benedek-kúriánál a munkálatok aránylag akadálymentesen folytak – ismertette Bulbuk Márton felügyelő. „Dicséretes dolog, hogy az önkormányzatnak sikerült ezt a gyergyói gyöngyszemet helyreállítani, az épületet egy nagyon jó tervezés és kivitelezés alapján megmenteni. Jó szakemberekkel dolgoztunk, egy műemlék épülethez hozzányúlni nem kicsi dolog. Adódtak nehézségek is, mivel az idők folyamán az udvart feltöltötték, ami a vizet az alagsorba, a gyönyörű, szép boltozatú, kővel kirakott pincébe vezette. Ennek a helyreállítása is sikerült, kivezettük a vizet, és reméljük, a talajvíz több károsodást nem okoz a jövőbe” – mondta Bulbuk Márton az építkezés műszaki felügyelője. Hozzátette: „Ügyeljenek rá, és rendeltetésének megfelelően használják, vigyázzák az épületet”.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!