Fotó: Balázs Katalin
Október 27. – ez az a nap, amely fordulópontot jelenthet Borszék életében. Az Ó-Sáros fürdő megnyitásával lehetőség nyílt arra, hogy a fürdőváros országos jelentőségű balneoklimatikus turisztikai településsé váljon.
2012. október 27., 17:002012. október 27., 17:00
Szombaton ünnepélyesen megnyitót követően az első fürdőzők már igénybe vehették a borszéki Ó-sáros fürdőt. A polgármester ismertetője után kisvonaton járhatták be Felsőborszéket a fürdőzők, együtt tekintették meg az épülő kezelőbázist, délután a DNS zenekar koncertezett a Falóban, este pedig a művelődési házban tartottak filmvetítést.
Az Ó-Sáros fürdőt korabeli képek alapján építették újra, magán viseli a 20. század stílusjegyeit. Mintegy jelezni akarta ezzel az önkormányzat, hogy a borszéki villák helyreállításánál sem szabad eltérni a múltbéli látványtól.
Az önkormányzat saját cége működteti a fürdőt, benne két medence található, szauna és masszázs is a szolgáltatások közé tartozik. Gál János masszőr, az egykori kezelőbázis alkalmazottja, aki az elmúlt két esztendőben a mofettánál segítette a betérők gyógyulását, elmondta javaslatát: az a jó, ha a fürdőt igénybe vevő szaunázással kezd, innen a 11 fokos medencében mártózik meg, majd átmegy a 32–33 Celsius-fokos, szintén borvizes medencébe, majd az emeleten veszi igénybe a masszázst. Mozgásszervi panaszokra, ízületi és izomfájdalmakra, illetve vérkeringés-javításra egyaránt ajánlott egy tíznapos kúra, mely az elején lehet, hogy „megzavarja” az embert, de hamarosan érezni fogja a kúra jótékony hatását is.
A fürdő 10 és 20 óra között tart nyitva, az órarend igény szerint változni fog, a sípályák beindításakor fog kikristályosodni, hogy a 25–30 embert befogadó gyógyhely milyen nyitásrenddel kell működjön, lehet, előjegyzésre is szükség lesz. Mik József polgármester elmondta, egy hónapnyi működés után derül ki, valójában mekkora lesz a fenntartási költség, ám az árak már leszögezettek: 10 lejbe kerül a fürdőzés, 20 lej szaunával együtt, részleges gyógymasszázzsal 40 lej, teljessel 50 lej a fürdőhasználati belépő egy alkalomra.
„Végre van egy igazi fürdője is Borszéknek, így benyújthatjuk kérelmünket, hogy országos érdekeltségű balneoklimatikus turisztikai településsé nyilvánítsák a várost” – fogalmazott a nyitóünnepségen Mik József.
Félkész a kezelőbázis
A fürdőnyitó ünnepség alkalmával az egybegyűltek megtekinthették az épülő kezelőbázist is. A fél hektáron helyet foglaló 6 millió eurós beruházás magába foglal szabadtéri és fedett édes és borvizes medencéket, helyiséget orvosi rendelőnek, masszázsnak és iszappakolás alkalmazásának, lesz benne mofetta. Utólagos tervváltoztatással beépítik a tetőteret, itt kapnak helyet az idegenből érkező orvosok szolgálati lakásai.
A személyzet többsége borszéki lesz, a korábbi kezelőbázis alkalmazottainak adnak újra munkát, ám hat-hét szakembert kell még hívni, hisz szükség van balneológusra, fizioterapeutákra. A munkálatok negyvenöt százaléka van még hátra, amíg a szép idő tart, folytatják a munkát – mondta a polgármester, hozzátéve, várják a minisztériumtól a további munkálatokhoz a támogatást. „Az a tervünk, hogy a kezelőbázist is az önkormányzat cége fogja működtetni, ennek az a feltétele, hogy a szükséges összegeket kormánytól, megyei tanácstól, helyi költségvetésből tudjuk előteremteni. Ha ez nem sikerül, kénytelenek leszünk részvényest bevonni, magánvállalkozással társulni. Remélem, erre nem kell sor kerüljön” – közölte Mik József.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!