Fotó: Veres Nándor
Alkalmas a Hargita megyei sürgősségi mentőautók felszerelése a sportrendezvények közben keletkező vészhelyzetek, rosszullétek ellátására – nyilatkozta megkeresésünkre Péter Szilárd, Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója. A szakembert a hétvégén történt bukaresti tragédia kapcsán kérdeztük.
2016. május 10., 20:332016. május 10., 20:33
Az utóbbi napokban a román labdarúgó-bajnokságban történt tragédiától volt hangos az országos sajtó: Patrick Ekengnek, a Bukaresti Dinamo kameruni középpályásának mérkőzés közben megállt a szíve, a játékos később elhunyt. Bár már a játéktéren, a kórházba szállítás közben és utána is küzdöttek a játékos életéért a szakemberek, nem jártak sikerrel. Egyes sajtóhírek szerint az Ekenget kórházba szállító mentőautónak nem volt megfelelő felszerelése az ilyen esetekre.
Ennek kapcsán Péter Szilárdtól, a mentőszolgálat igazgatójától érdeklődtünk, hogy Hargita megyében már volt-e, illetve előfordulhat-e efféle tragédia, továbbá mi a teendő ilyen esetekben. Mint mondta, az utóbbi években Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában is különböző sportrendezvények közben szívmegállás miatt halt meg egy játékos, illetve egy edző. Hozzátette, azokon a sportrendezvényeken nem a megyei mentőszolgálat emberei felügyeltek, amikor pedig már kihívták őket, megérkezésüket követően sem volt esély az újraélesztésre. Emellett megjegyezte azt is, hogy nagyobb kaliberű kulturális- és sportrendezvényeken legalább egy engedélyeztetett – sürgősségi esetek ellátására alkalmas – mentőautó és személyzete kell jelen legyen, ezt a törvény is előírja. „Jó ideje minden nagyobb sportrendezvényen jelen van a Hargita megyei mentőszolgálat, így törekszünk arra, hogy ne fordulhasson elő ilyen tragédia a környéken” – emelte ki.
A mentőszolgálat igazgatója kihangsúlyozta, hogy minden mentőautójuk fel van szerelve az újraélesztéshez szükséges eszközökkel, példaként megemlítette a defibrillátort (a szívizom ritmus nélküli rángatózást elektromos áramütésekkel megszüntető készüléket), amely nélkülözhetetlen ilyen esetekben, és amelynek hiánya akár a bukaresti futballmérkőzés után elhunyt játékos halálát is okozhatta egyes sajtóértesülések szerint.
„Ilyen esetekben, ha valakinek megáll a szíve, a helyszínen fel kell mérni a beteg állapotát és elkezdeni a kezelést (újraélesztést). Lehetséges, hogy a hétvégén ez nem így történt, csak a kórházban kezdték meg az újraélesztést. Akkor pedig már késő volt” – vélekedett Péter Szilárd.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
szóljon hozzá!