„Szeretek enni, hát főzök” – így magyarázza a szakács szakmához való kötődését a gyergyószentmiklósi Bíró Boér Attila. A Magyar Népi Ízőrző Lovagrend frissen felavatott lovagjaként azon dolgozik, hogy társaival megalapítsa a rend erdélyi szervezetét.
2016. július 19., 15:522016. július 19., 15:52
2016. július 19., 15:532016. július 19., 15:53
„Gyermekkorom óta szeretem ezt a szakmát. Kiskoromban mindig édesanyám és nagyanyám mellett sürgölődtem. S milyen a gyermek? Ha valami ízlik neki, azt már ő is meg akarja csinálni. Így kezdődött” – mesélt az ételkészítéssel való ismerkedéséről Bíró Boér.
Elmondta, gyermekkora kedvenc elfoglaltságát csupán a katonaság alatt hagyta ki, aztán hagyományőrző huszárként ismét kezébe ragadta a fakanalat, és jó ideje már, hogy kapitányi rangja mellett az erdélyi huszárság tábori szakácsaként tevékenykedik a hagyományőrző lovas katonáknál.
„Amikor meglátnak a huszárok, mindig azt mondják, hogy kapitány úr, a nyálkiválasztás indul meg” – meséli. Gyakran kóstolhatják főztjét ezekben a körökben, hisz – mint mondja – havonta legalább egyszer biztosan főznie kell valamelyik bandériumnál.
A hagyományos étkekre esküszik, és mivel ezekhez nem dukál az üzletekben kapható alapanyag, fűszer, maga teremti elő ezeket, a gazdaságokban termesztett vagy éppen tenyésztett „kellékek” mellett saját előállításúakat is használ. Receptjeit nem titkolja, sőt. Vallja, a fiataloknak meg kell tanítani a hagyományos ételek elkészítését, ezért élelmezés szakon járó diákokat toboroz maga mellé, akiket bevon a rendezvényeken való főzésekbe.
Nem csak egy cím
„Ez nem csak egy cím, a lovagság rengeteg munkával jár” – állítja Bíró Boér Attila. A magyarországi rend alakulóban lévő erdélyi szervezetének egyik alapítótagjaként elmondta, az erdélyi népi ízőrzők hivatásuknak tekintik, hogy gasztronómiai területen szerzett tudásukat, tapasztalatukat ne csak megismertessék a lehető legszélesebb körökben, hanem át is adják mindezt a felnövekvő generációknak. Tapasztalatból állítja, ha egy osztálynyi gyermeket bevon az ember egy jó hangulatú főzésbe, hamarosan lesz két-három diák, akik maguktól is kipróbálják az ételkészítést.
A tábori szakács a népi hagyományos ízvilágú étkeivel hívta fel magára a figyelmet, így kapta a felkérést a Magyar Népi Ízőrző Lovagrend gyergyószentmiklósi tagjától, hogy csatlakozzon a társasághoz. Lovaggá avatása nemrégiben történt Nyírbátorban, ahol már a rend alakulóban lévő erdélyi fiókszervezete képviseletében vett részt egy nagyobb csapattal az ott zajló fesztiválon. A rendezvény gasztronómiai programjában a Bíró Boér receptjeivel neveztek be az erdélyiek: rókagombás, paprikás báránypörköltet és egy tízméteres kaszás puliszkát készítettek.
Lovaggá avatását nagy megtiszteltetésnek könyveli el, mondván, olyan személyek vannak a rendben, akikre gasztronómiai tevékenységük és emberségük miatt is rengetegen felnéznek.
„Valamikor, amikor kezembe vettem a fakanalat, nem hogy álmodtam volna arról, hogy egyszer lovag leszek, de az sem fordult meg a fejemben, hogy valaha egy nagy szakács mellett főzhetek. Időközben viszont ez is megtörtént, Benke Laci bácsival főztem együtt” – mondta az ízőrző lovag. Úgy érzi a címmel a hosszú évek óta folytatott munkásságát értékelték, „ami egy, hogy nem olcsó, más, hogy szabadidőmben csinálom, nem pedig főállásban”.
Főztjét is hamarosan megkóstolhatja bárki – a vasárnapi Gyilkostói Népművészeti Sokadalmon tábori szakácsaként erősíti a huszárok csapatát, frankfurti levessel kényeztetve őket és mindenkit, aki megízlelné, hogy ezúttal mit főz ki a régiektől átvett tudásból.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!