„Szeretek enni, hát főzök” – így magyarázza a szakács szakmához való kötődését a gyergyószentmiklósi Bíró Boér Attila. A Magyar Népi Ízőrző Lovagrend frissen felavatott lovagjaként azon dolgozik, hogy társaival megalapítsa a rend erdélyi szervezetét.
2016. július 19., 15:522016. július 19., 15:52
2016. július 19., 15:532016. július 19., 15:53
„Gyermekkorom óta szeretem ezt a szakmát. Kiskoromban mindig édesanyám és nagyanyám mellett sürgölődtem. S milyen a gyermek? Ha valami ízlik neki, azt már ő is meg akarja csinálni. Így kezdődött” – mesélt az ételkészítéssel való ismerkedéséről Bíró Boér.
Elmondta, gyermekkora kedvenc elfoglaltságát csupán a katonaság alatt hagyta ki, aztán hagyományőrző huszárként ismét kezébe ragadta a fakanalat, és jó ideje már, hogy kapitányi rangja mellett az erdélyi huszárság tábori szakácsaként tevékenykedik a hagyományőrző lovas katonáknál.
„Amikor meglátnak a huszárok, mindig azt mondják, hogy kapitány úr, a nyálkiválasztás indul meg” – meséli. Gyakran kóstolhatják főztjét ezekben a körökben, hisz – mint mondja – havonta legalább egyszer biztosan főznie kell valamelyik bandériumnál.
A hagyományos étkekre esküszik, és mivel ezekhez nem dukál az üzletekben kapható alapanyag, fűszer, maga teremti elő ezeket, a gazdaságokban termesztett vagy éppen tenyésztett „kellékek” mellett saját előállításúakat is használ. Receptjeit nem titkolja, sőt. Vallja, a fiataloknak meg kell tanítani a hagyományos ételek elkészítését, ezért élelmezés szakon járó diákokat toboroz maga mellé, akiket bevon a rendezvényeken való főzésekbe.
Nem csak egy cím
„Ez nem csak egy cím, a lovagság rengeteg munkával jár” – állítja Bíró Boér Attila. A magyarországi rend alakulóban lévő erdélyi szervezetének egyik alapítótagjaként elmondta, az erdélyi népi ízőrzők hivatásuknak tekintik, hogy gasztronómiai területen szerzett tudásukat, tapasztalatukat ne csak megismertessék a lehető legszélesebb körökben, hanem át is adják mindezt a felnövekvő generációknak. Tapasztalatból állítja, ha egy osztálynyi gyermeket bevon az ember egy jó hangulatú főzésbe, hamarosan lesz két-három diák, akik maguktól is kipróbálják az ételkészítést.
A tábori szakács a népi hagyományos ízvilágú étkeivel hívta fel magára a figyelmet, így kapta a felkérést a Magyar Népi Ízőrző Lovagrend gyergyószentmiklósi tagjától, hogy csatlakozzon a társasághoz. Lovaggá avatása nemrégiben történt Nyírbátorban, ahol már a rend alakulóban lévő erdélyi fiókszervezete képviseletében vett részt egy nagyobb csapattal az ott zajló fesztiválon. A rendezvény gasztronómiai programjában a Bíró Boér receptjeivel neveztek be az erdélyiek: rókagombás, paprikás báránypörköltet és egy tízméteres kaszás puliszkát készítettek.
Lovaggá avatását nagy megtiszteltetésnek könyveli el, mondván, olyan személyek vannak a rendben, akikre gasztronómiai tevékenységük és emberségük miatt is rengetegen felnéznek.
„Valamikor, amikor kezembe vettem a fakanalat, nem hogy álmodtam volna arról, hogy egyszer lovag leszek, de az sem fordult meg a fejemben, hogy valaha egy nagy szakács mellett főzhetek. Időközben viszont ez is megtörtént, Benke Laci bácsival főztem együtt” – mondta az ízőrző lovag. Úgy érzi a címmel a hosszú évek óta folytatott munkásságát értékelték, „ami egy, hogy nem olcsó, más, hogy szabadidőmben csinálom, nem pedig főállásban”.
Főztjét is hamarosan megkóstolhatja bárki – a vasárnapi Gyilkostói Népművészeti Sokadalmon tábori szakácsaként erősíti a huszárok csapatát, frankfurti levessel kényeztetve őket és mindenkit, aki megízlelné, hogy ezúttal mit főz ki a régiektől átvett tudásból.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
Magyari-Sáska Zsombor 9,46-os átlaggal teljesítette az érettségi vizsgát. Ezzel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Líceum diákja lett a legjobb eredménnyel érettségiző magyar diák Gyergyószéken.
szóljon hozzá!