Tisztázódhat Gyergyószentmiklós, valamint Hargita megye határának helyzete az immár 2009 óta tartó pereskedésben. A székelyföldi érdekek képviselői sokat várnak a legközelebbi, május 19-i tárgyalástól.
2016. április 20., 14:092016. április 20., 14:09
„Hosszas procedúra után úgy néz ki, hamarosan útelágazáshoz ért a határkérdés” – jelentette ki a Hargita és a szomszédos Neamț megye közötti határvonalról évek óta folyó vitáról Nagy Zoltán, polgármesteri teendőkkel megbízott gyergyószentmiklósi alpolgármester. Az elöljáró az előzményeket ismertetve elmondta, hogy a gyergyószentmiklósi önkormányzat immár 2009 óta pereskedik az ügyben, a Békás város és Neamț megye önkormányzata ellen indított perben pedig a Hargita megyei önkormányzat is partnere, hiszen a két település közötti határ egyben megyehatár is. Hargita Megye Tanácsa ezt megelőzően 2009-ben két alkalommal is kérte a szomszédos megye prefektusától, hogy alakítsanak közös bizottságot a határvita rendezése érdekében, a moldvai megye kormánybiztosa azonban nem volt hajlandó teljesíteni a kérést, így a székelyföldi önkormányzatok az igazságszolgáltatáshoz fordultak. A per helyszíne, illetve a bíró személye számos alkalommal változott.
„A neamțiak szerint ugyanis a gyilkostói részen hozzánk tartozik az a terület, amelyet az országút bal oldalán, a 28-as kilométerkőnél a Kupás-patak határol, jobb oldalt pedig a Napsugár villa, de a Postafal már nem. Szintén a magukénak tartják a Békás-szorost, az alagutat, és hallani sem akarnak arról, hogy a város és Hargita megye határa a műút 32-es kilométerénél lenne, ahol egyébként a Határ nevű vendéglátó is áll” – mondta Nagy. Mint hangsúlyozta, ezzel szemben viszont a hargitaiak azt állítják, hogy a határ meghúzása 1968-ban, a megyésítéskor történt, és az ma is érvényes. A neamțiak viszont két aktára hivatkoznak, amelyek eltérő helyen húzzák meg a határt az 1968-as állapothoz képest. Egy 1979-ben, az akkori vezetőség által elfogadott felmérésre, illetve az 1998-as bornázási, azaz határkő-kihelyezési munkálatok aláírására hivatkoznak a gyergyói városvezetés által.
„Mi azt állítjuk, hogy a határ ma is ott van, ahová a megyésítéskor került. Annak változtatása ugyanis törvénymódosítást és lakossági konzultációt, népszavazást igényelt volna, ami nem történt meg. Tehát minden más akta nem szolgálhat bizonyítékként” – szögezte le Nagy Zoltán.
Az elöljáró emlékeztetett, hogy a per tárgyalása Gyergyószentmiklóson kezdődött, majd a neamțiak kérték áthelyezését, így 2013-ban a Prahova megyei törvényszékre került az ügy. Bár számos tárgyalás volt, szinte minden esetben új bírót kellett kinevezni, ugyanis a korábbi, miután átvette a dokumentációt, rendszeresen visszalépett. Tavaly hat, idén három tárgyalás volt. „A legutóbbi tárgyalást azért tartom mérföldkőnek, mert már második alkalommal ugyanaz a bíró jelent meg, és elrendelte egy szakértői véleményezés készítését, az 1968-tól mostanig történteket vizsgálnák ki szakemberek. Ugyanakkor a május 19-i tárgyalásra azon személyek egyikét is beidézte, aki 1998-ban Gyergyószentmiklós önkormányzatának képviseletében aláírta a bornázási aktát” – mesélte az elöljáró. Elmondta, ezt a személyt most idézik be először, de Nagy Zoltán szerint a szakértői kivizsgálás is reményre ad okot, hogy végre sikerül rendezni az évek óta tartó határvitát.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!