A gazdanapon derült ki sokak számára, hogy Csomafalván is friss fürjtojás kapható. Egy éve van fürjház az Alszeg utcában, Biró Mihályék udvarán.
2015. november 06., 17:072015. november 06., 17:07
Próbálkozni kell, mert semmiből semmi lesz csupán – mondja a gazda. Az viszont nem titok, hogy ha „túltermelnek” a tojó japán fürjek, ami azt jelenti, hogy éppen nincs kereslet, akkor a Dévai Szent Ferenc Alapítványhoz tartozó Páli Szent Vince ház napköziseinek feltarisznyálják kirándulások alkalmával.
„Eleinte nem volt külön házuk a szárnyasoknak, az istállóban laktak, de ott a körülmények nem feleltek meg, nem volt maradásuk. Építeni kellett” – mesél a kezdetekről Bíró Mihály, a fürjesgazda, majd folytatja: „Leszakítottunk egy részt a tyúkok kertjéből. Felépítettük a fürjházat. Berendeztük ketrecekkel. Csomafalvi kováccsal készíttettük, mert inkább helyi embernek adtuk a pénzt. S beköltöztettük a fürjeket.” Az ok egyszerű, tudjuk meg: próbálkozni kell.
Bevallja, akkor még semmit sem tudott a fürjekről. Aztán a világhálóról, újságokból megtudakolta, mi fán terem a fürjtartás. Gyergyószentmiklósról megvásárolta az első madarakat, ott tanácsokkal is ellátták. „Utána kedvet kaptam hozzá. Humuleștire is jártam, onnan is hoztam héthetes fürjeket. Kilenchetesen elkezdtek tojni, igaz, nagyon aprókat, a maszlina nagyobb volt, mikor a tojások mellé tettük. Éppen vendégeink voltak, mikor bevittük a konyhába, lefotózták, s nagyon szórakoztak azon, hogy ebből mikor fogunk pénzt keresni. De amikor ajándékoztam belőlük, ízlett nekik. Aztán fotókat is küldtek a libamájjal töltött fürjtojásról” – mesélte Mihály.
„Ahol megfelelő takarmányt kapnak, évi háromszáz tojást is tojnak. De én nem vásárolok tápot, mert akkor a költés a keresetet meghaladja” – vallja be. Jelenleg annyit tud eladni, amennyiből megvásárolja az ételüket: kukoricát, búzát, kalciumot, valamint étolajat, almaecetet a vizükbe. „Nem biotakarmányt esznek, mert ha például a kukoricát vásárolok, nem tudhatom, hogy egyszer vagy hatszor volt-e vegyszerezve. Terület éppenséggel volna, de a kukorica itt nem terem meg. Ha keveréktápot vásárolnék, az drága lenne, igaz nagyobb tojásokat tojnának” – fejtegeti a lehetőségeket Mihály, de rögtön hozzáteszi: „Úgy olvastam, hogy minél nagyobb tojásokat tojnak, annál gyakrabban kell cserélni az állományt, mert sérülnek. Gyakori állománycserére még nem vagyunk berendezkedve.”
Így hát elfogadja, hogy átlagosan minden második nap tojnak, bár ennek is van egy komoly feltétele: ha nincs stresszfaktor. Kitapasztalta ezt. „Három másodpercig zúgott a fúrógép, egyetlen lyukat fúrtam a gipszkartonba, s napokig nem tojtak. Egy nyári vihar után sincs tojás. Állandó 16 Celsius-fokos hőmérsékletet kell biztosítani, mert akkor érzik jól magukat, és nyugodt, csendes körülményeket. Reggel, este kicsit felgyújtom a villanyt, de éjszaka pihen a ház népe”.
Az is szóba került, hogy furcsán néztek rá a helybeliek, mikor kiderült, hogy mivel foglalkozik. „Faluszinten inkább megmosolyognak. Érdekes volt, hogy amint a gazdanapi kiállításon megláttak, sok hasznos tanáccsal láttak el, viszont kevesen vásároltak a helybéliek közül. Két dobozzal vettek meg, s aztán a kíváncsiskodó gyermekeknek ajándékba adtam, mert nagyon megtetszett nekik” – mesélte a tapasztalatát Mihály.
Bár helyben idegenkednek még az apró, szeplős tojásoktól, Marosvásárhelyre visznek időnként, és Magyarországra. „Most a környéken próbálunk piacot keresni. Pedig nem csupán olvastuk a jótékony hatását, a visszajelzések is igazolják. Cukorbetegek, gyomorfekélyesek, ágyban fekvők fogyasztották nyersen, és jótékony hatásról számoltak be. Van, aki bőrápolásra használja, arcpakolásként. Talán megszeretik a környéken is” – reménykedik, és hozzáteszi: „Még a tojásokból jövedelem nem volt, azon kívül, hogy a családnak van fürjtojás. Még hobbi. Két naponta takarítjuk, átlagban napi négy-öt órában foglalkozunk ezzel a hobbival” – mesélte Mihály.
Felesége szerint a fürjtojás süteményekbe is kitűnő, laskát is készített belőle. Négy és fél, öt fürjtojás egy tyúktojásnak felel meg, ő így adagolta. „Tükörtojást, bundás kenyeret, töltött fasírozottat, salátákat, bármit megeszek belőle, de nyersen nem kell még” – mondta Mihály.
Tamás Gyopár
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
Magyari-Sáska Zsombor 9,46-os átlaggal teljesítette az érettségi vizsgát. Ezzel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Líceum diákja lett a legjobb eredménnyel érettségiző magyar diák Gyergyószéken.
Eddig példátlan módon, együtt nyitották meg Románia és Magyarország vallásügyi államtitkárai a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivált, mely idén is bebizonyította, tud egyszerre szórakoztató, lélekemelő, minőségi élményt nyújtó rendezvény lenni.
Legendás Illés-dalok csendülnek fel a fiatalok körében népszerű előadók tolmácsolásában az idei Egyfeszt összművészeti fesztiválon, Gyergyószentmiklóson.
szóljon hozzá!