A turizmus szerepe a területi fejlesztésben – ezzel a címmel szervezte meg a Csiky-kerti egyetem immár hagyományosnak mondható konferenciáját. Az előadók egyértelművé tették, az idegenforgalom egy olyan iparág, amelyre érdemes odafigyelnie, sőt kötelessége is ez a települések vagy régiók önkormányzatainak, hiszen a turizmusban rejlő lehetőségek kihasználása az egész gazdasági és társadalmi élet számára fejlődést hozhat.
2012. október 10., 19:492012. október 10., 19:49
2012. október 10., 19:552012. október 10., 19:55
Az V. Nemzetközi Turizmuskonferenciára a szervező Babeş–Bolyai Tudományegyetem Földrajz Karának Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozata ismét olyan előadókat, szakembereket hívott meg, akik kutatómunkájuk során szerzett tapasztalataik által mind a szakma, mind a „laikus” hallgató számára érdekesek, gondolatébresztők lehettek. Dombay István, az egyetem vezetője elmondta, Románián kívül Magyarországról és most először Bulgáriából is érkeztek szakemberek. A célközönség is többrétű volt, kutatók, oktatók, területfejlesztő, területrendező szakemberek és az egyetem hallgatói mellett számos, a turizmusban érdekelt vállalkozó is végighallgatta az előadásokat. Így a szakembereknek szóló dolgozatokban megfogalmazottak, a javaslatok a való életben, a gyergyószéki vendéglátásban is kamatoztathatók lesznek.
A konferencia első részében a Bulgáriából érkezett Mariana Assenova ismertette egy, a Fekete-tenger parti üdülőváros, Tsarevo turizmusának fejlődését, a helyiek gondjait, igyekezetét a vendégek odacsalogatására. Borszék polgármestere, Mik József az egykor virágzó, jelenleg pedig a feltámadása felé tartó fürdőtelepről tartott ismertetőt.
A két előadásból leszűrhettük a következtetést: a tengerparti és a hegyek közötti, borvízkincsére alapozó városkának, de egyébként a romániai és a bulgáriai vendéglátásnak is nagyon hasonlóak a gondjai. A nyolcvanas években a bolgár tengerparti városka szálláshelyeinek 85 százalékát töltötték meg a vendégek, ezt követően pedig visszaesett húsz százalék alá. Borszéken ugyanígy, ezrek jártak gyógyfürdőre, hogy 1990 után a virágzás az enyészetté váljon.
Bulgáriában a hatóságok és a gyakran engedély nélkül építkező szállodások között dúl a konfliktus, Borszéken pedig a privatizáció során felvásárolt, egykor gyönyörű villák tulajdonosaival próbálják megértetni, hogy az ingatlanokat ne hagyják tönkremenni.
Mindkét helyen az önkormányzat nagy erőfeszítéseket tesz a turizmus fellendítésére, de ez nem könnyű. Mik József kifejtette, Bukarestben egyszerűen nem tudják, mit akarnak a turizmus tekintetében. Hol Drakula-park építést terveznek, hol sípályákat finanszíroznak, aztán azt is abbahagyják. Jelenleg nem is létezik egy használható turizmustörvény.
A délelőtt harmadik előadója, Dávid Loránd gyöngyösi (Magyarország) egyetemi professzor a „rendezvényturizmus” lehetőségeire és esetleges veszélyeire hívta fel a figyelmet. Előadásában példaként a Sziget fesztivált hozta fel, amely húsz év alatt negyvenezerről négyszázezerre növelte a látogatói számát. Ez, vagyis a rendezvények szervezése és ezzel vendégek csalogatása jó ötlet lehet mindenki számára, ugyanakkor oda kell figyelni a tömeges találkozók, fesztiválok negatív hatásaira is, például arra, hogy kézben kell tartani az ilyenkor keletkező szemét és egyéb szennyeződések felszámolását is.
Szakmai beszélgetések
A délelőtti előadások után további szakmai fórumokra került sor, amelynek célja volt elemezni a turizmus fejlődésének és fejlesztésének hatásait, a turizmus- és a területpolitika összefüggéseit, eddigi és jövőbeli tendenciákat, az állami és magánszféra együttműködésének módozatait, a fenntarthatósági elvek gyakorlatba ültetésének lehetőségeit is.
Ez lenne a legfontosabb cél – fejtette ki a megnyitón Mezei János gyergyószentmiklósi polgármester, azaz hogy a szakemberek gondolatainak a gyakorlatban, mindennapi életünkben is eredménye, gyümölcse legyen.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!