Kiadványban köszön vissza a múlt

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

Madaras Csaba, Gál Levente, dr. Bartos Éva – három olyan személy, akiket – többek között – a világvándorok találkozója hozott haza Gyergyószentmiklósra. A Magyarországon élő elszármazottak nem jöttek üres kézzel, együttműködésük eredményét, a századfordulós Gyergyószentmiklóst bemutató kötetet hozták magukkal. Ennek bemutatóját tartották szerdán délután a Korona Tükörtermében.

Pethő Melánia

2012. július 26., 14:172012. július 26., 14:17

2012. július 26., 14:402012. július 26., 14:40

„Sokan mondják, hogy lerágott csont gyökereinkkel foglalkozni. Ám van néhány olyan csont az életünkben, melyeket nem lehet végérvényesen lerágni. Ezek örök érvényű feladattal, paranccsal bírnak, és olyan erejük van, ami – a legújabb kihívások, feladatok közepette is – mindig elgondolkodtatásra késztet. Az elmúlás elleni küzdelemnek jeles albuma a frissen megjelent kiadvány, mert olyan pillanatokat próbál konzerválni Gyergyószentmiklós arculatából, melyek beégtek az ősök lelkébe” – fogalmazott a Pillanatok című kötet bemutatóján Kisné Portik Irén, a rendezvény házigazdája. Az elhangzó gondolatok megerősítést kaptak a kötet megálmodója és alkotója, Madaras Csaba részéről, akit – bevallása szerint – a régiségek, a századfordulós Magyarország világa utáni kutatás és vágy késztetett a könyv kiadására. „A régi világ iránti vágy és a hobbim, a számítógépes szerkesztés eredménye a könyv. Hallottuk nagyszüleinktől, hogy a Trianon előtti Magyarország egy erős Magyarországnak indult, sajnos ez megbicsaklott, de fennmaradtak a mai napig olyan fotók, és a lelkünkben egy olyan idillikus kép, amit el is hiszünk. Ez adta az ötletet, hogy a húsz év alatt összegyűjtött képeslapokat, fotográfiákat közzétegyem. A Világvándor szervezése egy impulzus volt a kötet kiadásához, szeretnék megörvendeztetni vele másokat is, akik hazajönnek az eseményre” – mondta Madaras Csaba, aki szerkesztője is a kiadványnak.

A kötetben képeslapokon, fotográfiákon köszön vissza a múlt, lapjain egykori tárgyak is megelevenednek. „Ötvözve van a kép és a meglátás. Ezzel is fel szeretném hívni a figyelmet arra, hogy a régiség nem azt jelenti, hogy elavult és nem jó, hanem valamit hordoz önmagában, és üzeni, hogy időtálló dolgokat kell alkotni” – adott magyarázatot a formai megoldásokra a szerző.

Gál Levente, a kiadó ügyvezetője a könyvvel kapcsolatos meglátásait ismertette. „ A Pillanatok értékét a könyv ideológiamentessége jelenti. A mai világban, amikor megosztanak bennünket, nagyon fontos egy ilyen kiadvány – mindenki azt olvassa ki belőle, amit akar. Elsősorban a pecsétek árulnak el sok mindent, ugyanakkor láthatjuk, hogy a századforduló időszakában milyen alkotási vágy volt az emberekben. Egy üzenet a mának, hogy alkossunk egyedit, nagyszerűt, amit a jövő értékelni fog” – fogalmazott Gál Levente.

A kiadványban megjelent méltatás szerzője dr. Bartos Éva, az Országos Széchényi Könyvtár nyugalmazott igazgatója szerint Madaras Csaba keze alatt költészetté váltak a fényképekből, a tárgyakat megörökítő képekből szerkesztett kompozíciók. Röviden üzenetnek nevezte el a történelmet, helyismeretet, művészetet bemutató albumot. Mint mondta, a bemutatott tárgyak, családi otthonok, közösségi terek példát adnak arra, hogy menjünk szembe azzal az önző világgal, ami körülvesz bennünket, próbáljunk meg tenni közösségünkért. „Ez egy szavak nélküli meséskönyv. Arra kérem a nagymamákat, nagypapákat, vegyék ölükbe a kis utódokat, és a képekről megelevenedő emberi sorsokat, történeteket meséljék el a gyerekeknek, hogy ők is megőrizhessék mindazokat az emlékeket, amik Gyergyószentmiklóshoz fűződnek” – tanácsolta dr. Bartos Éva.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei