Fotó: Veres Nándor
A várt kétezerből eddig mindössze kétszáz gazda igényelt úgynevezett tejkrízis-támogatást Hargita megyében. Még egy hét áll a tejtermelők rendelkezésére, hogy leadják kérelmeiket a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél (APIA).
2016. április 02., 12:112016. április 02., 12:11
Mindössze egy hetük van a tejtermelő gazdáknak, hogy letegyék kérelmeiket a megyei APIA-nál arra a rendkívüli támogatásra, amely a tejpiac liberalizációja miatt nehéz helyzetbe került termelőket segíti. Összességében is rövid idő állt a gazdák rendelkezésére, hiszen a március 22. és április 8. közötti időszakot szabták meg kérelmezési időszaknak.
Haschi András, az APIA Hargita megyei vezetője elmondta, az elmúlt napokban mindössze kétszáz gazda kereste fel munkatársait a tejkrízis-támogatás igénylésével kapcsolatban, annak ellenére, hogy mintegy kétezer gazdára számítanak. Hozzátette ugyanakkor, hogy a munka során szembesültek azzal, hogy többeknek nincs jelenleg is érvényes tejfelvásárlóval kötött szerződésük, így elesnek a juttatástól. „Nincs kizárva, hogy emiatt a számított kétezer gazdának csak fele jön majd támogatást igényelni. De erről majd a határidő lejárta után tudunk pontosabbat mondani” – jegyezte meg. A kérelmek kitöltésében a települések szarvasmarhatartó egyesületei segítik a termelőket. Az igazgató elmondása szerint egy nagyon egyszerű kérelmezési eljárásról és kérelemről van szó, ez nem jelenthet gondot a gazdáknak.
A feltételekről
Mint ismeretes, a támogatást a következő feltételeknek eleget tevők igényelhetik: a 2014-2015-ös évben ipari felhasználásra szánt tejkvótával (románul: cota de livrare) szerepeltek az APIA rendszerében, és 2015. március 31-én rendelkeztek lehordott csarnoki tejmennyiséggel. Továbbá aktív gazdák, ezt pedig bizonyítani tudják egy érvényes, tejfelvásárlóval kötött szerződéssel, illetve a tej eladását alátámasztó hivatalos pénzügyi aktával (számlával vagy az értékesítési könyvecske lapjával). Emellett a 2014-2015-ös évre bizonyítani tudnak több mint öt tonna lehordott tejmennyiséget. Azok a gazdák, akik ezen időszak alatt 5 és 20 tonna közötti tejmennyiséget értékesítettek 240 euró támogatásra jogosultak. A 20 és 200 tonna közötti értékesített mennyiség esetében 12 euró jár minden tonna tej után. Akik pedig több mint 200 tonna tejet termeltek, azoknak 2900 eurót utalnak majd számláikra. A támogatási összegeket a kormányhatározatba foglaltak alapján legkésőbb június 30-áig folyósítják.
Egyelőre a területalapú támogatás kérhető
Érdeklődésünkre Haschi András azt is megjegyezte, hogy mivel ilyen rövid időt szabtak meg a tejkrízis-támogatás igénylésére, így az nem befolyásolta jelentősen az egységes mezőgazdasági kérelmek elfogadását. Kifejtette továbbá, hogy az informatikai rendszer hiányossága miatt az elmúlt hetekben csak a növénytermesztőket tudták fogadni, akik állattenyésztéssel is foglalkoznak, azoknak még várniuk kell. Meglátása szerint napok kérdése és az eddig várakozni kényszerülteket is fogadni tudják. Kiemelte, továbbra is fontos, hogy a programálást betartsák a gazdák, és amikor hívják, akkor jelenjenek meg az önkormányzatoknál. „Mindeddig több mint ötezer kérést vettünk el a számított 26 ezerből, ami a korábbi tapasztalat alapján átlagos teljesítmény. De ahhoz, hogy időben be tudjuk fejezni a kérések elvételét mostantól naponta legalább kétszer annyi kérelmet kell elvennünk mint eddig. Bízom abban, hogy mivel már lejártak az ünnepek, ezután a gazdák hangsúlyosabban foglalkoznak a támogatáskérelmekkel” – avatott be.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
szóljon hozzá!