Másfél éves „kint lakás” után hétfőtől ismét a Benedek-kúriában folytathatja tevékenységeit az Etnographia Gyergyoiensis Alapítvány. Az épületben így továbbra is értékmegőrző munka zajlik.
2016. június 27., 19:442016. június 27., 19:44
Nemrégiben történt meg a Benedek-kúria műszaki átadása, hétfőn a széles közönség használatába bocsátotta az épületet Gyergyószentmiklós önkormányzata. Az alkalomra szervezett ünnepi eseményen a munkálatok folyamatát méltatva Nagy Zoltán polgármester kiemelte, a szakszerű és igényes felújítás a helyi tervezőknek, kivitelezőknek, projektfelelősöknek köszönhető, „akik szaktudásuk mellé szívüket-lelküket adták a munkába”.
A munkálatokat felügyelő Köllő Miklós műépítész vetített képeken mutatta be a műemléképület felújításának folyamatát. Ismertetve a koncepciót rámutatott, úgy igyekeztek dolgozni, hogy a felhasznált új elemek jól elkülöníthetők legyenek az eredetiektől, illetve fontos szempont volt az is, hogy a rendelkezésre álló pénzből minden munkálatot úgy végezzenek el, hogy folytatni lehessen, ha a jövőben adódik erre mód.
„Mostantól egy egész napot az épületben tölthet az érdeklődő, hisz építészeti szempontból nagyon sok információval szolgál ez a ház” – jelentette ki Köllő Miklós. A munkálatok során előkerült eredeti falfestések és azok szakszerű restaurálása kapcsán hangsúlyozta, érdemes lenne visszafogni abból az ütemből, amellyel sok régi épület felújítását végzik, hisz nem kizárt, hogy építészeti értékek rejlenek a vakolatok alatt, és ezek csak alapos munkával tárhatók fel, menthetők meg az utókornak.
„A munkálatok során gyermeknek éreztem magam, aki egy mesét él át, és ebből a meséből sokat tanul” – fogalmazott a felújítási munkálatok vezetője. Oláh Ferenc kifejtette, a különböző munkafázisok végzésekor az épület „elmesélte”, hogyan gondolkodtak a régiek, milyen építészeti technikákat alkalmaztak. A meseelemek értelmezése csapatmunka volt – tette hozzá, kiemelve minden szakember és hatóság szerepét, akik részt vállaltak a felújításban.
A hétfői eseményen Nagy Zoltán polgármester Kisné Portik Irénnek adta át az épület kulcsát és a ház vendégkönyvét, továbbra is megbízva a néprajzkutató által vezetett alapítványt a korábbi tevékenységek folytatására.
Kisné ismertette, az Etnographia Gyergyoiensis Alapítvány népművészeti, közösségformáló tevékenységei mellett az épületben zajlik a Gránátalma Egyesület munkája, és itt tartják a Hargita Megyei Művészeti Népiskola szövő-varró tagozatának képzéseit is. „Hét olyan kézműves van, akik innen indultak, és ma önálló útjukat járják; kettő közülük ország-világ előtt elismert képzőművész, iparművész lett. Ez már egy olyan érdeme az alapítványnak, ami bizonyítja, hogy a hagyományok továbbvitelében több síkra tette tevékenységét” – mondta Kisné az Etnographia Gyergyoiensis Alapítvány munkájával kapcsolatban. A Gránátalma Egyesület asszonyai által végzett úri hímzést, a Művészeti Népiskola tanítványainak szövő, varró munkáját a helyszínen mutatta be az épp zajló kézimunka-tevékenységen.
Kisné közölte, a jövőben igyekszik utánpótlást nevelni az értékgyűjtő, értékőrző munka folytatásához, mivel át szeretné adni a tevékenységek vezetését. „Tanárom mondta, és megfogadom, hogy ha azt akarjuk,hogy munkánk megmaradjon, akkor neveljünk ki utánpótlást, hogy amikor már nem leszünk, ne boruljon minden össze. Én most ezen fogok dolgozni. Köszönöm, hogy e megújult hajlékban tehetem ezt. Igyekezni fogok minél hamarabb hosszú távra munkát ígérő és szakmát ismerő embereknek lassan-lassan átadni mindezt” – fogalmazott a tevékenységek vezetője.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!