Már nem igazán volt szükség a segítségre, így szombaton elhagyta a hóviharok egyik legjobban érintett térségét, Buzău megyét az Erdély Mentőcsoport és a magyarországi Életjel Mentőcsapat tagjaiból álló 18 fős csapat, melynek négy gyergyószentmiklósi is tagja volt. A segítőknek hidegből, melegből egyaránt kijutott.
2012. február 19., 18:142012. február 19., 18:14
2012. február 19., 19:072012. február 19., 19:07
„Ha 4-5 nappal hamarabb mentünk volna, többet segíthetünk, de személy szerint örvendek, hogy egyáltalán elmentünk. Olyan emberekkel is találkoztunk, akik megöleltek, sírva fogadták a segítséget” – számolt be a Buzău megyei bevetésről Tusa Szilárd, az Erdély Mentőcsoport gyergyószéki szervezetének vezetője. Elmondása szerint a kétnapos ott tartózkodás alatt a csapat több mint negyven hólepte ház bejáratát szabadította fel, háztájakról és tetőkről takarították el a havat, közel 30 esetben végeztek elsősegélynyújtást, és élelmiszeradományt is osztottak szét.
„Volt olyan is, hogy kerültük a házat. Láttuk, hogy füstöl a kémény, aztán egy féreglyukat találtunk, ahol a bácsi s a kutyája ki tudott jönni. Kérdeztük, segíthetünk-e? A bácsi mondta, ha elhányjunk a havat, jó, ha nem, ugyanannyi. Ételt sem kért, belülről javítgatta a házát” – vázolta az átélt helyzetek egyikét Tusa Szilárd. Elmondta, ahhoz, hogy egy hólepte ház bejáratáig egy keskeny ösvényt képezzenek ki, három személynek több mint kétórás lapátolásába tellett. A csapat egyébként szervezetten dolgozott: egy részük lapátolt, egy képzett csoport elsősegély-nyújtást végzett, a felderítők pedig felmérték, merre kell folytatni a munkát.
Hó és hidegzuhany
A csapat tagjait néhány esetben a bajbajutottak magatartása hökkentette meg. Állítják, egyik településen például egyenesen „kampányíze” volt annak, ahogyan és amiért a polgármester segítségüket kérte. Szintén nem a felemelő élmények közé sorolják azt az esetet, amikor az egyik csapattag bekérezkedett egy házba, hogy feltöltse kamerája akkumulátorát, és a háziasszony – utalva a magyarországi segítőkre – rosszallóan vette, hogy ők nem románul beszélnek. Az sem volt felemelő, amikor egy nénike elmesélte, hogy kemény összeget fizetett azért, hogy a falubeli fiatalok kiássák őt a házából, akárcsak annak látványa, hogy a helyiek inkább hagyatkoznak a segítőkre, minthogy ők maguk mutassanak összefogást közösségük érdekében.
„Függetlenül nemzetiségtől, akár rosszindulatú megjegyzésektől, elégtétellel tölt el, hogy ott lehettünk, segíteni tudtunk. A hasonló negatívumok hozzátartoznak az ilyen jellegű munkákhoz, engem személyesen nem lepnek meg. Ezeket tudni kell kezelni” – mondta el a Székelyhon.ro megkeresésére Kiss Olivér, az Erdély Mentőcsoport médiafelelőse.
Adományokat is juttattak a rászorulóknak
A szakmai és kétkezi segítségnyújtás kiegészítéseként az Erdély Mentőcsoport értékes élelmiszer- és gyógyszersegélyt juttatott el a rászorulóknak. Az adományok a Gondviselés Segélyszervezettől (az Erdélyi Unitárius Egyház segélyszervezete), Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusától, Boros Csaba székelyudvarhelyi vállalkozótól, a Csibész Ifjúsági Egyesülettől, továbbá erdővidéki, gyergyószéki és kolozsvári magánszemélyektől származnak.
Az akció kivitelezésében az Erdély Mentőcsoporttal elsősorban a magyarországi KARISZ – Nemzetközi Speciális Mentő Szövetség és a Gondviselés Segélyszervezet működött együtt.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
szóljon hozzá!