„Ha ezen a héten lesz csapadék, az segíthet a burgonyatermésen, ha nem, akkor jóval kisebb hozamra számíthatunk, mint tavaly” – számolt be Török Jenő. A száraz ősz, a levélbetegségek és a tavaszvégi csapadékhiány miatt a gabonatermés is gyengébbnek ígérkezik.
2015. július 17., 14:312015. július 17., 14:31
2015. július 17., 15:232015. július 17., 15:23
A tavaszi munkálatokat jó időjárási körülmények között lehetett elvégezni, a gazdálkodók időben hozzá tudtak fogni a parcellák megműveléséhez. Egy kisebb csapadékos időszak akadályozta csupán a munkát. A csapadékra szükség is volt, mivel az ősz és a tél az átlagosnál szárazabbnak bizonyult. A csapadékhiány a március végi, április eleji esőzések következtében valamelyest megoldódott – számolt be érdeklődésünkre Török Jenő. A Hargita megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője elmondta, az őszi kultúrák közepesnek mondhatók, nem olyan szépek, mint egy évvel korábban. Habár a téli fagyok nem okoztak gondot, ősszel száraz volt a föld, nehézzé vált a magágy előkészítése, levélbetegség és sok kártevő támadta meg a gabonákat, illetve a tavasz végi csapadékhiány is hozzájárul a várható gyengébb terméshez.
Idejében beültették a pityókaparcellákat a gazdálkodók, emiatt jól indult a növény fejlődése. „Mivel a burgonyának a vegetáció elején nincs szüksége sok csapadékra – a gumóból tudja pótolni a nedvességet –, ezért nem szenvedtek olyan sokat a májusi csapadékhiánytól” – részletezte az intézményvezető. Hozzátette, nemcsak az ültetés, hanem a gyomirtószerezés is jól sikerült. Júniusban a sokéves átlaghoz képest több eső esett a megyében – 95,6 helyett 107,6 liter csapadék hullott négyzetméterenként –, ami szintén a pityóka hasznára vált. „Ha akkor kérdeztek volna, sokkal pozitívabb lett volna a véleményem a várható termésről. Ma már nem vagyok ennyire optimista” – vallotta be Török.
Júliusban ugyanis beállt egy száraz időszak, az elmúlt több mint két hétben alig esett, sőt a lehullott csapadék sem volt jelentős mennyiségű. Ez párosult az extrém hőmérsékleti ingadozással: volt rá példa, hogy napközben 33 Celsius-fokot jegyeztek, éjszaka pedig 0,9 fokot. Ez a növényeknek nem tett jót – avatott be a szakember. Mindemellett idén – az előző évekkel ellentétben – jelentős méretű volt a kolorádóbogár-támadás. Mivel július szárazabb volt, kevésbé veszélyezteti a burgonyavész a parcellákat, a gazdák többsége pedig korábban már kezelte a pityókaföldjeit – ismertette a szakember.
„A burgonya most van virágban, most van a maximális vízfogyasztása, ilyenkor kellene a legtöbb nedvességet kapnia: jelenleg a krumplinak nagyon nagy a víz-és tápanyagfogyasztása, de ha nincs víz, a tápanyagot sem tudja felvenni. Az elmúlt fél hónap alatt kellett volna legyen legalább 45 liter csapadék négyzetméterenként, de csupán 5-6 liter volt. Ha ezen a héten lesz csapadék, az még segít a termésen, ha nem, akkor jóval kisebb termésre számíthatunk, mint tavaly” – fejtette ki.
Török szerint nemsokára elkezdődhet az aratás, mivel a búzakalászok nagy része közeledik az éréshez: Székelykeresztúr környékén korábban foghatnak hozzá a gazdálkodók, Csíkban viszont 10-14 nap múlva kezdődhet el. Ez függ a fajtáktól, műtrágyázástól, és attól is, hogy az adott parcellát mennyire támadták meg a levélbetegségek, hiszen az egészséges levélzetű gabona később érik be, de nagyobb termést hoz.
Csökkent a pityóka ára
Az Országos Statisztikai Intézet közlése szerint míg a burgonya kilogrammjának előállítási ára átlagosan 0,52 lej, az újkrumplit jóval a termelési ár alatt, 0,30–0,35 lejért tudják értékesíteni a gazdák. A Romániai Krumplitermesztők Szövetségének elnöke, Gheorghe Botoman szerint ismétlődő trenddel van dolgunk: a burgonya ára az elmúlt év júniusában is hasonlóképpen alakult, ezért van remény arra, hogy őszre az eladási ár 5–10 százalékkal meghaladja a termelési árat. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint a kukoricaliszt ára is 12 százalékkal, a tehéntejé pedig 11,5 százalékkal csökkent.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!