A gyergyószentmiklósi kórház költségeinek csökkentése miatt akarják minimálisra csökkenteni az ügyeletért járó pénzt – többek között ezt nehezményezi az öt sebész, akik kijelentették: ha nem találnak más megoldást, testületileg hagyják ott a kórházat. Beszéltek arról is, milyen nehézségek közepette dolgoznak, sem fájdalomcsillapító, sem fertőtlenítőszer nincs az osztályon, miközben középkáderek, nyugdíjasok kapnak magas fizetéseket.
2013. június 17., 14:082013. június 17., 14:08
2013. június 17., 15:262013. június 17., 15:26
Június elsején keltezett az a rendelet, melyben Ferenczy István kórházmenedzser aláírásával szerepel, hogy a kórház költségeinek csökkentése érdekében minimalizálják az ügyeletért járó fizetséget. A gyergyószentmiklósi kórház belgyógyászati, gyerekgyógyászati és sebészeti osztályán van ügyelet, a rendelet a sebészekből váltotta ki a legnagyobb ellenérzést. Amint Bíró Csaba osztályvezető főorvos elmondta, június 11-én kapta kézhez az átiratot, miszerint már június elsejétől kevesebb pénzt kapnak, alapfizetésük 25 százalékát a munkanapokon végzett ügyeletre, 50 százalékát az ünnepnapokra.
Egy intézkedés nem lehet visszaható, nem lehet korábban alkalmazni, mint ahogy azt az érintettek tudomására hozták – mondta az osztályvezető, azt is hozzátéve, hogy a gyergyói orvosok nem lehetnek alábbvalók, mint a székelyudvarhelyiek vagy a maroshévíziek, a két említett városban ugyanis 75 és 100, illetve 50 és 100 százalékot kapnak az ügyeletező orvosok.
Egyeseken nem spórolnak
Az öt sebészorvos ügyeleti pénzének minimalizálásával kevesebb mint 3000 lejt lehetne megspórolni, ami csak egy kis része a kórház havi 180 000 lejes veszteségének. Vannak viszont, amint a sebészek elmondták, olyan kórházi alkalmazottak, akik másfél vagy két normára vesznek fel fizetést, olyan asszisztens is, akinek havi bére magasabb a sebészorvosénál. Azt is nehezményezik, hogy a 65 évet betöltött orvosok nyugdíjuk mellett kapnak fizetést, elbocsátásukat nem akarja pártolni a kórházmenedzser, arra hivatkozva, hogy családfenntartók, szükségük van a pénzre.
„Nem hiszem el, hogy épp akkora anyagi gonddal küszködne például az Aszalos házaspár. És még nem beszéltünk a középkáderekről, kisegítő személyzetről, akik szintén nyugdíjasok, mégis dolgoznak” – mondta Nagy István, hozzátéve: „két év múlva én is nyugdíjas lehetek, de én felemelt fejjel el is fogok menni”.
Gyógyszer nélkül nehéz dolgozni
Daryoush doktor a megnyirbálandó fizetésük mellett beszélt arról is, hogy milyen érzés, amikor a sebészeti osztályon nincsen egyszerű Algocalmin fájdalomcsillapításra, vagy Betadin a sebek újrakötözéséhez. Keserű humorral mesélte el a legfrissebb esetet: egy páciensnek amputálta lábait, újra kellene kötözni, de nincs Betadin. „Nem küldhetem el, hisz lába sincs.”
Bíró Csaba elmondta, május hónapra gyógyszerekre 3000 lejt kapott az osztály, ami semmire sem elegendő. Mindemellett az is nehezíti munkájukat, hogy az altatóorvos, akit nyugdíjaztak és szerződés alapján dolgozik, most éppen beteg, aneszteziológus, intenzív terapeuta nélkül szinte-szinte gyilkosság sebészeti beavatkozásokat végezni.
Gúnyt űznek az orvosokból?
„Az adósságot nem mi okoztuk, és nem mondhatja senki, hogy nem próbáljuk segíteni a kórház fennmaradását. De ez a rendelet, mellyel fizetésünket akarják megnyirbálni, gúnyűzés. 3600 lej a fizetésem, hét éve ingázom Maroshévízről, havi 1700 lejre vásárolok saját zsebebmből üzemanyagot, kollégám Franciaországban végzett sebész szakorvosként 900 lejes alapfizetést kapott. Csúfolkodás, nem így kell spórolni” – nyilatkozta Bíró Csaba több példát is felhozva olyan esetekre, amikor nem a legolcsóbb felszereléseket, műszereket vásárolta meg a kórház, illetve amikor modern eszközökre költött több ezer eurót. Mint mondták, szuper berendezések vannak, porosodnak, nincsenek használatban, miközben hiánycikk a sebésztű és cérna. A kórház 1,2 millió lejes adóssága ilyen beszerzésekből is származik.
Felmondanak, ha nem lesz változás
Dr. Bíró Csaba, dr. Nagy István, dr. Diac Ovidiu Cosmin, dr. Bashir Kodapharasti Daryoush és dr. Emad Kanaan aláírással került polgármester és kórházvezetőség elé a sebészek álláspontja. Ebben olvasható, hogy a rendelettel nem értenek egyet, kifogásolva azt is, hogy nem szerepel rajta a gazdasági igazgató aláírása. Kijelentik: az intézkedés megalapozatlan és rosszindulatú a szakképesített sebészeti alkalmazottakkal szemben. A 25 és 50 százalékra csökkentett ügyeleti pénzt keveslik, hisz Gyergyószentmiklós sem lehet alábbvaló Maroshévíznél. Egyébként az országban nem törvényesek a visszaható intézkedések, így a rendeletet, ha nem vonják vissza, közigazgatási bíróságon is meg fogják támadni. „Abba a helyzetbe kerültünk, hogy testületileg fel kell mondjunk” – olvasható a dokumentumban, melyben Mezei János polgármester segítségét kérik a konfliktus megoldásáért.
„Nem vagyunk mi Gyergyóhoz kötve, el tudunk menni más kórházhoz, van ajánlatunk is, de nem hisszük, hogy ez a megoldás, hisz ha nincs orvos, nem lesz sebészeti osztály sem” – jelentették ki a doktorok. A sajtó kérdésére, miszerint létezik olyan szándék, hogy a gyergyószentmiklósi kórházat lefokozzák, a maroshévízi alegységévé tegyék, elmondták, nem tudnak ilyesmiről, de nem tartják kizártnak.
A kórházigazgató nem nyilatkozik
A sebészorvosok véleményével szerettük volna szembeállítani a kórházmenedzser álláspontját. Ferenczy István kijelentette: keresik a megoldást, azt követően kíván csak bármiről nyilatkozni. Annyit elmondott, gyűlést terveznek, és e hónap végéig reméli, megszületik a végső, nyilvánosságra hozható álláspont.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
szóljon hozzá!