Nem volt szokványos ez az év – ezzel nyitotta Nagy Zoltán évértékelését. 2015-re rányomta a bélyeget a Mezei János ellen indult eljárás és a hivatalától való eltiltása. Pénz több volt, mint máskor, de a lendület csökkent. A fekete pont, hogy a közösséget megosztották a történtek, az emberek félnek.
2015. december 29., 12:582015. december 29., 12:58
2015. december 29., 12:592015. december 29., 12:59
Január óta, miután Mezei Jánost eltiltották polgármesteri tisztségének gyakorlásától, egy személy nyakába, a Nagy Zoltánéba szakadtak a polgármesteri és alpolgármesteri teendők is. Ez minden tekintetben befolyásolta Gyergyószentmiklós életét 2015-ben.
Lassult a munka üteme
Nagy Zoltán így fogalmaz erről: „Erre a helyzetre, ami történt, nem lehet felkészülni. A kezdeti sokk után megpróbáltuk, hogy helyt tudjunk állni, hogy úgy végezzük a feladatokat, hogy év végén ne legyen ok a szégyenkezésre. Hellyel-közzel ez sikerült is, de nem volt egyszerű. Arra törekedtünk, a várost minél kevésbé viselje meg a városvezető hiánya.”
Kifejtette, a kétszeres munkát így jellemezné: „bírni bírom, de nem győzöm”. Amikor polgármesteri teendőkre koncentrált, akkor az alpolgármesteri munka látta a kárát, és fordítva. Hogy a város is veszített ezzel, az is tény. Konkrétan, a lendület csökkent. A konjunktúra, a kormánypénzek elosztásának változása azt eredményezte, idén jóval több pénz jutott Gyergyószentmiklósnak. „Tájidegen” volt a sok pénz, a fejlődés lehetőségének megugrása. Szerencsére sok beruházás előkészítése már ennek tudatában történt, még Mezei Jánossal közösen állították össze a terveket. „Csupán”a kivitelezés maradt Nagy Zoltán feladata. A munkálatok azonban sokkal gyorsabban haladtak volna, több építkezést be lehetett volna fejezni, ha jelen van Mezei János, a maga építészmérnöki szakértelmével – vázolta az alpolgármester, leszögezve, hogy ebben veszített a város. A pénz azonban nem veszett el amiatt, hogy nem sikerült minden betervezett munkálatot befejezni. A kivitelezési szerződéseket eleve több éves időszakra kötötték, így tavasszal folytatni lehet a munkát, el van különítve rá a fedezet.
Hogy mi valósult meg Gyergyószentmiklóson 2015-ben, csak sarokszámok szintjén sorolja: 4,2 kilométer járda, közel egy kilométernyi út épült, 8 ezer hektáros területen készült el a helyszíni felmérés a folyamatban lévő kataszteri felmérés során, befejeződött a Szent István tér kiépítése, 7 hektáron végeztek erdősítést. Lehetett volna több eredmény is – teszi hozzá.
„Nem vagyunk szupermenek, nem vagyunk mindenhatók. A legnagyobb odaadással dolgoztunk kollégáimmal, igyekezve helytállni az adott, nagyon nehéz körülmények között. Kapacitásaink ennyit engedtek meg, ami megvalósult” – összegez az alpolgármester.
Félelem, feszültség, bizalmatlanság
Nagy Zoltán azonban nem a munkálatok lassulását tartja a legfőbb veszteségnek. Hanem egy másik következményét a Mezei János ellen folyó vizsgálatnak. Meglátása szerint az a legszomorúbb, hogy mennyire elbizonytalanították, mennyire megosztották a közösséget a történtek. Sokakat megtört, indulatokat generált, hatalmas feszültség uralkodik a városházán is. Sorban hagyják el munkahelyüket a polgármesteri hivatal alkalmazottai, nem mernek feladatokat vállalni, mert félnek – vázolja a helyzetképet Nagy Zoltán. „Mindjárt papíron köszönünk egymásnak, legyen nyoma annak is” – fogalmaz. Bármilyen apróságról is legyen szó, senki nem lép, míg nem kap hivatalos indoklást, írásos magyarázatot, ha nincs mindenről papír, és arról a papírról is papír – jellemzi az állapotokat. Azonban nem csak a városházán jellemző a félelem. Elmondja, egyik szomszédja már nem mer telefonon közölni semmit, mert attól tart, hogy lehallgatják. De baráti társaságokban is felmerül, hogy vajon a jelenlévők közül kiket hallgatnak le a hatóságok, és vajon kinek mit lehet elmondani.
„Ebben az évben csak tüzet oltottunk, mindig azt kellett megoldani, ami a legsürgetőbb volt, ami a legjobban égetett” – mondja Nagy Zoltán, de ugyanakkor megjegyzi, maga is meglepődött, hogy mindezek mellett mennyi esemény zajlott a városban, amelyben az önkormányzat, illetve a város intézményei szerepet vállaltak. Az idén kulturális és sportesemények száma közel háromszáz volt. Amikor összeszámolódik, akkor derül ki, hogy nem igaz, hogy Gyergyószentmiklóson nem történik semmi – állapítja meg. Törekedtek és törekednek továbbra is arra, hogy minél több identitásnövelő és önbecsülést segítő eseményre kerüljön sor. Kiemeli, hogy a közösségi összefogás, jótékonysági megmozdulások tekintetében igenis van, mire büszkének lennie a városnak. Példaként említi az Együtt egymásért adakozási kezdeményezést a rászorulók megsegítésére, amelyben több, mint húsz szervezet vállalt szerepet. Büszkeség, a szentmiklósiság érzésének erősödését jelzi az alpolgármester szerint az adventi gyertyagyújtásokon résztvevők nagy száma, és az ott érezhető hangulat is. A városháza igyekezett javítani a közbiztonság állapotán is. Növekedett a helyi rendőrség létszáma, és a napokban gyarapodott a felszereltségük egy terepjáróval. Van még mit, javulni ezen a téren is – teszi hozzá.
Közszolgáltatások: itt az elszámolási határidő
2015 a közszolgáltatások éve volt – mármint abban a tekintetben, hogy sorozatban ütötték fel fejüket a gondok. Az E-Star fűtés-áremelést követelt, és mivel ezt a képviselő-testület nem hagyta jóvá, nem akart tovább fűtést szolgáltatni. A GO Rt. csődbe jutott, a köztisztaságért, kertészetért, hóeltakarításért felelős Vitalissima ellehetetlenült, a víz- és csatornaépítés ugyan folytatódott, de nem fejeződött be.
„A prefektust idézném: elérkezett az elszámolási határidő” – reagált erre Nagy Zoltán. Kifejti, mindegyik esetben a korábbi években kezdődtek azok a folyamatok, amelyek mind ebben az évben csúcsosodtak ki. Megoldásokat kell keresni, és már tudja is, hogy mik lesznek a megoldások, mind a fűtés, mind a vízszolgáltatás vagy más szolgáltatások kapcsán is – szögezi le az alpolgármester. A megoldásokat azonban nehezíti a képviselő-testületben a konszenzus hiánya. Ennek áldozatai is vannak. A Vitalissimánál, a városháza cégénél az oda delegált munkatársak többsége januártól munkanélkülivé válik. Az ő feladatuk lenne az utak téli karbantartása, de mivel erre a testület nem adta jóváhagyását, ezt nem tehetik. Az önkormányzat emberei az önkormányzat tulajdonában levő gépekkel nem dolgozhatnak, a munkáért a pénzt más, külső cégnek kell odaadni – vázolja a helyzetet Nagy Zoltán.
A fűtésszolgáltatás ügyében januárban lesz bírósági döntés arról, hogy az E-Starnak kötelessége vagy sem a szolgáltatás folytatása. Az ügy azonban előreláthatólag még sokáig fog húzódni, és ez alatt az idő alatt kell úgy átszervezni az önkormányzatot, hogy a szolgáltatást a város folytathassa – ha az E-Star kitart távozási szándéka mellett.
A GO Rt. esetében a következő legfontosabb feladat, hogy a vízszolgáltatás megmaradjon a város kezelésében, és ne jusson külsős kezébe. A 2006 óta zajló víz- és csatornahálózat-építés befejeződése, az új hálózat működése sokat lendítene a szolgáltatás helyzetén. Ez azonban a sokadik határidőre, most év végére sem készült el. A munkálatok elhúzódása miatt a kivitelező mellett a megrendelő, azaz a fejlesztési minisztérium is felelős. A határidő be nem tartása miatt a minisztérium komoly büntetést fog kapni az Európai Fejlesztési Banktól – közölte Nagy Zoltán.
A tervek készülnek
A jövőre nézve a legfontosabb feladat a kiírásra kerülő fejlesztési pályázatokra való felkészülés. Éppen ezért különítenek el összegeket arra, hogy a pályázatokhoz szükséges dokumentációk vagy az önrész fedezete meglegyen. Néhány elképzelést sorol: 14 utca teljes aszfaltozását készítik elő, a víz és csatornahálózat továbbépítését ott is, ahová a mostani beruházás nem ér el, ipari park létesítése, a múzeum felújítása, tömbházfelújításokhoz szükséges tervek készülnek.
Az ilyenkor szokásos új évi jókívánságok mellé három szót fűz Nagy Zoltán. A Szent Miklós napi búcsún hangzott el, hogy a három legnehezebben kimondható szavak a következők: bocsánat, köszönöm, kérem. Ezeket idézi, és hozzáteszi: „Bocsánat, hogy ebben az évben nagyon kevés idő jutott a személyes találkozásra”. Kifejti, sokszor a fogadóóráit is más tartotta, és még az utcán sem volt alkalma szót váltani az emberekkel – egyszerűen nem volt erre idő. „Köszönöm mindenkinek a biztató szavakat, a kézfogásokat, a kritikát is” – mondja, hozzátéve hogy nagyon fontos számára az emberek visszajelzése, tükörnek tartja, ami ha torzít is néha, de segít az embernek magával szembenézni. Várja továbbra is az előremutató javaslatokat. „Kérem, segítsenek az elindított jó kezdeményezéseket továbbvinni” – mondja, és egy másik kérése is van a gyergyóiak felé: mindenki építse ki, szervezze meg a maga kis közösségét, legyen az baráti társaság, egy sportcsapat vagy más, mert a közösségek adnak erőt, és segítenek abban, hogy közelebb kerüljön a közös cél: jó hangulatú, élhető és megtartó erejű város legyen Gyergyószentmiklós attól függetlenül, hogy éppen ki vezeti a várost – fogalmaz.
Arra a kérdésre, hogy a fél év múlva esedékes választások után folytatná-e a munkát, vezetné-e továbbra is Gyergyószentmiklóst, azaz indul-e polgármesterjelöltként, Nagy Zoltán kitérő választ ad. Egyelőre sem igent, sem nemet nem mond, sok tényezőtől függ még ez – szögezi le.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!