Különböző tételt kapnak a román írásbeli érettségin a humán és reál szakos vizsgázók, matematikából pedig négyre bővült a tételsorok száma, de nem könnyítették, hanem nehezítették az új tételt. A magyar írásbeli differenciálásáról egyelőre nincs hír.
2013. május 30., 17:412013. május 30., 17:41
2013. május 30., 17:542013. május 30., 17:54
Az előző évek gyakorlatától eltérően idén, a június 10-én kezdődő érettségin nem lesz egységes a román írásbeli vizsgatétele, a humán és a reál szakos érettségizők számára különböző tételeket dolgozott ki az oktatási minisztérium. Egészen pontosan az elméleti líceumok filológia és társadalomtudományok osztályaiban, valamint a hivatás (vokacionális) profilú középiskolák pedagógusképző osztályaiban végző diákok kapják az egyik tételtípust, a másikat pedig az elméleti líceumok reál szakos végzősei, a szakközépiskolák érettségizői, valamint a pedagógusképző szakok végzőseit leszámítva az összes többi hivatás profilú képzést befejező érettségiző – mondta el Hodgyai László, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség tanfelügyelője.
A változás nem számít újdonságnak, a két tételmintát már tavaly novemberben közzétette honlapján az oktatási tárca, de azért sem jelent gondot a differenciált román írásbeli érettségi, mert a vizsga tananyaga nem módosult, legfeljebb csak a tételek nehézségi foka – fejtette ki Bartolf Hedvig, Hargita megyei főtanfelügyelő.
Hodgyai László arról is tájékoztatott, hogy a matematika tételeket illetően is történt változás az előző évekhez képest. A matematika írásbelin már korábban is többféle tételtípus volt, de ezeknek a száma idén háromról négyre nő. Azt is elmondta, korábban sokan joggal nehezményezték, hogy a szakközépiskolát végzett diákok is ugyanazt a matematika tételt kapják az írásbelin, mint a természettudományi osztályok érettségizői, ezért idén változtattak a tételsorokon, külön tételt kidolgozva a természettudományi osztályok végzősei számára. Nehezebbnek számít ez a tételtípus, mint amiből korábban érettségiztek a hasonló profilú osztályok vizsgázói, ennek az az oka, hogy a természettudományi szakon 9-10. osztályban ugyanaz a matematika tananyag, mint matematika-informatika szakon, így az új tétel első része megegyezik a matematika-informatika szakok végzősei számára kidolgozott tétel hasonló részével – magyarázta el a szaktanfelügyelő. A módosítás értelmében ettől az évtől a matematika-informatika, a természettudományi, a szakközépiskolai, valamint a pedagógusképző osztályok végzősei egyaránt különböző vizsgatételt kapnak a matematika érettségin.
Arról egyelőre nincs hír, hogy a magyar nyelv és irodalom írásbelin is különböző tételeket kapnának az érettségizők.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!