A tizenhárom esztendős Erőss Zsolt az Oltár-kő keleti gerincén jutott fel a csúcsra 1981. július 4-én. Ez volt élete második mászóútja, Kőmíves Johán és Beczásy György hegymászókkal, a Postaút meghódítása után két héttel. Szombaton gránit emléktáblát helyeztek el az Oltár-kőn Erőss Zsoltnak, felesége, Hilda itt vett búcsút a Kancsendzöngán május 21-én eltűnt férjétől.
2013. július 08., 17:022013. július 08., 17:02
2013. július 09., 17:402013. július 09., 17:40
A gyergyói hegyimentők segítették a több mint negyvenfős csoportot, hogy a kedvezőtlen időjárás ellenére is biztonságosan feljuthassanak az Oltár-kőre, elhelyezhessék ott Erőss Zsolt emléktábláját. A Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Parktól kért engedély révén került a klasszikus út kijáratához a tábla Erőss Zsolt születésének és eltűnésének dátumával, egy Wass Albert-idézettel: „Üzenem az otthoni hegyeknek... A víz szalad, a kő marad”.
Zsolt Magyarországon élő baráti társasága vett részt az emlékállításon, amelynek kezdeményezője Bíró László hegymászó volt. Rajta kívül az Oltár-kőn emlékezett Markos Huba, aki a 2001-es Everest-expedíción volt Zsolt társa, Gál László, a Cho Oyu-expedíció egyik résztvevője, Zsolt felesége, Sterczer Hilda, aki elmondta, itt szeretne búcsút venni férjétől.
Többen a klasszikus utat választották a csúcsra jutáshoz, Hilda a keleti gerincen haladt, ott, ahol férje élete második hegymászásakor járt, ahol lábának amputálását követően először tért vissza a sziklák világába. Kollár Lajos, az Erőss-expedíciók szervezője a hátán, hegymászókötéllel rögzítve vitte fel a gránit emléktáblát.
Domokos Jenő evangélikus lelkész beszéde mellett elhangzott a táblán is idézett Wass Albert-vers, a résztvevők emlékeztek, elbúcsúztatták, de nem elsiratták a Hópárducot. Szombaton az emlékállítók a Postafalon másztak, ahol harminckét éve Erőss Zsolt először próbálta ki a sziklamászást.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
szóljon hozzá!