Fotó: Csata Beáta
Ötszáz egymásba kapaszkodott, székely ruhában pompázó fiatal körtáncával, népdalokkal, népi mesterségek, tárgyak bemutatásával próbálták feleleveníteni a hagyományokat a Salamon Ernő Gimnázium diákjai pénteken. A Tarisznyás Márton útján hagyományőrző napot immár kilencedik alkalommal szervezték meg.
2012. május 12., 11:242012. május 12., 11:24
2012. május 14., 13:062012. május 14., 13:06
A 2003-ban útjára bocsátott esemény mára egy rangos rendezvénnyé nőtte ki magát. Kezdetben néhány osztály vette ki a részét a hagyományőrzésből, idén 13 osztályteremben rendeztek be múzeumot otthonról hozott, nagyszülőktől, elődöktől örökölt tárgyakból.
Ferenczi Attila, az iskola aligazgatója megnyitó beszédében elmondta, az elmúlt években a hagyományőrző napok megnyitó ünnepségét mindig egy-egy sajátos tematika vagy egy ünnepi mozzanat határozta meg. „Idei ünnepségünket a magyar kultúra határtalanságának gondolatában jelölném meg. Ez a határtalanság legalább kétirányú: átível az adminisztratív határokon, hogy összekapcsolja az egy nyelven gondolkodókat. Másrészt generációkon ível át, nemzedékeket kapcsol össze az áthagyományozás során. Ebben nagy felelőssége van egy művelődési intézménynek, főleg az iskolának” – fűzte hozzá. Beszédben kitért a tavaly augusztusban az iskola homlokzatára visszahelyezett címer jelentőségére is.
Mezei János polgármester az ünnepségen elmondta: jó, hogy van olyan intézmény, amelynek fontos Tarisznyás Márton szellemisége, fontos a múlt ismerete és a hagyomány. Szerinte a mai világ nem enged megállást, emlékezést. „Ezért gratulálok nektek diákok, hogy megálljt diktáltatok a globalizált világnak, és felvettétek magatokra azt a szép székely ruhát, amit büszkén viselhetünk, s amely közösséggé formál minket” – fejezte ki elismerését a diákok, a rendezvény felé.
Végül Csomós László segédlelkész szólt a jelenlévőkhöz. „A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng tovább adása. Ha ti, fiatalok hűségesek maradtok hagyományaitokhoz, biztos vagyok abban, hogy nem hamuk leszünk, hanem tűzet alkotva magyarként, székelyként megmaradunk itt Erdély földjén” – mondta.
Idén ötszázan kapaszkodtak egymásba
A rendezvény már hagyományosnak számító mozzanataként, az iskola székely ruhába öltözött diákjai körtáncot jártak. Idén ötszáz székely fiatal kapaszkodott egymásba, népdalokat énekelve.
A kilencedik hagyományőrző nap keretében a „legszékelyebb osztályt” is megkeresték, illetve az előző évekhez hasonlóan, osztálymúzeumokat alakítottak ki. A hagyományos ruhától, a mezőgazdaságban használatos régi szerszámokon át, a székely kapuk változatainak a bemutatásáig széles körben készítettek kiállítást a diákok. A 13 berendezett osztályban büszkén mutogatták a diákok őseiknek képeit, szerszámait, ruháit, zenéit, szokásait és nem utolsósorban ételeit, miközben maguk is megismerkedtek vele.
Délután településvetélkedőre került sor, ahol nyolc település diákjai vitték színpadra helységük egy-egy jellehzetes szokását. Az eseményre idén a környék falvainak polgármestereit is meghívták, s aki közülük ott tudott lenni, láthatóan nem bánta meg. A műsor ugyanis igazán fergetegesre sikerült, a nyolc csoportban összesen közel száz fellépő diák humoros jelenetei könnyeket csaltak a jelenlevők szemébe. Az emlékezés, hagyományőrzés napját táncházzal zárták.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
szóljon hozzá!