Elbocsátásoktól, valamint postahivatalok bezárásától tartanak a postások Hargita megyében is, a szakszervezet már napok óta tiltakozik a posta költségcsökkentési tervei ellen. A megyei posta vezetője szerint a Hargita Megyei Postahivatal nem veszteséges.
2013. február 12., 17:552013. február 12., 17:55
2013. február 12., 18:142013. február 12., 18:14
Három napon belül már másodszor tiltakozott kedden – a fővárosban, az Alkotmány téren – a Postai Dolgozók Országos Szakszervezete az állami vállalat privatizációs terveinek formái, illetve az azt megelőző költségcsökkentési intézkedések terve ellen. A szakszervezet álláspontja szerint nem megfelelők a jelenleg még tanulmányozás alatt lévő költségmegtakarító tervek, amelyek országos szinten kétezer városi, valamint ezer vidéki postai alkalmazott elbocsátásáról, továbbá postahivatalok bezárásáról, kötelező, de fizetetlen szabadnapokról, illetve a dolgozók ételjegyeinek, különböző kedvezményeiknek, valamint ünnepi juttatásaiknak a megvonásáról szólnak – tudtuk meg Szabó Istvántól, a postások érdekvédelmi szervezetének Hargita megyei vezetőjétől.
Szerinte a költségcsökkentő intézkedések mintegy 10–15 százalékos fizetéscsökkenést eredményeznének a postai dolgozók esetében, miközben már évek óta nem nőttek béreik. A szakszervezeti vezető azt is hangsúlyozta, hogy az érdekvédelmi szervezet nem ellenzi a privatizációt, csak annak formáját kifogásolják. Ellenzik például a postai kiszolgálóegységek számának csökkentését anélkül, hogy ellenőriznék, melyik működik veszteségesen és melyik nem. A tervezett személyzetcsökkentés Hargita megye esetében mintegy harminc városi postai alkalmazott elbocsátását jelentené – mondta el Szabó István, de a falvak esetében még becslésekbe sem bocsátkozott, hozzáfűzve, hogy ezek a számok a tervezett intézkedésekről szóló végleges döntések értelmében még nőhetnek vagy csökkenhetnek majd.
A posta jövőjére vonatkozó tervekben ugyanakkor postahivatalok bezárása is szerepel, ugyanis a községekben és a kisebb városokban csak egy postahivatal maradna, leszámítva a megyeközpontokat, ahol kettő – tudtuk meg a megyei szakszervezeti vezetőtől. Ez Hargita megyében az udvarhelyszéki lakosságot érintené a legérzékenyebben, ugyanis ebben a térségben számos olyan település van, ahol a községközponthoz sok falu tartozik. Ugyanakkor Székelyudvarhelyen is be kellene zárni az egyik postahivatalt, hiszen a lakosság száma ötvenezer alatt van. Szabó István kérdésünkre elmondta, ha a mostani tiltakozásokkal nem érnek célt, márciusban helyi szintű tiltakozásokkal folytatják az akciósorozatot, és akár az is megtörténhet, hogy napokra leállítják a postahivatalok tevékenységét.
Nincs szó elbocsátásokról
Az átszervezésekkel kapcsolatos, korábban előirányzott szerkezeti változások le vannak állítva, és folytatódik az elemzési munka – mondta a jelenlegi helyzetről Dombi József, a Hargita Megyei Postahivatal vezetője. Magas a vállalat deficitje, ezért csökkenteni kell a költségeket, de kollektív elbocsátásokról nincs szó – hangsúlyozta a posta képviselője. A vállalat költségeinek mintegy 70 százalékát a bérek teszik ki, de ezek az elmúlt évben már annyira le voltak faragva, hogy ennél jobban nem lehet, és a személyzetet sem lehet már ennél jobban csökkenteni, ehelyett például a bérelt helyiségekben működő kirendeltségek béreit kellene lefaragni – fejtette ki Dombi József. Ugyanakkor kérdésünkre azt is elmondta, hogy a Hargita megyei posta nem veszteséges, itt a versenyhelyzet is kisebb, így Hargita megye jó helyen áll ebből a szempontból az ország többi megyéje között.
A helyzet azonban mégsem ilyen egyszerű, ugyanis a posta egy egységes egészként működik országos szinten, így a nyereség, illetve a veszteség is szétoszlik országos szinten – mondta el a posta megyei illetékese, de hozzáfűzte, hogy Hargita megyében nem zárnak be postahivatalokat, ugyanis itt nyereséges a vállalt, és hasonló a helyzet a két székelyudvarhelyei postahivatal esetében is. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a Román Posta helyzete egyelőre csak elemzés alatt áll, nincs még végleges döntés a vállalat jövőbeni működésére vonatkozóan.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
szóljon hozzá!