Fotó: Pethő Melánia
Jó úton halad a gyergyói népzene és néptánc újratanulása, ám szélesebb rétegekhez kellene eljuttatni a feledés homályából visszahozott értékeket – fogalmazódott meg a második gyergyói néptánc és -zenetábor kiértékelőjén. A szakmai megbeszélésen az is elhangzott, további adatgyűjtés szükséges ahhoz, hogy a vidék népzenéje és néptánca a lehető leghűbb változatában legyen átörökíthető a következő nemzedék számára.
2013. augusztus 11., 17:352013. augusztus 11., 17:35
2013. augusztus 11., 18:002013. augusztus 11., 18:00
Szakmabeliek osztották meg tapasztalataikat, vetették egybe ötleteiket a második gyergyói néptánc és -zenetábor zárónapján, szombaton. A házigazda Gyergyóremete község részéről Lackó-Albert Elemér polgármester mondott köszönetet mindazoknak, akik munkájukkal, hozzáállásukkal, szakmai tudásukkal emelték a rendezvény színvonalát, s kijelentette, a tábornak lesz folytatása.
Ivácson László, a Háromszék Táncegyüttes művészeti vezetője, koreográfusa, az egyik táncoktatóként kifejtette, a második alkalommal megrendezett táborban továbblépés mutatkozott. A rendezvény híre Remete, sőt az ország határain túlról is szép számban vonzott érdeklődőket, a résztvevők száma megduplázódott az egy évvel korábbihoz képest, a kezdő és haladó csoportok mellett egy középhaladó csoport indítására is igény formálódott, a táncoktatás mellett népzene és népdaloktatás is helyet kapott, az esti táncházak tartalmasabbak voltak, mint az első tábor alkalmával – foglalta össze.
Még fellelhető a magyar zeneiség lelke
Vizeli Balázs népzenetanár érdekes és izgalmas feladatként értékelte Gyergyó zenei identitásának megtalálását. „Az 1900-as évek elején Gyergyó népzenéjét Bartók és Kodály gyűjtötte, de időközben elfeledtük ezeket. Ezért rekonstruálni kell azt, hogy miben különbözik mondjuk a gyimesi vagy akár a csíkszentdomokosi stílustól a gyergyói zene, az ének, a hegedű- vagy a zenekari játék. Ha ezt a különbözőséget meg tudjuk fogalmazni, akkor már egy nagyon jó úton járunk” – mondta, kiemelve az élő adatközlőktől való további gyűjtések, valamint Gyergyó egykori jellegzetes hangszere, a cimbalom oktatásának fontosságát.
Berecz András a gyergyói népdal és népzene kutatójaként rávilágított a furulyamuzsikában rejlő rengeteg hamisítatlan adatra, javasolta a furulyaoktatás felkarolását. Utalva a Bartók és Kodály által gyűjtött dallamokra rávilágított: „ebben a látszólag jelentéktelen lyukas fadarabban a magyar zeneiség lelke van elásva, de hibátlanul”.
Népszerűsíteni kell a gyergyói táncot, zenét
Sándor Csaba, a balánbányai Ördögborda Néptáncegyüttes vezetője kifejtette, a gyergyói tánc, zene gyűjtésének, de az újratanításának folyamatába is be kell vonni a vidék településeit, „mert az a cél, hogy a Gyergyói-medence vegye vissza a jussát dalban, táncban, zenében. És ezt meg kell segíteni.” Javasolta, hogy ha a települések részéről nincs érdeklődés a remetei tábor iránt, a táncot kell elvinni, bemutatni a falvakban, felkelteni a gyerekek és egyben az adatközlő idős emberek érdeklődését.
A beszélgetésen elhangzott továbbá, hogy csak a szakszerű adatgyűjtés hozhat hiteles eredményeket, ezért javasolt, hogy ezt a feladatot tapasztalattal rendelkező szakemberek végezzék. Fontos lenne továbbá, ha a Budapesten őrzött filmarchívumkészlet is elérhetővé válna a gyergyóiak számára – fogalmazódott meg a beszélgetésen. Rendszerességgel táncházakat tartani, lehetőséget adni a gyerekeknek, hogy minél több helyen és minél gyakrabban mutassák be a táborban tanultakat – hangzott el javaslatként a megbeszélésen.
A Tatáról és Tatabányáról érkezett táborozók nevében Szegvári Ildikó mondott köszönetet a tartalmas programokért. A tanultak, tapasztaltak mellett a tábor jó hírét viszik magukkal, az otthoni táncházakba pedig beépítik a gyergyói táncrendet – ígérte.
Gyergyószentmiklóstól egészen a Gyilkos-tóig kerékpárúton lehet majd közlekedni, ennek megvalósítása már zajlik. A 27 kilométeres, Fenyő útja nevet viselő útvonal az egykori ipari kisvasút nyomvonalát fogja követni.
Tizenhat határozattervezet szerepelt a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjén, ezeket sorban megszavazta mindenki. A végén viszont az EMSZ és az RMDSZ képviselői hosszan vitáztak Kántor Boglárka felszólalása után.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
szóljon hozzá!