Tartalmas programokkal ünnepelt Gyergyóditró a hétvégén, a XVI. falunapokon a sokszínű műsorok között helyet kaptak olyanok, amelyek által az értékekre irányult a figyelem.
2016. június 27., 13:182016. június 27., 13:18
A múlt előtti tisztelgés jegyében ünnepelték szombaton a Puskás Tivadarról elnevezett ditrói szakközépiskola fennállásának 60. évfordulóját. Az alma mater létrejöttének és a közösség életében betöltött szerepének fontosságáról az iskola igazgatója osztotta meg gondolatait. Román Sándor kiemelte, a helyiek összefogása, részvállalása alakította a tanintézet sorsát, küzdötte le a nehézségeget, ért el sikereket.
Az ünnepségen leplezték le és avatták fel a Puskás család felújított címerét. A kőbe faragott, 90 centiméter magas, 63 cm széles, 230 kilogramm súlyú jelkép a nagytemplom raktárából került elő a négy éve elkezdett templomfelújítás során. A rajta olvasható évszámból lehet következtetni, hogy 1886-ban készült, és fotográfia bizonyítja, hogy a jelenlegi Puskás Tivadar utcában levő 37-es számú ház homlokzatán állt. A ház átalakításakor, az 1950-es évek második felében került le innen, ekkor menekítette a nagytemplom raktárába Lőrincz József plébános. A feledésbe merült, majd előkerülő családi szimbólumot 2014-ben adta az iskolának Baróti László plébános a Puskás család egyik leszármazottja, Komlóssy József közbenjárására. A megkopott címert Márton Levente és felesége, Katalin restaurálták Balázs József festőművész szakmai irányítása mellett. Méltó helyet biztosítva a címer fogadására, az iskola a főbejárat előcsarnokát felújíttatta, és ennek falába építtette az ereklyét.
Az iskolában zajló esemény után a ditrói fúvósok felvezetésével vonultak az ünneplők a Ditró-pataka partján épülő parkba, ahol az elképzelések szerint a település három iskolájának névadói emlékére egy-egy tematikus állomást alakít ki az önkormányzat. Tavaly már felavatták a Siklódy Lőrinc szobrászművész emlékét őrző kopjafát, ezúttal a telefonhírmondó feltalálójának, Puskás Tivadarnak állítottak emléket, a következőkben a híres jogász, újságíró, szerkesztő és helytörténész Csiby Andornak emelnek emlékoszlopot – mondta el Puskás Elemér, Ditró polgármestere.
Az új kopjafa is Petres Lajos fafaragó munkája, amelyen – a hagyományos motívumok mellett – telefonkészülék jelzi a tudományágat, amelyben Puskás Tivadar alapokat helyezett le találmányával.
A ditrói eseményeken részt vevő helyi és környékbeli politikai és közéleti személyiségek mellett az Európai Parlament két tagja, Komlóssy József és Sógor Csaba is jelen volt. Komlóssy Józsefet ditrói gyökerei nem először vezérelték a gyergyói településre, Puskás-leszármazottként a megtalált családi címer ügyében is szerepet vállalt. Mint a falu hírnevét öregbítő közéleti, politikai személyiségnek, Ditró önkormányzata neki adományozta idén a díszpolgári címet. Az elismerés átadására a szombaton tartott dísztanácsülés keretében került sor, ahol a kitüntetettet képviselőkollégája, Sógor Csaba méltatta.
„Az életem alkonyán ez a legmeghatóbb pillanat. Megható azért, mert egy kör bezárul: nagyapám innen indult el, és lett tanult ember, és engem ma ez a közösség visszafogadott. Én ehhez a közösséghez tartozónak éreztem mindig is magam, s akik engem ismernek, azok tudják, hogy ezek nem csupán szavak. Nekem ez a közösség adta az erőt a szellemi munkához, ha kellett, a fizikaihoz, de ez a közösség adta azt az erőt, hogy ne legyek katángkóró a világban, hanem minden megpróbáltatás között meg tudjam állni a helyem. Én ezért az erőért köszönetet mondok minden ditróinak” – hangzott Komlóssy József köszönete. A kitüntetett elmondta, Istenben vetett hittel az emberek, a székely nemzet, a székely nép és a Székelyföld jobb életét, boldogulását igyekszik segíteni.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!