
Fotó: Barabás Ákos
Végéhez közeledik a betakarítás Hargita megyében, így rövidesen elfogy az élelem a vadak „terített asztaláról”, a termőföldekről is. Tavalyhoz képest idén jelentősen visszaesett a bejelentett vadkárok száma Hargita megyében, a csökkenés pontos okát a szakemberek sem ismerik.
2015. október 27., 18:332015. október 27., 18:33
2015. október 27., 23:152015. október 27., 23:15
Az év első felére jellemző, többségében az állatállományban előforduló vadkárokhoz képest az utóbbi időben inkább a gazdák termésében tettek kárt a vadak – Hargita megyében főként a kukoricaföldeket dézsmálták meg. A betakarítás végéhez közeledve csökken a vadkárok száma, de a feljegyzések szerint idén egész évben is lényegesen kevesebb volt a vadkár, mint tavaly.
A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség idén összesen 164 vadkárról kapott bejelentést, ez mintegy százzal kevesebb, mint a múlt évben nyilvántartásba vett esetek száma – tájékoztatott az intézmény vezetője, Domokos László József. A károk mintegy nyolcvan százalékát a medvék okozták, elvétve farkasok által okozott károk is előfordultak, majd az utóbbi időben valamelyest nőtt a vaddisznók általi kártevések száma is a krumpliföldeken és a kukoricásokban. Utóbbiak jelentéktelen mértékben kaszálókon is okoztak károkat, feltúrva azokat, és néhány szarvasok által okozott terméskár is volt, a gyümölcsösökben viszont idén csak ritka esetben észleltek vadak által okozott károkat – tudtuk meg a megyei környezetvédelmi ügynökség igazgatójától.
Tavaly összesen 270 vadkárról kapott bejelentést az ügynökség, ehhez képest idén jóval kevesebbről, de a csökkenés pontos oka nem ismert. Domokos László József szerint egyaránt elképzelhető az, hogy valóban csökkent az ilyen jellegű esetek száma, mint ahogyan az is, hogy a gazdák egy része megunta az elhúzódó kártérítési folyamatot és nem is tett bejelentést a kárról, de megtörténhet az is, hogy már jobban őrzik állataikat és földjeiket, többen használnak villanypásztort, mint korábban.
A kártérítési ügyek rendezésében nem történt változás, a folyamat továbbra is hosszas, készült ugyan ezzel kapcsolatban egy új törvénytervezet, de a jogszabály még nem lépett hatályba. Amennyiben ez megtörténik, a környezetvédelmi ügynökségnek csak a védett vadak – a medve, farkas, hiúz, vadmacska – által okozott károk felmérését kell majd felügyelje, a többi vad esetében az adott területen illetékes vadásztársulatok végzik majd a kárfelmérést – mondta el Domokos László József.
A vadkárok idei száma egyébként csak a múlt évi statisztikával összehasonlítva számít alacsonynak, az azt megelőző évben csupán 147 vadkárról kapott bejelentést az ügynökség. Egyébként a vadkárok számának növekedését a szakemberek összefüggésbe hozzák azzal is, hogy az állattartási támogatások miatt az elmúlt évtizedekben jelentősen megnőtt a megyében tartott juhok és az esztenák száma is, utóbbi már meghaladta az ezret. A termés megvédésében eddig a villanypásztor bizonyult a leghatékonyabb módszernek.
Megérkeztek azok az elektromos buszok Borszékre, amelyek helyi járatokat fognak biztosítani a fürdővárosban, valamint távolsági összeköttetést Gyergyótölgyes, Gyergyóholló és Maroshévíz irányába.
Kétnapos, gyakorlatorientált kertésztanfolyamot szerveznek Gyergyóremetén március 13–14-én. A rendezvény célja, hogy a helyi gazdák és kertbarátok neves szakemberektől szerezzenek naprakész, a mindennapokban is hasznosítható tudást.
Jelentős infrastrukturális fejlemény történt Székelyföldön: a kivitelezők átvették az A8-as, azaz az Egyesülés Autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti szakaszának munkaterületét.
Két ember sérült meg pénteken késő este egy közlekedési balesetben Gyergyószárhegyen. A jármű egyik utasát a tűzoltók szabadították ki.
A gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium adott otthont a 8. Országos Magyar Matematikaolimpiának. A megmérettetésen akadtak olyan feladatok, amelyeken még a mesterséges intelligencia is „kifogott”, de a versenyzők megoldották őket.
A lakossági panaszokra reagálva ideiglenes kátyúzásba kezdtek Gyergyószentmiklós több pontján. A téli hónapok alatt keletkezett úthibákat hidegaszfalttal próbálják orvosolni, amíg az időjárás és a költségvetés lehetővé nem teszi a tartósabb javításokat.
Elhunyt 83 éves korában Lázár Zoltán atomfizikus, tanár, vállalkozó, Gyergyószentmiklós egykori alpolgármestere, a képviselő-testületi tagja.
Elkezdték a gyergyószentmiklósi id. Basilides Tibor Sportcsarnok új padlózatának kiépítését. A megrongálódott, elavult borítás helyére korszerű, tömörfa sportparketta kerül. A beruházás régi hiányosságot pótol.
Jelentős közbiztonsági beruházást hagyott jóvá a város képviselő-testülete a februári tanácsülésen: egy 2,7 millió lejes uniós pályázat révén több mint negyven kamerát, rendszámfelismerő rendszert és okos gyalogátkelőket telepítenek a város kulcspontjain.
Jó hangulatú szabadtéri eseményre várják a horgászat szerelmeseit: ismét megszervezik a hagyományos lékésző versenyt a Gyilkos-tó jegén.
szóljon hozzá!