A korábbi évhez képest 2011-ben nőtt a nyilvántartásba vett, családon belüli erőszakos esetek száma Hargita megyében, ez azonban még a szakemberek szerint is csak a jelenség felszíne, és a valóságban jóval több agresszió történik. A legbrutálisabb esetek között több olyan volt, amikor forró vassal égettek össze kisgyerekeket. A nők elleni családon belüli erőszak esetében gyakran még a hatóságok is tehetetlenek.
2012. március 01., 18:422012. március 01., 18:42
2012. április 25., 14:172012. április 25., 14:17
Nőtt a nyilvántartásba vett családon belüli erőszakos esetek száma Hargita megyében 2011-ben, az adatok szerint a bántalmazottak többsége vidéken élő, 13 év alatti gyermek. A súlyos esetekkel, illetve azokkal, amelyeknél gyors segítségnyújtásra van szükség, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Igazgatóság keretében működő Sürgősségi Befogadó és Intervenciós Központ munkatársai foglalkoznak, nyilvántartásuk szerint az elmúlt évben nőtt a családon belüli fizikai, illetve lelki agresszióról szóló bejelentések száma Hargita megyében.
Múlt évben összesen 18 esetet vettek nyilvántartásba, de még Pál Ibolya, a központ vezetője szerint is sokkal több családon belüli erőszak történik, mint ahányról jelentés készül. Az esetek egy része ugyan a gyermekjogvédelmi igazgatóság más osztályaira fut be, a fő ok azonban az, hogy a családon belüli erőszak legtöbbször zárt ajtók mögött történik, gyakran még a szomszédoknak, közeli ismerősöknek sincs tudomásuk róla – mondta el a szakember. A központ elsősorban a sürgősségi esetekkel foglalkozik, vagyis azokkal, ahol gyors közbeavatkozásra van szükség, így leginkább a súlyosabb bántalmazásokról szóló ügyek kerülnek ide. A legbrutálisabb esetek között a gyermekbántalmazásokat említette Pál Ibolya, mint arról beszámolt, múlt évben két olyan, egymástól független esetük is volt, amikor forró vassal égettek meg 3–4 éves kisgyerekeket, viszonylag nagy testfelületen. Nem véletlen balesetek voltak ezek, hanem szándékos bántalmazások, egyik esetben az elkövető egy, a gyerek anyjával kapcsolatban álló férfi volt, de még csak nem is élettársa, a másik esetben még vizsgálja a rendőrség a bántalmazás körülményeit – mondta el Pál Ibolya.
A központ munkatársai a 0 800 800 303-as, ingyenesen hívható sürgősségi telefonszámon fogadják a bejelentéseket, mint megtudtuk, a bántalmazottak mellett gyakran a szomszédok vagy a helyi polgármesteri hivatalok jelentik az ilyen jellegű eseteket. A Sürgősségi Befogadó és Intervenciós Központ megyeszinten négy befogadó központban tudja elhelyezni a veszélyben lévő gyermekeket, ezek közül kettő Csíkszeredában van, egy Székelykeresztúron és egy Boldogfalván, de ez minden központ esetében több házat jelent, esetenként 6–7 befogadó otthon is tartozik egy-egy központhoz – magyarázta Pál Ibolya.
Családon belül marad
A bántalmazott nők esetében viszont rosszabb a helyzet, ugyanis a nők ellen irányuló családon belüli erőszak tekintetében nemhogy a sürgősségi központ, de leggyakrabban még a rendőrség is tehetetlen, ugyanis a bántalmazott nők sokszor nem tesznek feljelentést, illetve fenyegetés hatására visszavonják azt, a hatóság viszont csak életveszélyes bántalmazás esetén indíthat hivatalból kivizsgálást – fejtette ki a sürgősségi központ vezetője. A nők elleni agresszió tehát leggyakrabban családon belül marad, erre utal az is, hogy a megye egyetlen központja, amelyben a veszélyben lévő nőket helyezik el, az év nagy részében kihasználatlan. A Balánbányán található épületnek jelenleg ugyan van lakója, ám többnyire üresen áll, pedig a veszélyeztetett nőket akár 60–90 napra is befogadják ide, szükség esetén gyermekeikkel együtt – tudtuk meg Elekes Zoltántól, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Igazgatóság vezetőjétől. Erről már többször is tájékoztatták a megye polgármesteri hivatalait – fűzte hozzá az igazgató.
Egyébként a Sürgősségi Befogadó és Intervenciós Központ nyilvántartása szerint a jelentett családon belüli erőszakos esetek jelentős többsége, a 18-ból 16 vidéken történt, 12 esetben 13 év alatti gyermek ellen irányult, 2 esetben 14–17 év közötti kamaszok voltak az agresszió elszenvedői, 4 esetben pedig felnőtteket ért családon belüli erőszak, és az áldozatok többségét (12 eset) vér szerinti rokona bántalmazta. A nyilvántartás szerint a bántalmazottaknak nagyjából felét fizikai és lelki erőszak is érte, egy kiskorú esetében pedig szexuális erőszakkal társult a fizikai bántalmazás.
Múlt évben – az azt megelőző évhez képest – nőtt az erőszakos esetek száma, a 2011-ben regisztrált 18 esethez képest 2010-ben csak 11 eset került a megyei sürgősségi központ nyilvántartásába.
Változik a vonatkozó törvénykezés
Kedden, február 28-án a képviselőház elfogadta a családon belüli erőszak elleni törvénytervezetet, amely lehetővé teszi, hogy az áldozat hatósági védelmet kérjen az agresszor ellen. A jogszabály az erőszak több formájáról is említést tesz: a szabályozás szerint az agresszió lehet szóbeli, lelki, fizikai, szociális és szellemi erőszak is. A törvénytervezet kimondja, hogy a családon belüli erőszak áldozatának joga van személyiségi és magánélethez való jogának érvényesítésére, a különleges védelemhez, ugyanakkor jogosult a tanácsadói, rehabilitációs és a visszailleszkedést elősegítő szolgáltatásokra, ingyenes orvosi ellátásra, valamint díjmentes szociális és jogi tanácsadásra.
A törvénytervezet értelmében a családon belüli erőszak áldozata a bíróságtól ideiglenes védelmet kérhet az agresszor ellen, a bántalmazónak pedig megtilthatja, hogy a közös lakásban maradjon vagy visszatérjen oda, illetve kötelezheti bizonyos költségek, például az áldozat orvosi kezelésének, elszállásolásának vagy a perköltségeknek a megtérítésére. Az áldozat ugyanakkor kérheti az agresszor hatósági kilakoltatását, valamint azt, hogy bántalmazója ne mehessen a közelébe, és azt is, hogy a kapcsolatfelvételt is tiltsák meg az agresszor számára.
A törvénytervezet esetében a képviselőház volt az ügydöntő fórum.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!