Tordaiak, csíkszeredaiak, illetve a maroshévízi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület csatlakozott az Erdélyi Magyarörmények Szövetségéhez (EMÖSZ).
2016. június 28., 13:332016. június 28., 13:33
A szombati, gyergyószentmiklósi ünnepség része volt egy örmény vándorétel készítése és kóstolása is, amit a hévíziek hoztak magukkal beköszönőként.
„Örmény származású az egyesület névadója, ez volt az egyik oka, amiért az EMÖSZ-be való belépést fontosnak tartottuk. De nagyon fontos számunkra az is, hogy a szövetségbe szerveződött egyesületek egymás tevékenységét segítik, rendezvényeit gazdagítják” – magyarázta a társulás okát Czirják Károly, a Dr. Urmánczy Nándor Egyesült elnöke. Az akarat kétirányú volt.
Amint Puskás Attila EMÖSZ-elnök elmondta, a szövetség célkitűzéseinek megfelelően olyan személyeket, közösségeket keres fel, akik nem a hagyományos négy erdélyi magyar közösséghez – Gyergyóhoz, Szépvízhez, Szamosújvárhoz, Erzsébetvároshoz – tartoznak. Ugyanis az örmények kirajzásával létrejöttek kisebb közösségek is, szórványok, többek között Maroshévízen, Marosvásárhelyen, Székelyudvarhelyen, Kolozsváron, Brassóban, Kézdivásárhelyen.
„Ezeket az örmény gyökerűeket próbáljuk valamilyen módon integrálni az erdélyi magyar örmény életbe. Fontos, hogy részei legyenek ennek a vérkeringésnek, hiszen ők is értéket hordoznak, szeretnének tudni a rendezvényekről, és a maguk javait ebbe beépíteni” – fogalmazott a szövetség elöljárója.
Mint megtudtuk, kifejezett tagtoborzás nem zajlik, nem a létszámgyarapítást tartják elődleges feladatuknak. Az EMÖSZ-t két egyesület hozta létre, a Gyergyói Örmény Katolikus Egyesület és a Marosvásárhelyi Örmény Magyar Kulturális Egyesület. Ezek tagjai automatikusan a szövetségnek is tagjai lettek, ugyanakkor további szervezetek, fizikai személyek csatlakozhatnak. Így nem a szám szerinti taglétszám a fontos – véli Puskás Attila –, sokkal inkább az, hogy mennyire vannak képviselők minden kisebb örmény közösségből a szövetségben.
„Az a fontos, ha olyan közösségszervező személyekkel gyarapodik az EMÖSZ, akik szívesen szerveznek kulturális rendezvényt, adnak hírt a táborainkról, vagy bármely más esemény rendezésébe szívesen bekapcsolódnak.”
A szövetség elnöke azt is elmondta, az utóbbi két évben a szövetség nagyon nagy hangsúlyt fektetett az ifjúság nevelésére. „Ugyan a kilencvenes évektől kezdve foglalkoztak örmény témákkal, de az a generáció, amely eljárt egyik-másik búcsúra, kezdett kiöregedni. Muszáj a fiatalokat is megszólítani. Ezért szerveztünk kalákatáborokat Szépvízen, vezetőképzőt tartunk augusztusban Gyergyószentmiklóson, kirándulunk. És ennek a maroshévíziek is részei voltak még mielőtt a belépési nyilatkozatot aláírtuk volna. Velük is számolunk.”
Az étkezés, bár nem azért élnek, hogy egyenek, az örmények számára mindig is fontos volt. Ennek oka, hogy ezek az étkek ma már kulturális jelentőséggel bírnak. „Más az az ízvilág, ami az örmény konyhát jellemzi, és újat hoz az erdélyi gasztronómiába. A találkozóknak, mondhatjuk rendszeresen, gasztronómia részük is van, akár sütemény, akár valamilyen főétel kerül asztalra az örmény receptek közül. Most az örmény rázottat kóstolhattuk meg” – közölte Puskás Attila. A gyergyói örmény ifjak segítségével szombaton elkészített főétel receptjét a maroshévíziek hozták magukkal.
„Nagyanyámtól tanultam a receptet, ő pedig az édesanyjától, Kis Károlyné Karácsony Amáliától. Fogadója volt dédnagyanyámnak, ott is készítette ezt a vándorételt. Az eredeti hozzávalói mind olyanok voltak, amelyek könnyen tartósíthatók, illetve egy részük az út mentén, mezőkön is beszerezhetők” – osztotta meg tudását Bodor Attila.
Rázott dolma, ez a neve, melyből a dolma a töltött káposzta neve is..., igaz nem töltik és nem is rázzák ezt az eledelt. Martilapu kell hozzá, amit megtisztítanak, meglobbasztanak, majd vékonyra vágnak. A lábas alját, miután kiolajazzák, egy réteg ilyen vágott martilapuval fedik be. Erre jön az apróra vágott zöldhagyma vagy metélőhagyma és zöld kapor, majd őrölt hús – régebben csak füstölt szalonnakockák – és nagy szemű rizs, illetve árpakása keveréke, amit csupán sóval és borssal fűszereznek. Erre újabb réteg martilapu, zöldhagyma, kapor, majd rizses hús kerül, a tetejét pedig martilapuval fedik be. Annyi vízzel kell feltölteni, hogy szinte ellepje a lábas tartalmát. Lehet rá tenni tojásos, tejfölös habarást, de akár tálaláskor is adható hozzá tejföl. Bodor Attila fontos tudnivalóként említette: a húst csak enyhén sózzák, hogy ne eddze meg a hozzávalókat. A végső fűszerezést tálalás után mindenki maga végzi el szájíze szerint.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!