
Fotó: Hunyadi János
Gyergyóalfalu volt a házigazdája a II–IV. osztályosok számára tartott Fürkész verseny körzeti szakaszának, amelyet szombaton tartottak a Sövér Elek Szakközépiskolában.
2017. február 27., 15:512017. február 27., 15:51
2017. február 27., 16:142017. február 27., 16:14
Hargita megyéből több mint kétszáz kisidiák érkezett szombaton az Alfaluban tartott vetélkedőre, hogy megmérettessenek a magyar nyelv helyességének ismeretéből. Mindezt tollbamondás, illetve egy feladatlap helyes megfejtése révén. Ez utóbbi számadáshoz fel kellett készülniük a szólásokból, közmondásokból, fejleszteniük kellett szövegértelmezési, szövegkiegészítési készségüket, ismerniük kellett a szótagolásra vonatkozó szabályokat, akárcsak a megadott szavak rokon- és ellentétes értelmű megfelelőit, illetve jártasak kellett legyenek a betű- és szórejtvények világában.
Valamennyien felkészültségükről, tudásukról adtak számot. Erre utalt Kari Attila tanfelügyelő értékelése is, aki záróbeszédében arra biztatta a versenyzőket, hogy a hétköznapokban is ugyanolyan gonddal, szeretettel használják ékes anyanyelvüket, mint tették azt a verseny során. A helyi szervezők részéről Vargyas Hajnalka tanítónő is elismerő szavakkal szólt a résztvevőkhöz.
„Rohanó világunkban anyanyelvünk, a mindennapi nyelvhasználat néha egy omladozó várhoz hasonlít. Ti vagytok ennek a várnak az őrzői, a várvédő vitézei. A mai napon mindannyian bebizonyítottátok, becsülettel megvédtétek a várat” – fogalmazott.
A megmérettetésen túlmenően kellemes kikapcsolódásban is részük lehetett a versenyzőknek, hisz a Fürkész versenyek céljait követve, Hunyadi Irén és Vargyas Hajnalka tanítónők helyi szervezőkként arról is gondoskodtak, hogy tartalmas szórakozást, játszva tanulást is biztosítsanak számukra. Népdaltanítást, citerázást, az alfalvi képzőművészeti galériák meglátogatását iktatták programba, illetve egy séta során megismertették a falut a máshonnan érkezőkkel.
A verseny legjobb helyezettjei az országos szakaszra jutottak tovább, amit április 7–9. között tartanak Nagyváradon.
A II. osztályosok közül első helyezést a következő tanulók értek el: Lőrincz Barbara (székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola), Sipos Balázs (csíkszeredai József Attila Általános Iskola), Vitos Dorka (csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskola), Blénessi Nimród (gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola). Ebben a korosztályban második helyezést ért el Elekes-Köllő András (csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskola), Hompoth Beáta (csíkszeredai József Attila Általános Iskola) és Pop Jácinta (székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola). Harmadik helyen Tifán Kata (felsőboldogfalvi Fülöp Áron Általános Iskola) végzett.
A III. osztályosok közül a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum három diákja, Todor Hunor, Bálint Zsófia Kamilla és Szőcs-Gazdi Anna érte el a legjobb helyezést.
A IV. osztályosok versenyében a legjobbaknak a következő tanulók bizonyultak: Darvas Teréz Katalin (csíkszentsimoni Endes József Általános Iskola), Domokos Márk Zoltán (gyergyócsomafalvi Köllő Miklós Általános Iskola) és Laczkó Albert Eszter (gyergyóremetei Fráter György Általános Iskola).
Betörés miatt négy férfit fogtak el Maroshévízen, miután egy helyi lakos bejelentette, hogy ismeretlenek törtek be az otthonába, és elvitték a kézitáskáját. A rendőrök rövid idő alatt azonosították a gyanúsítottakat, a lopott holmit pedig visszaszerezték.
Hamarosan megszűnik a szolgáltatás a gyergyószentmiklósi régi ivóvízhálózat egy részén, ezért csatlakozni kell az új vízvezetékre – hívja fel az érintettek figyelmét a városi közműszolgáltató.
Támogatócsoport indul Gyergyószentmiklóson azok számára, akik a kamasznevelés kihívásaival és az életközép kérdéseivel egyszerre néznek szembe. A jelentkezési határidő április 17.
Első alkalommal rendezik meg a BBQ Street by Marble gasztroeseményt Gyergyószentmiklóson, ahol április 24–25. között különleges ízek, illatok, látványelemek és hangulat várja az érdeklődőket a sétálóutcában.
Részegen vezetett egy 31 éves, helybéli férfi Gyergyóújfaluban, akit szombat délután állítottak meg a rendőrök. A sofőr leheletében 1,61 mg/l légalkoholszintet mutatott a szonda, ezért kórházba szállították vérvételre, és büntetőeljárás indult ellene.
Átmenetileg bezárt a látogatók előtt a gyergyószentmiklósi múzeum: április 20-ig technikai szünetet tartanak, miközben a működés újragondolása zajlik. A döntést a létszámhiány, valamint a biztonságos működés feltételeinek újraértékelése indokolta.
Nagyszabású passiójátékra készül Gyergyószentmiklós április 19-én: a marosvásárhelyi amatőr társulat mintegy 80 szereplővel viszi színre Jézus Krisztus szenvedéstörténetét a Szent István templom melletti téren. Az előadás lelki élményt kínál.
Táncházba hívják a népzene és néptánc kedvelőit Gyergyószentmiklóson. Április 10-én, pénteken gyermekek és felnőttek számára is külön programmal készülnek a szervezők a Yourlivingroomban.
Más személy jogosítványát mutatta be a rendőröknek egy hétfői rutin ellenőrzés során egy maroshévízi férfi, eljárás indult ellene.
Közúti baleset történt Gyergyóalfalu közelében: egy autó felborult, és egy személy a járműbe szorult.
szóljon hozzá!