Hargita megyében 6500 gazda – vagyis a potenciális jogosultak döntő többsége – igényelte az idei rendkívüli szárazság miatt megítélt száz lejes hektáronkénti aszálykársegélyt. Összesen több mint 1,7 millió lejt kapnak a gazdák a következő hetekben.
2012. október 29., 15:402012. október 29., 15:40
2012. október 29., 15:492012. október 29., 15:49
Összesítette a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság a gazdák által október 15-éig leadott aszálykársegély-igényléseket: a potenciális jogosultak 92 százaléka, azaz 6500 Hargita megyei gazda kérte a száz lejes hektáronkénti támogatást. Ezzel Hargita megye országos szinten a legjobbak között teljesített, ugyanis a Romániai átlag 87 százalékos – mondta el Török Jenő, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője, hozzáfűzve, ahhoz, hogy a gazdák döntő többsége kérte a támogatást, hozzájárult az is, hogy az igazgatóság együttműködött a polgármesteri hivatalokkal, így az igénylőknek nem kellett a megyeközpontba utazniuk, az igazgatóság munkatársai gyűjtötték be a megye településein leadott kéréseket. A Hargita megyei gazdák több mint 17 ezer hektárnyi földterületre igényelték az aszálykársegélyt, így mintegy 1,7 millió lej érkezik erre a célra a megyébe – közölte Török Jenő. A támogatási összegek kifizetése november 15-én kezdődik, és várhatóan két-három hét alatt minden igénylő számlájára megérkezik – tudtuk meg az igazgatóság vezetőjétől.
A segélyre az 1–10 hektárnyi szántófölddel rendelkező gazdák jogosultak, a mezőgazdasági területnek azonban nem kell egybefüggőnek lennie, sőt a 30 árnál kisebb szántóföldekre is lehetett támogatást igényelni, amennyiben a parcellák összterülete elérte az egy hektárt.
A 100 lejes hektáronkénti segély egyébként csak egy nagyon kis hányadát fedezi a rendkívüli aszály által okozott károknak, különösen Hargita megyében, ahol a gabonatermesztésnél jóval nagyobb költségekkel járó burgonyát termesztik leginkább, ráadásul a szárazság is főleg a krumplitermést károsította.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!