Lövétei Lázár László és Demeter Zsuzsa. Terítéken az 1985-ben megjelent Alapművelet és az Ajtók című antológiák
Fotó: Péter Beáta
Tizenharmadik alkalommal tartották meg a Gyergyószárhegyi Írótalálkozót október 14–16. között. A kétévente szervezett rendezvény témájaként ezúttal az elmúlt száz év nemzedéki antológiáit választották.
2022. október 16., 13:372022. október 16., 13:37
2022. október 16., 13:462022. október 16., 13:46
Az Antológiák népe címet kapta az az előadássorozat a XIII. Gyergyószárhegyi Írótalálkozón, amelynek keretében szombaton a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központban tíz előadó mutatta be az elmúlt száz évben megjelent nemzedéki magyar irodalmi antológiákat.
Lövétei Lázár László, Markó Béla és Sántha Attila. Az 1923-ban megjelent Tizenegyek című antológiáról tartott előadást Sántha
Fotó: Péter Beáta
„Arra gondoltunk, hogy milyen jó lenne egy kicsit körbejárni az elmúlt száz év erdélyi nemzedéki antológiáit, hogy mi fontos, mi nem fontos, mi felejthető, mi maradandó, egyáltalán, hogy miért van igény antológiákra. Úgy érzem, hogy tartalmas nap volt, és
Mindig az egyéni teljesítmények a fontosak, de volt egyfajta konszenzus itt a végén arra vonatkozóan, hogy nem csak a legtehetségesebbek érdemlik meg a publicitást, akár egy antológiában való szereplést, hanem a kevésbé fontos szerzők is, hiszen ők is hozzátesznek nagyon fontos részeket az összképhez, olyasmiket is, ami esetleg egy nagyobb költő életművéből kimaradt” – fogalmazott Lövétei Lázár László költő, a találkozó főszervezője.
Mint kifejtette, abban is egyetértettek a jelenlevők, hogy legalább három kiemelten fontos antológia jelent meg az elmúlt száz évben: „az 1923-as Tizenegyek, amely tényleg egy radikális váltást jelentett a korábban Erdélyben íródott irodalomhoz képest. Nagyon fontos az 1967-es Vitorlaének, sok szerzője klasszikussá vált. Illetve a legutóbbi és a legfiatalabbak A címtelen föld című antológiája, amelyről úgy gondolom, hogy meg lehet előlegezni neki, hogy szintén irodalomtörténeti mérföldkő. Hogy hányan lesznek nagy írók, nagy költők a szereplők közül, azt egyelőre nem lehet tudni, de egy tényleg fontos antológiáról van szó.”
Fekete Vince költő, a Székelyföld folyóirat szerkesztője és Kolcsár Béla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ vezetője átadják Horváth Benjinek (középen) a Csiki László-díjat
Fotó: Péter Beáta
A Hargita Kiadóhivatal, Hargita Megye Tanácsa és a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ által szervezett írótalálkozón Csiki László-díjban részesült Horváth Benji, a Helikon szerkesztője az Emlékmű a jövőnek című, a Jelenkor kiadónál idén megjelent kötetéért, György Alida pedig Debüt-díjat vehetett át a 2021-ben az Erdélyi Híradó Kiadó – Fiatal Írók Szövetsége kiadásában megjelent Hármasszabály című novelláskötetéért.
Fekete Vince, György Alida és Kolcsár Béla
Fotó: Péter Beáta
Az estet felolvasásokkal zárták.
A XIII. Gyergyószárhegyi Írótalálkozó résztvevői
Fotó: Péter Beáta
A hagyományos sóvidéki mindennapokat szeretnék bemutatni Szovátán a szombaton felavatott tájházban.
Több száz önkéntes és hivatásos tűzoltó vett részt a második alkalommal megtartott Hargita Megyei Tűzoltó Találkozón, amelynek Farkaslaka adott otthont szombaton.
A szépvízi káposztatermesztők nincsenek teljesen megelégedve az idei terméssel, ugyanis a nyári aszály, majd jégeső miatt az előző évhez képest kevesebb káposzta termett – és ez a termény árán is megmutatkozott.
19 vadászcsapat méretkezett meg az Erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélypark udvarán, a Székelyföldi Vadásznapok tizenkettedik kiadásán. A címvédés nem maradt el.
Balavásár közelében ütközött két autó szombaton, egyik gépkocsivezető megsérült.
Gyergyószárhegy központjában, az egykori kántorlakban egyedi kiállítás nyílt meg szombaton. A szárhegyi káposzta története, a termesztéshez, tartósításhoz és főzéséhez használt eszközök ismerhetők meg itt.
Az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélypark udvarán 19 vadászegyesület képviselteti magát, de vendégekből, érdeklődőkből sincs hiány a XII. Székelyföldi Vadásznapokon.
A termés gyengébb az előző évhez képest, ezért többe kerül a helyiek által eladásra kínált káposzta. Szépvízen jártunk a káposztafesztivál előtti káposztavágáson.
Több helyszínen gyújtották meg az együttérzés gyertyáit és adományoztak a nehéz helyzetben levőkért Erdély szerte a Caritas Egymillió csillag a nélkülözőkért eseményein.
A februári bortúra alkalmával legnagyobb sajnálatomra nem sikerült eljutnom a számos leírásában a legkeletibb székely településként szereplő Csöbörcsökre. lehet-e még magyar nyomokat találni a Dnyeszter folyó mentén? Nos, találtunk!
szóljon hozzá!