A duális képzés lejárta után a diák munkalehetőséget kap az adott vállalkozásnál
Fotó: Veres Nándor
Romániában lassan három éve van lehetőségük a szakiskolásoknak duális szakképzésre, ami azt jelenti, hogy a tanintézet együttműködési szerződést köt egy gazdasági szereplővel, azaz egy olyan vállalkozással, amely az iskola mellett vállalja a diákok gyakorlati képzését. Maros megyében csak egy ilyen tanintézet van.
2017. november 23., 14:062017. november 23., 14:06
A képzés nem az iskola által létrehozott műhelyben, hanem vállalkozóknál, vagy kisebb-nagyobb vállalkozásoknál zajlik. Mindezt szerződésben rögzítik a tanulókkal és szüleikkel, és
A költségeket közösen fedezi az állam és a magánvállalkozó, amely ezzel gyakorlatilag kitermeli magának a munkaerőt. Maros megyében nincs túl sok példa erre, pedig lenne igény duális képzésre, főként a vidéki iskolákban.
– fejtette ki lapunknak Novák Csaba Zoltán, az RMDSZ oktatásért felelős Maros megyei szenátora. Mint fogalmazott, becsontosodott rendszer ez, amely nem alkalmazkodik a piaci kihívásokhoz.
Maros megyében az idei tanévtől indult el az első duális képzés az Aurel Persu Szakközépiskolában autószerelő szakosztályban, ahol
– tudtuk meg Laura Valeria Poptól, a Maros megyei szakiskolai oktatásért felelős szaktanfelügyelőtől. A jövő tanévre is érkeztek már kérések különböző vállalkozók részéről, mint például a Hirschmann Románia, Matricon, All Star, Spotting magánvállalatoktól, amelyek az Aurel Persu mellett az Elektromaros Szakközépiskolában is vállalnák a diákok duális képzését – tette hozzá a szaktanfelügyelő.
A cégek havi 200 lejt fizetnek a náluk gyakorlatozóknak, akiket vállalkozásaik igényei szerint képeznek ki. Ugyanakkor nagy felelősséget jelent ez számukra, hisz nincs arra garancia, hogy a diákok a képzés után náluk maradnak. A diákok számára viszont jó lehetőség arra, hogy áthidalják azt a „szakadékot”, amely az iskola és a munkaerőpiac között alakult ki.
A 2011-es tanügyi törvénybe nem építették bele eredetileg a duális képzést. Ennek érdekében született egy sürgősségi kormányrendelet, amelyet 2014 decemberében fogadott el a parlament, ez van érvényben ma is. Eszerint Romániában a gazdasági vállalatok felkérésére indíthatnak az iskolák duális képzést, sőt ennek a megszervezésének részletei és időtartama is a magánvállalkozóval való egyeztetések révén valósulhat meg.
A kitartó esőzés miatt hétfőn egyszerre négy szivattyút is beüzemeltek a parajdi sóbánya környékén, hogy megakadályozzák a víz újbóli behatolását a bányába.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint az lenne az ideális, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt.
Kilencvenkilenc évesen elhunyt a csíkszentkirályi Benedek Ferenc, aki a második világháborúban szolgált, majd orosz hadifogságba esett.
Nicușor Dan megválasztott államfő a legfontosabb teendők között említette az oktatás színvonala terén tapasztalt egyenlőtlenségek csökkentését és a kritikus gondolkodás fejlesztését.
Daniel David oktatási miniszter szerint nincsen rendjén, hogy a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája két tantárgyra szorítkozik, miközben az oktatás a nyolc alapkompetencia fejlesztését célozza.
Az újabb lehűlés és csapadékos időjárás következtében ismét havazott a Madarasi Hargitán.
Ion Iliescu volt államfő is gratulált hétfőn Nicușor Dannak az elnökválasztás megnyeréséhez.
Nem tudta igazolni a szállított fa eredetét, így elkobozták tőle a rendőrök.
Csapdába csalták és befogták a marosvásárhelyi pszichiátriai kórház udvarát látogató medvebocsot hétfőn.
Egyik szivattyút újra be kellett indítani a parajdi sóbánya közelében.
szóljon hozzá!