A duális képzés lejárta után a diák munkalehetőséget kap az adott vállalkozásnál
Fotó: Veres Nándor
Romániában lassan három éve van lehetőségük a szakiskolásoknak duális szakképzésre, ami azt jelenti, hogy a tanintézet együttműködési szerződést köt egy gazdasági szereplővel, azaz egy olyan vállalkozással, amely az iskola mellett vállalja a diákok gyakorlati képzését. Maros megyében csak egy ilyen tanintézet van.
2017. november 23., 14:062017. november 23., 14:06
A képzés nem az iskola által létrehozott műhelyben, hanem vállalkozóknál, vagy kisebb-nagyobb vállalkozásoknál zajlik. Mindezt szerződésben rögzítik a tanulókkal és szüleikkel, és
A költségeket közösen fedezi az állam és a magánvállalkozó, amely ezzel gyakorlatilag kitermeli magának a munkaerőt. Maros megyében nincs túl sok példa erre, pedig lenne igény duális képzésre, főként a vidéki iskolákban.
– fejtette ki lapunknak Novák Csaba Zoltán, az RMDSZ oktatásért felelős Maros megyei szenátora. Mint fogalmazott, becsontosodott rendszer ez, amely nem alkalmazkodik a piaci kihívásokhoz.
Maros megyében az idei tanévtől indult el az első duális képzés az Aurel Persu Szakközépiskolában autószerelő szakosztályban, ahol
– tudtuk meg Laura Valeria Poptól, a Maros megyei szakiskolai oktatásért felelős szaktanfelügyelőtől. A jövő tanévre is érkeztek már kérések különböző vállalkozók részéről, mint például a Hirschmann Románia, Matricon, All Star, Spotting magánvállalatoktól, amelyek az Aurel Persu mellett az Elektromaros Szakközépiskolában is vállalnák a diákok duális képzését – tette hozzá a szaktanfelügyelő.
A cégek havi 200 lejt fizetnek a náluk gyakorlatozóknak, akiket vállalkozásaik igényei szerint képeznek ki. Ugyanakkor nagy felelősséget jelent ez számukra, hisz nincs arra garancia, hogy a diákok a képzés után náluk maradnak. A diákok számára viszont jó lehetőség arra, hogy áthidalják azt a „szakadékot”, amely az iskola és a munkaerőpiac között alakult ki.
A 2011-es tanügyi törvénybe nem építették bele eredetileg a duális képzést. Ennek érdekében született egy sürgősségi kormányrendelet, amelyet 2014 decemberében fogadott el a parlament, ez van érvényben ma is. Eszerint Romániában a gazdasági vállalatok felkérésére indíthatnak az iskolák duális képzést, sőt ennek a megszervezésének részletei és időtartama is a magánvállalkozóval való egyeztetések révén valósulhat meg.
Négy történeten keresztül mutatja be a kriptovaluták izgalmas és érdekes világát az MCC legújabb előadása Csíkszeredában október 29-én.
Sűrű ködre adott ki figyelmeztetést péntek reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A sárga ködriadó az ország 18 megyéjére érvényes.
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
Székelyföldi útjának utolsó megállójaként érkezett Sepsiszentgyörgyre csütörtökön a magyarországi Miniszterelnökség vezető minisztere. A sajtóval való találkozón Gulyás Gergely a román-magyar kapcsolatokról, a schengeni csatlakozásról is beszélt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă csütörtökön bejelentette, hogy mintegy 19 ezer szavazóhelyiséget alakítanak ki belföldön az államelnök-választásra, és közel 20 millió szavazólapot rendeltek meg a választások első fordulójára.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
szóljon hozzá!