Alig csurran-cseppen a méz. Lassan meg sem éri méhészkedni?
Fotó: Veres Nándor
Keserű szájízzel összesítik az idei szezon méztermését az erdélyi méhészek: az átlagosnál kevesebb a méz, ráadásul méheik egy része is elpusztult. A veszteség nagy, a termékeik értékesítéséből befolyó pénzből éppenhogy el tudják tartani családjaikat a következő idényig. A termelők szerint azonban a boltok mézkínálatában és áraiban nem lesz érzékelhető a gyenge szezon, ez azonban nem feltétlenül jelent jó hírt.
2018. augusztus 11., 10:052018. augusztus 11., 10:05
„Aki itthon volt, az szinte semmit nem tudott termelni, mert az eső egyfolytában esett, és a méhek ki se tudtak jönni a kaptárból, aki vándorolt, a hársról és akácról valamennyit tudott pergetni, de a napraforgó nagyon gyenge volt.
– beszélt a várható bevételről és az idei szezonról Szőcs Levente vándorméhész, aki Székelypeteken működtet méhészetet. Elmondta, tavasszal –
Napraforgóból például még a tavalyi mennyiség negyedét se tudták kipergetni, az akác viszont valamivel többet hozott, mint a múlt évben. Utóbbi a drágább, így az összmennyiség csökkenésével nem teljesen arányos, hanem mérsékeltebb a vándorméhészek bevételkiesése. Szőcs Levente 240 méhcsaláddal vándorol, ennyire szükség is van, hogy a bevételből meg tudjon élni. Harminc éve elegendő volt 100 is, de ma már gyengébb a növények virágzása, mint régen, és több a méhész is – vázolta tapasztalatait.
A repce és az akác majdnem egyszerre virágzott idén, így az egy hordásnak számít, a napraforgóról való gyűjtést meghiúsította a sok eső, az utóbbi időben a sarjúvirágról gyűjtöttek volna, de a gazdák, kihasználva az oly rég óta várt száraz időt, lekaszálták a sarjút.
– sorolta Ádám József, a főként udvarhelyszéki méhészeket tömörítő Örösi Méhész Egyesület vezetője. „Újabban majdnem minden év ilyen.
– kesergett a vándorméhészként maga is a mézből élő termelő. Arról is beszámolt viszont, hogy
„Van egy közös piac, ahonnan fel lehet tölteni a készleteket, kérdés viszont, hogy mi van azokban az üvegekben” – fogalmazott.
A termelőknek a méhállományát is megtizedelte az idei szezon. Az idény augusztus elsején ér véget, így pontos felméréssel még nem rendelkeznek, de tapasztalataik szerint jelentős a pusztulás. Ádám József szerint ezt a magok kezelésére használt növényvédő szerek okozták, ugyanis a sok eső miatt azok feljutottak a vegyszerezett magból kifejlődött növények virágaiba is.
Megritkultak a méhcsaládok. Az állománypusztulás okáról megoszlik a szakemberek véleménye
Fotó: Thomas Campean
Utóbbi kijelentést részben cáfolja Lázár Tibor, a Hargita Megyei Méhészegyesület vezetője. Ismeri ezeket a fejtegetéseket, de ő egy nemrégiben lezajlott szerbiai nemzetközi méhésztalálkozón, külföldi kollégáival is beszélgetve arra a megállapításra jutott, hogy
A hideg éjszakák miatt a napraforgón is nagyon kevés volt a nektár, ilyenkor nagyon sok virágról kell hordjanak a méhek. „A napraforgónak van egy ragacsos nedve, és az a baj, hogy ha a méh sokat jár a virágon és kevés nektárt tud elvinni, akkor a szőrét otthagyja” – magyarázta a szakember, hozzáfűzve, hogy emiatt képtelen repülni, majd elpusztul.
Az idei szezonról Lázár Tibor elmondta, Erdély-szerte, sőt, mintegy hatszáz kilométeres körzetben a határokon túl is gyenge a méztermés. Úgy véli azonban, hogy
Ugyanis 16 Celsius foknál magasabb hőmérsékleten kezdődik meg a nektárképződés, ezért a 10-14 fokos éjszakákon nem termeltek nektárt a növények – magyarázta, időszakos megfigyeléseikre hivatkozva, amelyek szerint a méhek csak délután 4-5 óra körül repültek ki gyűjteni. A veszteségeket illetően elmondta, akik „beragadtak” – mert olyan is volt, hogy a sárból traktorral se tudták kivontatni a méhészek teherautóit a napraforgó-tábla közeléből – azok nagy veszteséggel számolhatnak, de termelőnként változik, hogy mennyire tizedelte meg állományukat az idei szezon.
– mondta a megyei méhészegyesület vezetője.
Fotó: Pinti Attila
Maros megyében valószínűleg kevesebb bosszúságot okozott az idei szezon azoknak a méhészeknek, akik nem vándoroltak. „Nem egy biztos dolog a vándorlás, van, akinek összejön, van akinek nem. Azok, akik helyben maradtak, a környéken kaptáronként akár tíz kiló mézet is kipergettek az akácról. Ez egy átlagos mennyiség, de aki ezt vándorlási költségek nélkül megcsinálta, ott tart, mint az, aki vándorlással pergetett az akácról 18-20 kiló mézet” – fogalmazott Kiss Miklós erdőszentgyörgyi hobbiméhész. Ő száz méhcsaládot tart, nem vándorol és csak fizetéskiegészítésként méhészkedik, mézet és virágport is termelve. Az idei szezont átlagosként értékeli, de a sok esőzés negatív hatását ő is tapasztalta:
„Itt is rengeteg eső volt az elmúlt másfél, két hónapban. A virágportermelésen ez nagyon meglátszott” – fogalmazott, hozzáfűzve viszont, hogy mézből idén is összejött a tavalyi mennyiség.
Ilie Bolojan miniszterelnök megszorító csomagja értelmében ezentúl a gyermeknevelési szabadságon lévő szülőknek is éves 2430 lejes hozzájárulás ellenében kellene fenntartaniuk biztosítotti státuszukat. Az RMDSZ felháborítónak tartja az intézkedést.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Kidőlt fáról küldött fotót csíkszeredai olvasónk hétfő délután, amelyet már a helyszínre kiszállt tűzoltók daraboltak fel.
A mezőgazdaságban nagy hasznát lehet venni a mesterségesintelligencia-alkalmazásoknak, de számos más területen is kiaknázható az új technológia. Az MI lehetőségeiről tartottak konferenciát hétfőn Csíkszeredában.
1 hozzászólás