
Kényelmes, de problémás megoldás. Gyakran elakad a hulladék a szemétledobó csatornában
Fotó: Barabás Ákos
Időnként szinte mindennaposak a dugulások a tízemeletes székelyudvarhelyi tömbházak némelyikének szemétcsúszdáiban, ebből lett elege a lakástulajdonosi társulás elnökének, aki gyakran párnákat, kartondobozokat kotor ki a szemétledobó csatornákból. Panaszt tett, és mivel a hulladékgazdálkodási vállalatnál is érik már egy ideje a rendrakási szándék, az RDE-nél eldöntötték: februártól csak a konténeres szemetet szállítják el. Ez viszont a lakóknak nem tetszik.
2019. január 13., 21:012019. január 13., 21:01
2019. január 13., 21:032019. január 13., 21:03
„Röhej, hogy az udvarhelyi szemétszállítási vállalat február 1-jétől visszamondta a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor negyedben található tízemeletes tömbházak szemétszállítását, emberhiány és anyagi gondok miatt.
– írja szerkesztőségünknek küldött panaszában egy olvasónk. A helyzettel kapcsolatban megkerestük az érintett lakástulajdonosi társulás elnökét, illetve a hulladékgazdálkodási vállalat igazgatóját is.
Az említett városrészben, az Orbán Balázs utcában négy tízemeletes tömbház áll, mindegyikben szemétledobó csőrendszer működik. A lakók minden emeleten a lépcsőházi szemétledobó nyílásokba dobják a háztartási szemetet, ami a tömbház aljában található helyiségben gyűl össze, onnan viszi el a szemétszállító vállalat.
– idézte fel az előzményeket Zólya Atilla, a Tamási Áron Lakástulajdonosi Társulás elnöke. Elmondta, az említett csatornák dugulásait a lakóknak, esetleg a tömbházfelelősöknek kellene elhárítaniuk, de hasonló probléma esetén állandóan ő kapja a panaszokat, és gyakran neki kell megoldania a helyzetet.
Ez szinte lehetetlen, hol egy párna, hol összetépett kartondobozok akadnak el a járatban, bottal is alig lehet letuszkolni azokat – nehezményezte a lakószövetség elnöke.
Zólya Atilla panasza nyomán az RDE Hargita hulladékgazdálkodási cég levelet küldött a lakástulajdonosi társulásnak, amelyben közlik, hogy
A döntést azzal indokolták, hogy a tömbházak alagsora magánterület, továbbá nagyon körülményes a szemétkosarak átemelése a parkoló autókon, és ezeknek az alagsori szemétgyűjtő helyeknek a rendben tartása nagyon nehéz.
Fotó: Barabás Ákos
mondván, hogy képzelik azt, hogy ők le fogják vinni a szemetet, csupán az alsó szinteken lakók szabadulnának meg az alagsori gyűjtőhelyektől a bűz miatt.
– részletezte a helyzetet a lakószövetség vezetője, megjegyezve, a konténerek ellen szól az is, hogy azok környékén meggyűlne a „vándorszemét”, ugyanis az Orbán Balázs utcában sokan vannak, akiknek nincs szerződésük a hulladékgazdálkodási vállalattal.
Noha a lakószövetség elnöke szerint az RDE levele inkább figyelmeztetés, a hulladékgazdálkodási vállalat igazgatója, Koszta Attila szerint már el van döntve a konténeres szemétgyűjtés. A vállalat alkalmazottai be sem mehetnének az alagsori gyűjtőhelyekre, hiszen azok magánterületek, de a helyiségek közegészségügyi szempontból sem megfelelőek, ő maga sem menne be azokba, hogy várja el így, hogy alkalmazottai megtegyék ezt? – tette fel a kérdést megkeresésünkre az RDE igazgatója.
– fogalmazott Koszta Attila. Hozzáfűzte, más városokban már megtörtént az átszervezés, és szeretnék, hogy Székelyudvarhelyen is így legyen, ezért fokozatosan minden szemétcsúszdás tömbháznál áttérnek a konténeres hulladékgyűjtésre.
– reagált a lakók egy részének érvére, miszerint az említett négy tömbházban sok idős ember él, azért nem kellene kiiktatni a szemétcsúszdákat. A konténeres változattól csak akkor állnak el, ha a lakók vagy a társulás vállalja, hogy az alagsorban megtelt kosarakat a rámpán kitolják a tömbház mellé, továbbá rendben tartják a helyiségeket, ezt azonban senki nem akarja megtenni – foglalta össze a lehetőségeket az RDE Hargita igazgatója.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás