
Kényelmes, de problémás megoldás. Gyakran elakad a hulladék a szemétledobó csatornában
Fotó: Barabás Ákos
Időnként szinte mindennaposak a dugulások a tízemeletes székelyudvarhelyi tömbházak némelyikének szemétcsúszdáiban, ebből lett elege a lakástulajdonosi társulás elnökének, aki gyakran párnákat, kartondobozokat kotor ki a szemétledobó csatornákból. Panaszt tett, és mivel a hulladékgazdálkodási vállalatnál is érik már egy ideje a rendrakási szándék, az RDE-nél eldöntötték: februártól csak a konténeres szemetet szállítják el. Ez viszont a lakóknak nem tetszik.
2019. január 13., 21:012019. január 13., 21:01
2019. január 13., 21:032019. január 13., 21:03
„Röhej, hogy az udvarhelyi szemétszállítási vállalat február 1-jétől visszamondta a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor negyedben található tízemeletes tömbházak szemétszállítását, emberhiány és anyagi gondok miatt.
– írja szerkesztőségünknek küldött panaszában egy olvasónk. A helyzettel kapcsolatban megkerestük az érintett lakástulajdonosi társulás elnökét, illetve a hulladékgazdálkodási vállalat igazgatóját is.
Az említett városrészben, az Orbán Balázs utcában négy tízemeletes tömbház áll, mindegyikben szemétledobó csőrendszer működik. A lakók minden emeleten a lépcsőházi szemétledobó nyílásokba dobják a háztartási szemetet, ami a tömbház aljában található helyiségben gyűl össze, onnan viszi el a szemétszállító vállalat.
– idézte fel az előzményeket Zólya Atilla, a Tamási Áron Lakástulajdonosi Társulás elnöke. Elmondta, az említett csatornák dugulásait a lakóknak, esetleg a tömbházfelelősöknek kellene elhárítaniuk, de hasonló probléma esetén állandóan ő kapja a panaszokat, és gyakran neki kell megoldania a helyzetet.
Ez szinte lehetetlen, hol egy párna, hol összetépett kartondobozok akadnak el a járatban, bottal is alig lehet letuszkolni azokat – nehezményezte a lakószövetség elnöke.
Zólya Atilla panasza nyomán az RDE Hargita hulladékgazdálkodási cég levelet küldött a lakástulajdonosi társulásnak, amelyben közlik, hogy
A döntést azzal indokolták, hogy a tömbházak alagsora magánterület, továbbá nagyon körülményes a szemétkosarak átemelése a parkoló autókon, és ezeknek az alagsori szemétgyűjtő helyeknek a rendben tartása nagyon nehéz.
Fotó: Barabás Ákos
mondván, hogy képzelik azt, hogy ők le fogják vinni a szemetet, csupán az alsó szinteken lakók szabadulnának meg az alagsori gyűjtőhelyektől a bűz miatt.
– részletezte a helyzetet a lakószövetség vezetője, megjegyezve, a konténerek ellen szól az is, hogy azok környékén meggyűlne a „vándorszemét”, ugyanis az Orbán Balázs utcában sokan vannak, akiknek nincs szerződésük a hulladékgazdálkodási vállalattal.
Noha a lakószövetség elnöke szerint az RDE levele inkább figyelmeztetés, a hulladékgazdálkodási vállalat igazgatója, Koszta Attila szerint már el van döntve a konténeres szemétgyűjtés. A vállalat alkalmazottai be sem mehetnének az alagsori gyűjtőhelyekre, hiszen azok magánterületek, de a helyiségek közegészségügyi szempontból sem megfelelőek, ő maga sem menne be azokba, hogy várja el így, hogy alkalmazottai megtegyék ezt? – tette fel a kérdést megkeresésünkre az RDE igazgatója.
– fogalmazott Koszta Attila. Hozzáfűzte, más városokban már megtörtént az átszervezés, és szeretnék, hogy Székelyudvarhelyen is így legyen, ezért fokozatosan minden szemétcsúszdás tömbháznál áttérnek a konténeres hulladékgyűjtésre.
– reagált a lakók egy részének érvére, miszerint az említett négy tömbházban sok idős ember él, azért nem kellene kiiktatni a szemétcsúszdákat. A konténeres változattól csak akkor állnak el, ha a lakók vagy a társulás vállalja, hogy az alagsorban megtelt kosarakat a rámpán kitolják a tömbház mellé, továbbá rendben tartják a helyiségeket, ezt azonban senki nem akarja megtenni – foglalta össze a lehetőségeket az RDE Hargita igazgatója.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
2 hozzászólás