
Kényelmes, de problémás megoldás. Gyakran elakad a hulladék a szemétledobó csatornában
Fotó: Barabás Ákos
Időnként szinte mindennaposak a dugulások a tízemeletes székelyudvarhelyi tömbházak némelyikének szemétcsúszdáiban, ebből lett elege a lakástulajdonosi társulás elnökének, aki gyakran párnákat, kartondobozokat kotor ki a szemétledobó csatornákból. Panaszt tett, és mivel a hulladékgazdálkodási vállalatnál is érik már egy ideje a rendrakási szándék, az RDE-nél eldöntötték: februártól csak a konténeres szemetet szállítják el. Ez viszont a lakóknak nem tetszik.
2019. január 13., 21:012019. január 13., 21:01
2019. január 13., 21:032019. január 13., 21:03
„Röhej, hogy az udvarhelyi szemétszállítási vállalat február 1-jétől visszamondta a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor negyedben található tízemeletes tömbházak szemétszállítását, emberhiány és anyagi gondok miatt.
– írja szerkesztőségünknek küldött panaszában egy olvasónk. A helyzettel kapcsolatban megkerestük az érintett lakástulajdonosi társulás elnökét, illetve a hulladékgazdálkodási vállalat igazgatóját is.
Az említett városrészben, az Orbán Balázs utcában négy tízemeletes tömbház áll, mindegyikben szemétledobó csőrendszer működik. A lakók minden emeleten a lépcsőházi szemétledobó nyílásokba dobják a háztartási szemetet, ami a tömbház aljában található helyiségben gyűl össze, onnan viszi el a szemétszállító vállalat.
– idézte fel az előzményeket Zólya Atilla, a Tamási Áron Lakástulajdonosi Társulás elnöke. Elmondta, az említett csatornák dugulásait a lakóknak, esetleg a tömbházfelelősöknek kellene elhárítaniuk, de hasonló probléma esetén állandóan ő kapja a panaszokat, és gyakran neki kell megoldania a helyzetet.
Ez szinte lehetetlen, hol egy párna, hol összetépett kartondobozok akadnak el a járatban, bottal is alig lehet letuszkolni azokat – nehezményezte a lakószövetség elnöke.
Zólya Atilla panasza nyomán az RDE Hargita hulladékgazdálkodási cég levelet küldött a lakástulajdonosi társulásnak, amelyben közlik, hogy
A döntést azzal indokolták, hogy a tömbházak alagsora magánterület, továbbá nagyon körülményes a szemétkosarak átemelése a parkoló autókon, és ezeknek az alagsori szemétgyűjtő helyeknek a rendben tartása nagyon nehéz.
Fotó: Barabás Ákos
mondván, hogy képzelik azt, hogy ők le fogják vinni a szemetet, csupán az alsó szinteken lakók szabadulnának meg az alagsori gyűjtőhelyektől a bűz miatt.
– részletezte a helyzetet a lakószövetség vezetője, megjegyezve, a konténerek ellen szól az is, hogy azok környékén meggyűlne a „vándorszemét”, ugyanis az Orbán Balázs utcában sokan vannak, akiknek nincs szerződésük a hulladékgazdálkodási vállalattal.
Noha a lakószövetség elnöke szerint az RDE levele inkább figyelmeztetés, a hulladékgazdálkodási vállalat igazgatója, Koszta Attila szerint már el van döntve a konténeres szemétgyűjtés. A vállalat alkalmazottai be sem mehetnének az alagsori gyűjtőhelyekre, hiszen azok magánterületek, de a helyiségek közegészségügyi szempontból sem megfelelőek, ő maga sem menne be azokba, hogy várja el így, hogy alkalmazottai megtegyék ezt? – tette fel a kérdést megkeresésünkre az RDE igazgatója.
– fogalmazott Koszta Attila. Hozzáfűzte, más városokban már megtörtént az átszervezés, és szeretnék, hogy Székelyudvarhelyen is így legyen, ezért fokozatosan minden szemétcsúszdás tömbháznál áttérnek a konténeres hulladékgyűjtésre.
– reagált a lakók egy részének érvére, miszerint az említett négy tömbházban sok idős ember él, azért nem kellene kiiktatni a szemétcsúszdákat. A konténeres változattól csak akkor állnak el, ha a lakók vagy a társulás vállalja, hogy az alagsorban megtelt kosarakat a rámpán kitolják a tömbház mellé, továbbá rendben tartják a helyiségeket, ezt azonban senki nem akarja megtenni – foglalta össze a lehetőségeket az RDE Hargita igazgatója.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
2 hozzászólás