Bizonyos szakok esetében lehetetlen kihívás az online gyakorlati oktatás. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Behozhatatlan lemaradást eredményezhet a szakoktatásban az, ha a járványhelyzet miatt elhúzódik az online oktatási kötelezettség a tanügyi rendszerben. Háztartási konyhákban elkészülő pékipari termékek, nappalikban rögtönzött kereskedelmi helyiségek, videofelvételeken dokumentált, szakszerűen megterített konyhaasztalok – többnyire így zajlik a gyakorlati képzés és számadás világjárvány idején. És ez még a szerencsésebb helyzet.
2020. december 12., 09:352020. december 12., 09:35
2020. december 12., 09:372020. december 12., 09:37
Sok kritika érte az elmúlt hónapokban az online oktatást, általánosságban leginkább azért, mert a virtuális térben zajló tanítás sokak vélekedése szerint áthidalhatatlan problémák elé állította a szülőket, diákokat és pedagógusokat egyaránt. Az átállás azonban, ha nehézkesen is, de megtörtént, a rendszer többé-kevésbé alkalmazkodott a kihívásokhoz. A szakoktatás esetében azonban különösen nehéz ezt megvalósítani. Az online gyakorlati képzés már önmagában is ellentmondásos fogalom, és a valóságban is így fest a helyzet, noha pozitív példa is akad jócskán. Az oktatási minisztérium rendszerszinten ugyan kötelezővé tette az online oktatást, arra azonban nem sok alternatívát kínált, hogy egyes szakokon – például a kőműves, autószerelő, vasöntő, esztergályos, autószerelő stb. szakmák oktatása esetében – miként lehet áthelyezni a gyakorlati képzést az online térbe. Az oktatási rendszerben
de amint azt a tapasztalatok igazolják, szerencse és előrelátás is szükséges ahhoz, hogy egyes tanintézetekben, illetve szakokon ne kerüljenek lépéshátrányba a gyakorlati tananyag leadását illetően.
Nincsenek megoldhatatlan gondok a szakoktatásban, de nagyon nehezen működik a gyakorlati oktatás – mondta el megkeresésünkre Kedves Mónika. „Egy kőműves nem tud falat rakni online” – érzékeltette a helyzetet a Hargita Megyei Tanfelügyelőség szakoktatásért felelős tanfelügyelője. Nyilván online zajlik az oktatás, mert ezt írja elő a törvény,
– magyarázta. Ezt a szakok egy része esetében meg tudják tenni otthon is, a szakács, illetve pincérszakon tanulók el tudnak készíteni egy végterméket – például egy rántott húst – otthonuk konyhájában, vagy meg tudják teríteni a tananyag által megszabott kritériumok szerint a konyhaasztalt, de látott már fémmegmunkáló, valamint textilszakon is jól működő gyakorlatot az online oktatásra – számolt be a tanórák ellenőrzésén látottakról a szaktanfelügyelő. „Összességében én azt látom, hogy
– fogalmazott. A szakoktatóknak nincs gondja a számítógép-használattal, ám mivel egyre több új oktatási platform, újabbnál újabb informatikai lehetőségek jelennek meg, a szaktanfelügyelő figyelmet fordít arra is, hogy népszerűsítse az ilyen jellegű képzési lehetőségeket a szaktanárok körében.
Nehéz helyzetek főként az olyan szakmák esetében adódnak, ahol a szakmai gyakorlatot szinte vagy teljesen lehetetlen otthon elvégezni. Ilyen például a vasöntő, esztergályos vagy a kőműves szakma is, utóbbi esetében pedig további nehézséget jelent az is, hogy a gyakorlati képzés akkor sem lesz akadálymentes, ha a közeljövőben megszűnik az online oktatási kötelezettség, ugyanis télen áll a munka az építkezéseken, így a szakmai gyakorlatot biztosító építkezési cégeknél sem tudják gyakorolni a falrakást a kőművesszakmát tanuló diákok.
Szakmai gyakorlati képzés. A járványhelyzet miatt most ez is online zajlik. Archív • Fotó: Veres Nándor
Korábban, a járványhelyzet súlyosbodásakor az is nehézséget okozott, hogy a cégek is nehezen fogadták a diákokat – olyan is volt, amely ezt negatív koronavírusteszthez kötötte –, ám amint azt a szaktanfelügyelőtől megtudtuk, azóta teljes fordulat következett be, már nagyon várják a gyakorlatoztató vállalkozásoknál a diákokat, most viszont ők nem mehetnek az online oktatási kötelezettség miatt.
„A gyakorlati oktatást nagyon nehéz megoldani online, nemhiába nevezik gyakorlati oktatásnak” – summázott megkeresésünkre Fülöp László, a nyárádszeredai Bocskai István Elméleti Líceum igazgatója. A Maros megyei tanintézetben két szakon – autószerelő, kereskedelem – zajlik szakoktatás, most ezeken is oktatóvideókkal próbálják átadni a tudást a diákoknak a szakoktatók. A szaktanárok leleményesek, de a tananyag gyakorlati részét – különösen az autószerelés esetében – sajnos nagyon nehéz online leadni – mondta el az iskola igazgatója.
Hozzáfűzte, a kereskedelmi szakon tanulók valamivel könnyebb helyzetben vannak, hiszen valamennyire akár otthon is lehet modellezni, rögtönözni egy kereskedelmi helyiséget, de
A tanintézet mégis szerencsésebb helyzetben van sok más középiskolánál, ugyanis az iskola vezetőtanácsa előrelátó volt, és a tanév elején, amikor még lehetőség volt rá, előrehozták az összevont képzéseket, így a hetekig tartó gyakorlati oktatást a tanintézet minden szakképzési osztálya esetében meg tudták tartani az iskolabezárások országos elrendelése előtt – tudtuk meg Fülöp Lászlótól. Így most csak a heti gyakorlati oktatást kell áttegyék az online térbe, de reménykednek benne, hogy a második félévben minden visszatérhet a normális kerékvágásba, ugyanis meglátása szerint
– mondta el a tanintézet igazgatója, bízva benne, hogy a második félévben a diákok pótolni tudják a tanműhelyekben azt, ami a járványhelyzet miatt az első félévből kimaradt.
„A szakoktatók elkészítik az oktatóvideókat, illetve élőben közvetítik a szaknak megfelelő tevékenységeket a diákoknak, de a gyerekek ezeket sajnos nem tudják elvégezni, márpedig a gyakorlati oktatásnak éppen az lenne a lényege” – foglalta össze a szakoktatás helyzetét Trinfa Pálma, a székelyudvarhelyi Eötvös József Szakközépiskola igazgatója. Elmondta, a tanintézet pékipari szakán tanuló diákok helyzete könnyebb, hiszen ők otthon, a konyhában még ki tudják próbálni néhány recept elkészítését, és az állategészségügyi szak tananyagának egy része is átadható online, ám az autószerelő vagy mezőgépész, illetve kertészet szakon tanuló diákok már lényegesen nehezebb helyzetben vannak e tekintetben. Utóbbiak esetében még az online oktatási kötelezettség feloldása esetén is gond lesz a gyakorlati oktatás lebonyolításával a tél miatt.
Ha januárban visszarendeződik a helyzet, bizonyos szakoknál, mint például a kertészet, a tél további nehézséget jelent a képzés számára. Archív
Fotó: Veres Nándor
„A szakmai gyakorlat nagyon hiányzik. Korábban jártak a diákok cégekhez vagy az iskola műhelyébe, a kertészeti tanulók pedig az iskola farmjára, de most ezt nem lehet. A gyakorlati oktatás bizony nagyon megsínyli ezt az időszakot” – fogalmazott a tanintézet vezetője. Ebből az okból az összevont gyakorlatok megtartását mind elhalasztották, a heti gyakorlati oktatást viszont a tanintézet vezetője szerint nem lehet pótolni. Ezt ugyan megtartják online, „de
Trinfa Pálma szerint behozhatatlan lemaradást eredményezhet a szakoktatásban, ha a járványhelyzet miatt elrendelt online oktatási kötelezettség tavaszig elhúzódik. „Már az előző tanév vége is kiesett, mert az összevont gyakorlatoknak a többsége a nyári időszakra van tömörítve, tehát már a nyáron kimaradt a diákok jó néhány hétnyi gyakorlata, amit nincs ahogy bepótolni, és most megint kiesett egy elég jelentős időszak. Kérdés az, hogy még mennyi ilyen időszak lesz. Ha januártól megengedik, hogy beütemezzük ezeket a gyakorlatokat, akkor azon leszünk, hogy minél jobban behozzuk a szakiskolások esetében a kiesést” – hangsúlyozta a tanintézet vezetője.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
szóljon hozzá!