Székelyudvarhely után Sepsiszentgyörgyre látogatott Gulyás Gergely miniszter
Fotó: Tuchiluș Alex
Székelyföldi útjának utolsó megállójaként érkezett Sepsiszentgyörgyre csütörtökön a magyarországi Miniszterelnökség vezető minisztere. A sajtóval való találkozón Gulyás Gergely a román-magyar kapcsolatokról, a schengeni csatlakozásról is beszélt.
2024. október 24., 18:042024. október 24., 18:04
A térség számára két fontos beruházás elindításának mozzanatát is végigkísérte csütörtökön Gulyás Gergely miniszter: előbb a Sepsi Ipari Park eddigi legnagyobb fejlesztésének, majd a Sapientia EMTE új kampuszának alapkőletételén vett részt. Később találkozott a sajtó képviselőivel is.
Gulyás Gergely már eleinte leszögezte: különösen nagy tétje van a romániai parlamenti- és elnökválasztásnak, hiszen ezen múlik az erdélyi magyarság jövője. Ugyanakkor
– húzta alá.
Fotó: Tuchiluș Alex
„Az erdélyi magyarság teljesítménye mindaz, amit az elmúlt évtizedekben, a rendszerváltást követően kézzel foghatóan is meg lehetett tapasztalni a tudományos, gazdasági fejlődés területén.
– jelentette ki Gulyás, majd így folytatta, noha „jó lenne ide eljutni”, vannak még aggasztó jelenségek, például a közigazgatás átszervezési terve, ami ellentétes mindazzal, amit a nemzetiségi jogok érvényesítéséről Magyarország gondol.
Fotó: Tuchiluș Alex
Újságírói kérdésre Gulyás Gergely kifejtette: bár a román-magyar kapcsolatok a rendszerváltás óta változóak, az elmúlt tíz év, Klaus Iohannis elnökségének időszaka a magyar perspektívából több csalódást hozott, mint örömöt. Szerinte
Ugyanakkor elismerte, hogy bizonyos ügyekben, mint például Románia schengeni csatlakozása, az együttműködés megmaradt.
Fotó: Tuchiluș Alex
Gulyás szerint a román elitnek egyszer el kell jutnia arra a pontra, amikor az itt élő magyarokban nem a fenyegetést, hanem az állam életének, gazdaságának hozzájárulóit is látja.
A miniszter szerint mindent megtesznek azért, hogy a magyar európai uniós elnökség alatt megszülethessen a Románia teljes jogú schengeni tagságát garantáló döntés.
Fotó: Tuchiluș Alex
Hozzátette: az, hogy ez éppen januárban vagy márciusban valósul meg, másodlagos jelentőségű, a legfontosabb, hogy a döntés megszülessen.
A jövőre vonatkozóan elmondta: ahhoz, hogy a schengeni rendszer működőképes legyen, arra van szükség, hogy az Európai Bizottság ne bírságolja meg azokat a tagállamokat, amelyek példásan védik a külső határt – például Magyarország –, hanem ismerje el és járuljon hozzá a költségekhez.
Fotó: Tuchiluș Alex
A sajtóbeszélgetésen részt vett Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere és Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke, akik a magyar kormánnyal való gyümölcsöző együttműködéséről beszéltek, és köszönetet mondtak minden támogatásért.
– szögezte le Tamás Sándor.
Fotó: Tuchiluș Alex
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!