
Kányádi Szilárd, a Csíki Játékszín igazgatója. Archív
Fotó: Gábos Albin
Maszk alatt, maszk után – Csíki közélet és közkincs címmel hirdetett kötetlen online beszélgetést a Magtár vállalkozás- és közösségfejlesztő intézete. A különböző intézményvezetők jelenlétében szó volt egyebek mellett az elmúlt hónapok nehézségeiről és a jövőbeli tervekről is.
2020. június 08., 21:112020. június 08., 21:11
2020. június 08., 22:152020. június 08., 22:15
A Bagaméri Noémi moderálásával sorra kerülő eseményen Prigye Kinga, a csíkszeredai polgármesteri hivatal kulturális irodájának osztályvezetője elárulta, a városi kulturális programok nyár végéig való lemondásával nem álltak le az irodai tennivalók. Mint mondta, elmaradásokat pótoltak az elmúlt hetekben, továbbá számolnak a bevételkiesés okozta nehézségekkel is. Habár fájó szívvel mondtak le a Székelyföldi Operahét megrendezéséről, az új tervek szerint októberben igyekeznek bepótolni a rendezvényt. „Ezen kívül a Csíkszeredai Könnyvásár is hasonló sorsa jutott, de egy szeptemberi dátumon ezt az eseményt is szeretnénk megtartani” – jelentette be az irodavezető.
A meghívottak közül a Csíki Játékszín igazgatója, Kányádi Szilárd elismerte,
„A virtuális kultúrafogyasztásra való áttérés nem volt sikeres. Minden előadás csak egy remake tud lenni ebben a formában.” Intézményvezetőként a bizonytalanságot emelte ki az elmúlt három hónapból, mint uralkodó állapotot, hiszen nem tudtak tervezni, beszámolni vagy akár eligazítást adni például a bérletesek esetében. „Jelenleg a pótlások időszaka van, most a III. Richárd próbafolyamatokon dolgozunk. Azt tudjuk biztosra, hogy a jelenlegi évadot befejezzük, és némi csúszással, de az újat is el fogjuk kezdeni” – számolt be, hozzátéve, hogy a szabadtéri előadások bemutatásán is gondolkodnak jelenleg, amelyre a Mikó-vár belső tere lenne a legalkalmasabb helyszín.
– ezt már Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója vallotta be. Elmondta, a kormányzat részéről tapasztalható bizonytalanság jelentős befolyással bírt a múzeum életében is, így tizenhárom alkalmazottnak szűnt meg a munkavállalói viszonya. Kiemelte ugyanakkor, a kollégák szabadidejükben is bejártak, hiszen a műtárgyállomány folyamatos szakmai felügyeletet és gondozást igényel, de intenzív nagytakarításra is sor került ez idő alatt a múzeumban. „Sajnáljuk, hogy az Elit Alakulat honfoglalás kori régészeti kiállításunk túl korán ért véget, legalább ezer diák várta a tárlat meglátogatását mindamellett, hogy a nagyobb számú csíki közönségre a tavasz folyamán számítottunk” – mutatott rá, hozzátéve, azon dolgoznak, hogy ha néhány hétig is, de újból megnyithassák a tárlatot.
Ennek ellenére
miközben egy gyűjtést is terveznek megszervezni a járvány időszakát felölelve, „A napokban közzétesszük a felhívást is. Várjuk a tárgyak, képek, élettörténetek beküldését, amelyek a járványidőszakhoz köthetők. A milliónyi történés dokumentálása így megmarad az utókornak és akár egy tárlatot is tudunk belőlük készíteni” – hívta fel a figyelmet Gyarmati.
„Első alkalommal, amikor már nem lehetett nézők előtt előadást bemutatni, mi kellékeket és maszkokat tettünk a nézőtérre, így kicsit még átéltük az igazi színpadi élményt” – elevenítette fel a járvány beköszöntét András Mihály. A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes igazgatója szintén sajnálja az olyan nagy volumenű eseményeket, mint az Ezer Székely Leány Napja, de a járvány tombolása alatt más együttesekkel karöltve, táncos kihívásokkal „mérettették meg magukat” az online világban. Elárulta, táncosaik szóló és páros táncok betanulásával töltötték a három hónapot, ugyanakkor újult erővel készülnek prímás és más találkozókra az elkövetkező időszakban.
– mutatott rá.
A Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője, Ferencz Angéla úgy fogalmazott, a nemrégiben lejárt megyenapok sikerrel zárultak. Hozzátette, a társadalmasítás és a digitalizáció időszaka volt a március közepétől kezdődő intervallum, amely alatt olyan projektekkel is foglalkoztak, amelyek a helyi művészek fennmaradását és megélhetését voltak hivatottak felmérni és kielemezni. „Fontos számunkra, hogy megtaláljuk a módját annak, miként tudjuk az emberek figyelmét visszairányítani a kultúra látószögébe is” – magyarázta a teendőket, kiemelve, hogy a negyvenedik évfordulójára készülő Csíkszeredai Régizene Fesztivált mindenképp meg szeretnék tartani egy későbbi időpontban. „Talán ez a járvány megtanít minket arra is, hogy megtanuljuk értékelni a ritkábban megrendezett kulturális eseményeket” – összegezte az igazgató.
Kérdésünkre, miszerint az elmúlt években volt-e bármilyen felmérés a székelyföldi kultúrafogyasztással kapcsolatban, Kányádi Szilárd azt válaszolta, tudomása szerint nem, de a pontos adatok tekintetében hasznos lenne egy ilyen jellegű felmérés. Ezzel egyetértett Ferencz Angéla is, aki szerint szociológusok bevonásával lehetne egyértelmű képet kapni a jelenségről.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!