Ahogy nő az internetes vásárlás térhódítása, nő az ezzel kapcsolatos fogyasztói panaszok száma is. Képünk illusztráció
Fotó: Freepik
Az internetes vásárlások terjedésével egyre több a fogyasztói panaszok száma is. Az eladók megpróbálják megúszni a garanciaszerződés érvényesítését, nem tartják be a javításra, cserére megszabott határidőt, vonakodnak visszautalni a termék árát – ezek a leggyakoribb panaszok a webáruházakra. De ahhoz, hogy a vásárló élni tudjon a fogyasztóvédelmi panasz lehetőségével, ismernie kell a fogyasztói jogait.
2024. szeptember 25., 08:002024. szeptember 25., 08:00
Az év elejétől augusztus végéig 308 olyan panaszt kapott a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség, amely a garanciaszerződésekre, távoli szerződéskötésekre, valamint pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozott – derül ki a hatóság legfrissebb jelentéséből. A reklamációk több mint a fele garanciaszerződésekkel kapcsolatos volt, ami a gyakorlatban többnyire internetes vásárlásokkal kapcsolatos problémákat takar.
„Garanciára vonatkozó panasz nagyon sok van. A nagy részük arról szól, hogy nem tartják be a meghibásodott termék javítására vagy kicserélésére vonatkozó határidőt. A másik része a panaszoknak az, hogy a kereskedők nem akarják érvényesíteni a garanciát. Azt mondják, hogy a termék elvesztette a garanciát, mindig kaptak erre egy-egy okot, valamit kitalálnak” – részletezte a helyzetet Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője. Mint mondta,
Az online kereskedelemmel kapcsolatos reklamációk közül a legtöbb elektronikai termékekre vonatkozik, és gyakran megtörténik például az is, hogy a forgalmazó nem akarja visszavenni az árut, amivel a vásárló valamilyen okból nem elégedett. Vagy visszaveszi, de „elfelejti” visszautalni az árát, és egy-két hónappal a visszaküldés után még mindig nem érkezett meg a termék ára a fogyasztó számlájára.
A fogyasztói jogokat illetően érdemes tudni két fontos határidőről. Az egyik az interneten vásárolt termékek visszaküldésére vonatkozik.
A 14 napos elállási határidő 30 napra bővül az olyan szerződések esetében, amelyeket egy kereskedő vagy ügynök kéretlen otthoni látogatása során kötöttek meg. Ez a határidő azonban akár egy évre is meghosszabbodhat.
– mondta a megyei szakhatóság vezetője. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha a webáruháznak nincs „Feltételek és kikötések” (Termeni şi condiții) menüpontja – ami kötelező, akárcsak a fogyasztóvédelmi hatóság honlapjára mutató hivatkozás –, akkor a vevőnek akár egy évig is joga van mindenféle magyarázat nélkül visszaküldeni a terméket és visszakérni az árát.
Van ugyanakkor egy újonnan bevezetett, a fogyasztók számára kedvező intézkedés is ebben a témakörben, tudtuk meg Laurențiu Moldovantól: ha a termék a vásárlást, kézbesítést követő 30 napon belül hibásodik meg, a vevő kicseréltetheti azt. Azaz kérhet egy új terméket a javítás helyett.
A távoli szerződéskötésekkel, garanciaszerződésekkel kapcsolatos panaszok mellett
Utóbbiak többsége hitelszerződés volt.
Fotó: Pinti Attila
Ezeknek az ügyeknek a megoldása rendszerint jóval bonyolultabb, mint a többi kategóriába tartozóké, és ugyan a pénzintézetek is követnek el szabálytalanságokat, gyakoriak az olyan esetek is, hogy jogtalanul reklamál a fogyasztó.
– tájékoztatott Laurențiu Moldovan. Ez most már nem azért van, mert a kliens nem olvasta el a szerződés apró betűs részét – ugyanis már létezik erre is fogyasztóvédelmi előírás, a betűk mérete nem lehet kisebb a Times New Roman betűtípus 12-es betűméreténél –, hanem inkább azért, mert nem olvassák el a hosszú szerződésszöveget.
Egyébként a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőséghez az év elejétől augusztus végéig beérkezett, az említett kategóriákba tartozó 308 panasz közül
191 volt garanciaszerződésekre vonatkozó reklamáció,
89 esetben távoli szerződéskötésekkel kapcsolatos szabálytalanságokra panaszkodtak a fogyasztók,
28 esetben pedig pénzügyi szolgáltatásokra.
A 308 reklamációból 192-t megalapozottnak találtak és megoldották a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség munkatársai, 93 panasz megalapozatlannak bizonyult, 23 esetben pedig más hatóság, intézmény hatáskörébe tartozó problémának bizonyult a fogyasztói bejelentés.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!