Ahogy nő az internetes vásárlás térhódítása, nő az ezzel kapcsolatos fogyasztói panaszok száma is. Képünk illusztráció
Fotó: Freepik
Az internetes vásárlások terjedésével egyre több a fogyasztói panaszok száma is. Az eladók megpróbálják megúszni a garanciaszerződés érvényesítését, nem tartják be a javításra, cserére megszabott határidőt, vonakodnak visszautalni a termék árát – ezek a leggyakoribb panaszok a webáruházakra. De ahhoz, hogy a vásárló élni tudjon a fogyasztóvédelmi panasz lehetőségével, ismernie kell a fogyasztói jogait.
2024. szeptember 25., 08:002024. szeptember 25., 08:00
Az év elejétől augusztus végéig 308 olyan panaszt kapott a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség, amely a garanciaszerződésekre, távoli szerződéskötésekre, valamint pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozott – derül ki a hatóság legfrissebb jelentéséből. A reklamációk több mint a fele garanciaszerződésekkel kapcsolatos volt, ami a gyakorlatban többnyire internetes vásárlásokkal kapcsolatos problémákat takar.
„Garanciára vonatkozó panasz nagyon sok van. A nagy részük arról szól, hogy nem tartják be a meghibásodott termék javítására vagy kicserélésére vonatkozó határidőt. A másik része a panaszoknak az, hogy a kereskedők nem akarják érvényesíteni a garanciát. Azt mondják, hogy a termék elvesztette a garanciát, mindig kaptak erre egy-egy okot, valamit kitalálnak” – részletezte a helyzetet Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője. Mint mondta,
Az online kereskedelemmel kapcsolatos reklamációk közül a legtöbb elektronikai termékekre vonatkozik, és gyakran megtörténik például az is, hogy a forgalmazó nem akarja visszavenni az árut, amivel a vásárló valamilyen okból nem elégedett. Vagy visszaveszi, de „elfelejti” visszautalni az árát, és egy-két hónappal a visszaküldés után még mindig nem érkezett meg a termék ára a fogyasztó számlájára.
A fogyasztói jogokat illetően érdemes tudni két fontos határidőről. Az egyik az interneten vásárolt termékek visszaküldésére vonatkozik.
A 14 napos elállási határidő 30 napra bővül az olyan szerződések esetében, amelyeket egy kereskedő vagy ügynök kéretlen otthoni látogatása során kötöttek meg. Ez a határidő azonban akár egy évre is meghosszabbodhat.
– mondta a megyei szakhatóság vezetője. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha a webáruháznak nincs „Feltételek és kikötések” (Termeni şi condiții) menüpontja – ami kötelező, akárcsak a fogyasztóvédelmi hatóság honlapjára mutató hivatkozás –, akkor a vevőnek akár egy évig is joga van mindenféle magyarázat nélkül visszaküldeni a terméket és visszakérni az árát.
Van ugyanakkor egy újonnan bevezetett, a fogyasztók számára kedvező intézkedés is ebben a témakörben, tudtuk meg Laurențiu Moldovantól: ha a termék a vásárlást, kézbesítést követő 30 napon belül hibásodik meg, a vevő kicseréltetheti azt. Azaz kérhet egy új terméket a javítás helyett.
A távoli szerződéskötésekkel, garanciaszerződésekkel kapcsolatos panaszok mellett
Utóbbiak többsége hitelszerződés volt.
Fotó: Pinti Attila
Ezeknek az ügyeknek a megoldása rendszerint jóval bonyolultabb, mint a többi kategóriába tartozóké, és ugyan a pénzintézetek is követnek el szabálytalanságokat, gyakoriak az olyan esetek is, hogy jogtalanul reklamál a fogyasztó.
– tájékoztatott Laurențiu Moldovan. Ez most már nem azért van, mert a kliens nem olvasta el a szerződés apró betűs részét – ugyanis már létezik erre is fogyasztóvédelmi előírás, a betűk mérete nem lehet kisebb a Times New Roman betűtípus 12-es betűméreténél –, hanem inkább azért, mert nem olvassák el a hosszú szerződésszöveget.
Egyébként a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőséghez az év elejétől augusztus végéig beérkezett, az említett kategóriákba tartozó 308 panasz közül
191 volt garanciaszerződésekre vonatkozó reklamáció,
89 esetben távoli szerződéskötésekkel kapcsolatos szabálytalanságokra panaszkodtak a fogyasztók,
28 esetben pedig pénzügyi szolgáltatásokra.
A 308 reklamációból 192-t megalapozottnak találtak és megoldották a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség munkatársai, 93 panasz megalapozatlannak bizonyult, 23 esetben pedig más hatóság, intézmény hatáskörébe tartozó problémának bizonyult a fogyasztói bejelentés.
A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.
Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.
Több mint nyolc évtizede szolgálják a közösséget a Hargita megyei tűzoltók. A székelyudvarhelyi és csíkszeredai egységek évente több ezer bevetésen bizonyítják elhivatottságukat, legyen szó tűzesetről, mentőakcióról vagy természeti katasztrófáról.
Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.
Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.
Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
Mindegy, hogy gyalog, kerékpárral, rollerrel vagy gépkocsival közlekedsz a mindennapokban, most letesztelik, hogy mennyire ismered a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!