Könnyező házigomba miatt szükséges a fertőtlenítés a zsögödi kultúrházban
Fotó: Pinti Attila
Szükséges lesz újabb munkálatokat végezni idén a néhány éve felújított zsögödi kultúrháznál, ugyanis az épület gombásodik. A tervek szerint fémszerkezetes színpadot építenek, illetve kicserélik a padlózatot, továbbá a fűtésrendszerét is átalakítják.
2017. április 27., 12:482017. április 27., 12:48
Továbbra is üresen áll a zsögödi kultúrház nagyterme, a padlóját felszedték, a földet lefertőtlenítették, a színpadot is szétbontották, alatta pedig szintén fertőtlenítettek a gombásodás miatt. Ugyanis
Füleki Zoltán, Csíkszereda alpolgármestere érdeklődésünkre elmondta, közbeszerzésre írták ki az újabb felújítás tervezését, az eljárás pedig nemsokára lezárulhat, és megköthetik a szerződést a tervezővel. A tervek elkészülte után pedig kiírhatnak újabb közbeszerzést a kivitelezésre. Hozzátette, egy gombaszakértő nemrég tekintette meg a helyszínt, és úgy értékelte, hozzá lehet fogni a megvalósításhoz.
Fotó: Pinti Attila
Az alpolgármester úgy véli, a legjobb forgatókönyv szerint még az idén be is fejeznék a munkálatokat. Azaz
de mindenképpen olyan anyagból, ami nem fa. Emellett a fűtésrendszerét is átalakítanák oly módon, hogy a nagytermet, valamint a próbatermét külön tudják fűteni, így a kultúrházat költséghatékonyabb módon lehetne használni.
A könnyező házigombáról
A könnyező házigomba a legagresszívabb és legveszélyesebb fakárosító gomba; elsősorban a fenyő faanyagot rongálja, de a lombos fafajok közül is csupán a tölgy, az akác, a dió és a szelídgesztenye képes ellenállni károsításának. Neve arra a képességére utal, hogy a faanyag lebontása során vizet termel magának, így légszáraz körülmények között lévő, 15-20 százalékos nedvességtartalmú faanyagot is képes korhasztani. Spórái száraz környezetben 2-3 évig csíraképesek maradnak. A gomba optimális hőmérsékletigénye 18-22 Celsius-fok, de ennél hidegebb környezetben sem pusztul el. (forrás: faprojekt.hu)
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!