Fotó: Iszlai Katalin
Mintegy harminc Hargita megyei gépjárművezető-oktató tüntetett pénteken a csíkszeredai Szabadság téren a szeptember elsejétől érvénybe lépő, sofőriskolákat és független oktatókat is érintő változtatások miatt.
2017. augusztus 18., 19:342017. augusztus 18., 19:34
Hargita megyében 19 sofőriskola és 38 magánoktató készíti fel a diákokat a sofőrvizsgára, a 22 udvarhelyi, 12 csíki és 4 gyergyói független oktató munkája a jövő hónaptól azonban teljesen ellehetetlenülhet. Szeptember elsejétől ugyanis ismét érvénybe lép a sokak által vitatott, 2013-ból származó 733-as számú miniszteri rendelet. A szállításügyi minisztérium módosító rendelete 2013. május 13-án jelent meg a Hivatalos Közlönyben, az új előírásokat azonban az ország több pontján is jogi úton támadták meg, ezért a rendeletet végül több évig hatályon kívül helyezték. Idén azonban a Legfelsőbb Ítélő és Semmítőszék június 22-ei döntése alapján szeptember elsejétől a 733-as számú rendelet előírásai ismét életbe lépnek. A probléma az, hogy
A rendelet ugyanis lehetőséget nyújt arra, hogy négy oktató közösen alapítson iskolát, a rendelkezés azonban felháborodást szült, hiszen a magánoktatóknak olykor nincs is tanulójuk, vagy csak kevés, így a sofőriskola létrehozásához szükséges összeget nem tudnák előteremteni. A rendelet másik irracionálisnak minősített módosítása, hogy
A gépjárművezetői engedélyek megszerzése tekintetében azonban Hargita megye évek óta az utolsó helyek egyikén végez. Az előírások szerint továbbá az elméleti felkészítők minőségének javításáért jól felszerelt, nagy férőhelyes termeket kell kialakítaniuk az iskoláknak. Emellett két kamera felszerelését kötelezi: egyet, amely az utastér történéseit rögzíti, és egy másikat, amely az utat figyeli.
Fotó: Gecse Noémi
A sokat vitatott rendelet újbóli felfüggesztésének reményében július 26-án az ország több pontjáról (Hargita megyéből is) 250–300 magánoktató utazott Bukarestbe, áttörést azonban nem értek el – tudtuk meg a Szabadság téren Demeter Balázs csíkszeredai magánoktatótól. Mint mondta, eddig a diákok dönthették el, hogy sofőriskolánál, vagy magánoktatónál tanulják meg a gyakorlati részt, utóbbira azonban a rendelet értelmében többé nem lesz lehetőség. Habár
„Fájó pont számunka, hogy ha az orvosok, ügyvédek magánrendelőt tudnak működtetni, mi miért nem dolgozhatunk magánoktatóként. A sofőriskolákat is tönkreteszi ez a rendelet, mert a 40 százalékos átmenési arányt szinte lehetetlen teljesíteni, amióta összevonták az elméletet a gyakorlattal. Csak azt a diákot tekintik átmenőnek, akinek elsőre sikerül az elméleti és a gyakorlati rész is, de az oktató azért nem hibás, ha valaki nem tanulja meg például az elméletet. Nem értjük ezt a dolgot, és egyet érteni sem tudunk vele.
Ha társulnánk, akkor tantermekre, elméleti oktatóra, orvosra és titkárnőre lenne szükség, továbbá kamerákat kellene szerelni az autókba, így pedig 20–25 ezer lejjel emelkednének évente a költségeink, és ezt nem tudjuk biztosítani” – nehezményezte Demeter. Hozzátette, a tüntetés egy országos szintű megmozdulás része volt: péntek délelőtt 11 órakor az ország minden megyéjében leadtak egy petíciót a prefektusi hivatalokhoz, amelyben a sofőriskolák és magánoktatók összefoglalták panaszaikat, kéréseiket.
Fotó: Gecse Noémi
Továbbítja a kormánynak
Csíkszeredában az ötfős Hargita megyei küldöttséget Petres Sándor alprefektus fogadta. Ígérete szerint legkésőbb hétfőn továbbítja a kormány felé a leadott petíciót – számolt be a találkozó eredményéről Demeter Balázs. „Azt mondta, sajnálja a kialakult helyzetet, tudja, hogy sok emberről van szó, ezért reméli, hogy megoldódik. A petícióba többek között azt foglaltuk bele, hogy engedjenek dolgozni, hiszen mindenkinek joga van a magánszektorban dolgozni, ahogy eddig is tettük. A másik kérés az volt, hogy tekintsenek el a kamerák felszerelésétől, és természetesen a 40 százalékos átmenési arány eltörlését is kértük. Ez az iskolák és a magánoktatók közös problémája, ezért közösen képviseltettük magunkat, és nem adjuk fel” – húzta alá az oktató.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
A halál témáját dolgozza fel az előadás, amelyet szombaton mutat be a Csíki Játékszín. A Kovács János meghal a humor és a dráma találkozására épít, amelyen egyszerre kacaghatnak és sírhatnak a nézők.
Szakács-Paál István székelyudvarhelyi polgármesterrel egyeztetett, majd az Üldözöttek és áldozatok emlékművénél helyezett el koszorút szerdán Gulyás Gergely magyar országgyűlési képviselő, a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Udvarhelyszéken sérüléssel járó baleset történt, Gyergyószéken pedig ittas vezetésen kaptak egy sofőrt a keddi nap folyamán.
Székelyföldi animációs filmfesztivál kezdődik október 24-én, csütörtökön Sepsiszentgyörgyön. A háromnapos rendezvény filmbemutatóknak, előadásoknak, műhelymunkáknak, kiállításoknak, szakmai vitáknak és közönségtalálkozóknak ad helyet.
Megalakulásának másnapján az új sepsiszentgyörgyi képviselő-testület első rendkívüli ülésén megválasztotta a város új alpolgármestereit. Titkos és egyöntetű szavazással Sztakics Évára és Tóth-Birtan Csabára esett a választás.
Csempészet és csalás megalapozott gyanújával három házkutatást tartottak Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós térségében a rendőrök, a Jupiter-művelet részeként.
Kútba esett és életét vesztette egy férfi Kissolymoson, kedden este a Hargita megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint.
Szerda az utolsó nap, amikor még osztják az érintettek számára az energia-kiegészítő juttatást Gyergyószentmiklóson.
szóljon hozzá!