Fotó: Puskás Renáta
Javában zajlik a Csíkszeredai Régizene Fesztivál idei kiadása, amelyet töretlen érdeklődés övez. Régizenei együttesek, virtuóz hangszeresek és énekesek, valamint tehetséges táncosok fogják kézen és vezetik a közönséget egy olyan régmúlt időbe, ahol Kájoni János ferences szerzetes zenei hagyatéka révén beleélhetjük magunkat a négyszáz évvel ezelőtti Erdély hangulatába. A nemesi szívet senki ne hagyja otthon, így garantált az időutazás az erdélyi főurak udvarába.
2019. július 12., 09:492019. július 12., 09:49
Lássuk, milyen kincseket tartogat számunkra a fesztivál hétvégi programkínálata!
Július 12-én, pénteken ér véget hivatalosan a XII. Régizenei Nyári Egyetem, amelyet két kurzuszáró hangverseny koronáz meg. Az első hangversenyre 11 órától, a másodikra pedig 15 órától kerül sor a Márton Áron Főgimnázium dísztermében.
Fotó: Ádám Gyula
Este 20 órától a tavaly fennállásának tizedik évét ünneplő, nagy sikernek örvendő Barokk Fesztiválzenekar koncertezik a Szent Ágoston-templomban. A zenekar idei műsora a fesztivál fő vezérvonalához igazodva a bécsi udvarban működő 18. századi osztrák és olasz zeneszerzők hangszeres műveit mutatja be.
Július 13-án, mint azt már megszokhatták, a gyermekeké a főszerep. 11 órától kezdetét veszi a Reneszánsz gyermeknap, ahol vásár, játszóház, ügyességi játékok, Mátyás korabeli hangulat, harcászati bemutató, reneszánsz játékok várják a gyerekeket és felnőtteket egyaránt.
Fotó: Ádám Gyula
Az ügyességi játékok között tojásütés, diótörés, gyümölcsevés dézsából, szerencsekerék, gólyalábazás, paszulyköpködés, családi csoszogtatás, gyephoki és kanász játék sorakozik. A szerencsések jutalomként korabeli pénzt – dukátot – nyerhetnek, amelyet majd beválthatnak a Fotobooth-nál fényképre vagy finomságokra.
A kézműves foglalkozásokat a Pörgettyű Népi Játszóház Egyesület, a Talentum Alapítvány és az Arany Griff Rend vezeti.
a Pörgettyű Népi Játszóház Egyesülettel a nemezelés, szövés, fonás, sodrás, sirítés technikáit elsajátítva korabeli ékszereket, játékokat készíthetnek a gyermekek. Felhasznált anyagok: gyapjú, gyöngy, fa, agyag, bőr;
a Talentum Alapítvánnyal hangszerkészítést, illetve reneszánsz fejdísz, fajátékok, karkötők, Mátyás királyos játékok készítését próbálhatják ki a gyerekek;
az Arany Griff Rend tagjaival a kisebbek reneszánsz édességet készíthetnek, míg a nagyobbak harcművészeti bemutatón nézhetik meg a Mátyás király korában használatos kard- és lándzsa-technikát, de nem marad el a közkedvelt páncél- és fegyvermustra, valamint a címerfestés sem.
15 és 16 óra között Dallamos mesére invitáljuk Ádám Rebekával és Ádám Julcsival, majd ezt követően 16 órától kezdődik a borkóstoló a Mikó-vár fegyvertermében, amely a fesztivál témájához igazodva a Pannonhalmi Apátsági Pincészet történetéből és boraiból nyújt ízelítőt.
Regisztrálni a következő telefonszámon lehet: +40 753 055 311.
Egy kis kitérőt követően térjünk vissza zenei berkekbe: ugyancsak szombaton 18 órától Kátai Zoltán és a Musica Historica koncertjén vehetnek részt az érdeklődők. A műsor a kora újkori magyar történelmet és a hétköznapokat villantja fel az énekköltészet tükrében. A szólisztikus és kamarazenei előadásban elhangzó énekeket hangszeres muzsika színesíti a korszak magyarországi és török táncaiból.
Ezt követi 19:30-tól a Codex régizene-együttes és a Passeggio historikus táncegyüttes közös műsora. Az Erdélyből származó udvari tánczenét olyan koreográfiák színesítik, amelyek a korabeli táncfigurákból ihletődve keltik életre a 17. századi erdélyi nemesi tánckultúrát.
A fesztivál zárónapján, július 14-én, vasárnap 12 órától, a szentmisét követően kezdődik a Carmina Renascentia kihelyezett koncertje, amelyre a madéfalvi Szent Anna – Siculicidium-kápolnában kerül sor. A koncert három Kájoni-gyűjtemény anyagából – Cantionale Catholicum, Organo Missale, Kájoni-kódex – válogat. A szentmisén a Madéfalvi Gyermek-schola végez énekszolgálatot. Orgonál Ványolós Orsolya és ifj. Ványolós András. A felcsendülő gregorián tételek mellett, a mise állandó tételeit Kájoni János 1667-ből származó gyűjteményében, az Organo Missaléban fellelhető Missa Siculorum című műből éneklik, Ványolós András zenezanár vezetésével.
A csíkszeredai unitárius templomban, az istentiszteletet követően 11:30-tól Kátai Zoltán előadóművész „Dítsérjétek Istent” – Unitárius zsoltárok a 16–17. századból című lemezbemutatójára várják az érdeklődőket. A lemezbemutató hangverseny ízelítőt nyújt a 16–17. század két legnagyobb unitárius énekköltője, zsoltárfordítója Bogáti Fazakas Miklós és Thordai János hatalmas, a teljes zsoltárkönyvet átölelő parafrázisából. Az előadó a reneszánsz altlant és a koboz kíséretével idézi fel azt a hangzásvilágot, ahogyan ezek a zsoltárok megszólaltak, megszólalhattak.
A Millenniumi templomban a szentmisét követően 13:15-től Csengeri Kostyák Zsuzsa lép fel, aki a Kájoni-kódexből játszik majd darabokat. A koncert során a résztvevők azoknak a tájaknak a zenéjéből kaphatnak ízelítőt, ahonnan e gyűjtemény darabjai származnak.
A Mikó-vár színpadán 18 órától egy országokon átívelő együttműködésnek, a Stradivaria – Ensemble Baroque de Nantes és Transylvania Barokk Együttes koncertjének lehetünk tanúi, amely a Román Kulturális Minisztérium által meghirdetett Románia–Franciaország évad egyik programpontját is képezi.
A kelet-európai táncokból és dalokból készített összeállítást a ritmusok sokfélesége, a folklór befolyása, a jellegzetes bővített szekund alkalmazása, valamint a bécsi és cigány zene hatása jellemzi – mindezek jól érzékeltetik a kódolt nyugati zene és a dinamikus keleti zene ötvöződését.
amelyet korabeli kézikönyvekből származó passemezzo, paduana, gagliarda, corant és balletto típusú táncok kísérnek. A Kájoni-kódex nagyon sok, a jegyzetek szerint Itáliából származó egyházi zeneművet is tartalmaz, ezért a közönség ezek közül is hallhat néhányat, hogy minél teljesebben megismerhesse ezt a rendkívül gazdag gyűjteményt.
További információk a regizene.ro weboldalon találhatók.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!