Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Frissítették Románia árvízveszély- és árvízkockázati térképeit, így azok az előző változatokhoz képest olyan pontosításokat tartalmaznak, amelyek nagymértékben segíthetik az önkormányzatokat. A térképek fontos alapot adnak arra is, hogy a hatóságok árvízvédelmi beruházásokat hajtsanak végre. A tervek szerint Hargita, Kovászna és Maros megyében is új ideiglenes vagy állandó víztározókat építenek helyreállítási alapból, amelyek felfogják az esetleges árhullámot – olvasható az RMDSZ közleményében.
2022. november 07., 22:102022. november 07., 22:10
Európa-szerte egyre gyakoribbá váltak a komoly árvizek, ezért a frissített árvízveszély- és árvízkockázati térképek célja, hogy minél jobban feltérképezzék az esetleges kockázatokat. Az új térképek nemcsak az árvizek lehetséges területi kiterjedését, hanem az esetleges vízmélységet, a lehetséges károk mértékét is mutatják, ezáltal fontos eszközt jelentenek az urbanisztikai tervezésben, és építkezési tilalom helyett a célzott intézkedésekre adnak lehetőséget az önkormányzatoknak – jelentette ki Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter Bukarestben, az árvíztérképek bemutatására szervezett sajtóeseményen.
A tárcavezető példaként említette, hogy
Tehát a térképek alapján sok árvízveszélyes területet kivonhatnak a szigorú építkezési tilalom alól. Tánczos Barna ugyanakkor rámutatott: a most elkészült térképek fontos alapot adnak arra is, hogy a hatóságok árvízvédelmi beruházásokat hajtsanak végre.
„A minisztérium alárendeltségébe tartozó Országos Vízügyi Hatóságnak több száz millió lejes beruházást kell megvalósítania. Például időszakos víztározókat kell megépítenie, amelyek felfogják az esetleges árhullámot. Hasonló projekteken dolgozunk Hargita, Kovászna és Maros megyében is, ahol új ideiglenes vagy állandó víztározókat tervezünk. Ezeknek egy része a helyreállítási alapból épülhet meg” – hangsúlyozta Tánczos Barna.
A szakemberek egy internetes oldalt is létrehoztak a lakosság és a hatáságok tájékoztatására. Az inundatii.ro oldalon bárki megnézheti az árvíztérképeket.
Sepsiszentgyörgyön 2023-ban kezdődött el az érdemi munka a vízhálózat digitalizálásának terén. Mostanra odáig jutottak, hogy a klórszintet is távolról tudják mérni.
Hétéves gyermeket ütött el egy személyautó Csíkszereda központjában hétfőn este. A kiskorú az úttesten kelt át, amikor bekövetkezett a baleset.
Sátortetős jégpálya helyett mostantól a Sepsi Arénában korcsolyázhatnak a sepsiszentgyörgyiek. Az új pálya, amely tavasszal a jégkorong-világbajnokságnak ad majd otthont, idén még két napig tart nyitva.
Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök hétfőn este a parlamentben kijelentette, hogy az elnökválasztás mielőbbi megszervezése a kormány egyik fő célkitűzése.
Naponta több mint 22 800 rendőr, csendőr, határrendész, tűzoltó és rohammentős teljesít majd szolgálatot naponta a karácsonyi időszakban – jelentette be hétfőn a belügyminisztériumi szóvivő.
Három jármű balesetezett hétfő délután a 72-es országúton Dâmboviţa megyében; a baleset helyszínén tűz ütött ki és sűrű füst áramlik – közölte a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Az átmeneti időszak után Komoróczy Zsolt veszi át az igazgatói tisztséget a székelyudvarhelyi kórházban, ahol válsághelyzet alakult ki az utóbbi időben. Az új igazgató az intézmény jelenlegi vezetőjével együtt dolgozik majd a jövőben is.
Jóváhagyták az övezeti rendezési tervet (PUZ) a csíkszeredai Rét útjának közelébe tervezett szabadidős park és gokartpálya létrehozásához – többek között erről szavaztak az önkormányzati képviselők hétfői, soron kívüli ülésükön.
Az előző években mézeskalácsfalut készítettek a fiatalok, idén viszont tartósabb megoldást választottak: gipszből készítették el Mikóújfalu kicsinyített mását. A több száz elemből álló, látványos makettet advent utolsó vasárnapján mutatták be.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://szekelyhon.ro/template/szekelyhon_new/images/dropdown.svg)