Frissíteni kellene a Szejke-fesztivált, de idén erre még nem futja

Frissíteni kellene a Szejke-fesztivált, de idén erre még nem futja

Elmaradt ugyan a ráncfelvarrás, de a rendezvény megérte ötvenkettedik kiadását. Archív

Fotó: Barabás Ákos

Ahogy ötvenegy évre visszamenőleg töretlenül, idén is megtartják a hagyományos Szejke Népzene- és Néptáncfesztivált május 12–13-án. Ez az ország legrégibb kisebbségi seregszemléje, mégis egyre több nehézségbe ütközik a megszervezése.

Kosztolányi Kata

2018. május 11., 09:332018. május 11., 09:33

Elekes Gyula, a székelyudvarhelyi Művelődési Ház igazgatója tizenkilencedik éve atyáskodik a rendezvény felett. Szerinte a legfőbb fékezőerő az anyagi háttér hiánya: valahogy kezdett alábbhagyni a támogatottság.

„A legfőbb források egyike, a román miniszterelnökség mellett működő etnikumközi kapcsolatok hivatala valósággal taktikázik, a pályázati kiírást későn jelentetik meg, formai papírhibákba kötnek bele szőrszálhasogató módon, ami furcsa az elektronikus kapcsolattartás korában. A közbeszerzést is megbonyolították. Mintha nem lenne céljuk ezeket a fesztiválokat támogatni” – véli. Ugyanakkor a helyi vállalkozók is távol maradnak valamiért,

alig találni vendéglátóst, aki kiköltözne arra az egy napra.

A helyi termékek forgalmazóját is megkörnyékezte, sikertelenül. „Nem látnak benne fantáziát. Pedig a város szemszögéből hihetetlenül nagy pr-értéke van ennek a rendezvénynek:

Idézet
ha a különböző nemzetiségű csoportok ittjártukkor azt tapasztalják, hogy méltó módon megünneplik, ellátják őket, az többet ér ezer szórólapnál, hiszen hazaviszik hírünket.

Számomra a jászberényi Csángó Fesztivál a minta, amelynek nemzeti és nemzetközi irányvonala is van, és amelyet a helyi vállalkozói réteg hathatósan támogat, mert presztízsnek tartja, a magáénak érzi. Ez az, amit én hiányolok” – magyarázza Elekes. Az idei fesztivál főtámogatói a Bethlen Gábor Alap és Hargita Megye Tanácsa, utóbbi a Hagyományőrző Forrásközponton keresztül, illetve lehet, hogy végre a román kulturális minisztériumot is sikerül megnyerni az ügynek.

Lecsengett az eufória

Pénz kell a részvevők ellátásához is, hiszen étkeztetésük, szállásuk, olykor utazásuk költségei a házigazdát terhelik. „Örömmel jön bármelyik kisebbség, általában egyfajta lehetőségként fogják fel, hiszen jószerével csak az évenkénti egy-két, saját nemzetiségükön belüli rendezvényekre jutnak el, esetleg az anyanemzetüktől kapnak még meghívást. Csakhogy köztük is vannak olyanok, akik kinőtték magukat, megnőttek az igényeik, egyre nagyobb kritériumrendszert tolmácsolnak felénk. Emiatt át is fogalmazódott sok kapcsolat.”

Székelyudvarhely testvértelepüléseinek képviselői is lemorzsolódtak menet közben, miután a kétezres évek első évtizedében tapasztalható eufória lecsengett. „Bosszant, hogy a külhoniak távol maradnak, hiszen a városok közti kapcsolattartást demonstrálták, nem beszélve arról, hogy a magas színvonalú produkcióik követendő példát hordoztak. Egyre nehezebb azonban megmozdítani őket, holott korábban szívesen jöttek, és ebben támogatták is őket az önkormányzatok. Ma már nem nagy kunszt eljönni Erdélybe, megszaporodtak a tánctáborok, fesztiválok” – mondja. Tudja, hogy

új köntösbe kellene bújtatni a fesztivált, frissíteni kellene, a közönség felé nyitni újdonságokkal, vannak is ötletei, de mindnek anyagi vonzata van.

Ilyen például az interetnikai főzőverseny, amelyre volt is már kísérlet. „De a környéken létező brandeknek is nagyszerű lehetőség volna, hogy bejárassák termékeiket” – teszi hozzá.

Galéria

Archív

Fotó: Barabás Ákos

A menedék

Aztán az öt évtizedet felölelő történet főbb állomásait vesszük számba. Elekes Gyula Finta Béla bácsit váltotta a Művelődési Ház élén, az ő elmeséléséből tudja, hogy a kezdetekkor, a hatvanas években tíz-tizenegy műkedvelő néptánccsoport működött a városban, gyakorlatilag minden gyárnak, szövetkezetnek volt egy sajátja, és módfelett támogatták ezeket a kezdeményezéseket. Eredetileg nekik szánták ezt a fórumot, aztán rájöttek, hogy jó lenne kiterjeszteni.

Elsőnek az orosz-lipovánok érkeztek Tulcea megyéből.

„Hol egyszerűbb, hol bővített formában, de mindig megszervezésre került, például vannak fotók, amelyeken a Cântarea României felirat díszeleg, mert mindig ki kellett találni valahogy egy menekvési irányt, amelybe nem kötöttek bele fentről. Volt idő, amikor Udvarhely jeleskedett a táncházakban, kalákákban, a Venyige együttes aktív táncosaként én is kivettem a részem ebből. Csakhogy

Idézet
amikor a pártvezetés észrevette, hogy túlságosan kezd megerősödni az egész, és félt, hogy elveszíti az ellenőrzését felette, beszüntették ezeket az alkalmakat.

A táncházmozgalom, legalábbis a műsorrésze a Szejke-fesztiválba menekítődött át, és voltak, akik ezért a hátukat tartották” – meséli Elekes. Szerinte azonban mára elveszett az esszencia, megváltozott a tartalom, és erjedési folyamat indult be a műsorszolgáltatás részén is, legalábbis ő furcsállja, hogy alig alakultak meg és vannak túl pár fellépésen, máris gázsit követelnek egyesek. „Éppen ezért ki kellene alakulnia nálunk is egyfajta minősítési rendszernek, versenyeztetni és díjazni kellene a műkedvelő együtteseket, hogy annak alapján tájolhassuk be, ki mit ér” – vélekedik.

Tizennégy együttes lép fel

Elekes Gyula szerint a járható út az lenne, ha a fesztivál visszatérne eredeti rendeltetéséhez, és ismét egyfajta fórummá válna, amely „nemcsak a környékbelieknek, mert azokat megszólítjuk, hanem erdélyi hagyományőrző együtteseknek vagy akár adatközlőknek is lehetőséget teremtene a megmérettetésre, és megerősítésül szolgálna nekik. Minél több színtérnek kell lennie, ahol ezek a falusi közösségek megacélozódhatnak, mert ha szétesnek, nem marad érték, ami itthon tartsa az embereket. Nemkülönben a rólunk alkotott képet is megerősítenék, ha jó érzéssel távoznak innen.”

Galéria

Archív

Fotó: Barabás Ákos

Idén tizennégy együttes lép fel. A szervezést nagyban segítette az, hogy felkérésre a kisebbségek szövetségei választották ki, kit küldenek, kiért vállalnak garanciát, „hiszen ők tudják, ki a hiteles forrás, részemről felelőtlenség lenne e felől dönteni”. Ennek értelmében örmény, rutén, görög, szerb, ukrán, horvát, orosz-lipován nemzetiségi együttesek érkeznek majd, de Váccal képviselteti magát Magyarország is. Székelyföldről Csíkszeredából (a csángó hagyományőrzők) és Oroszhegyről jönnek meghívottak, míg Székelyudvarhelyről a Kékiringó néptánccsoport és az Udvarhely Néptáncműhely utánpótláscsapata, a Seríttő vesz részt a találkozón. A programba bekapcsolódik a tizenhat tagú abásfalvi hagyományőrző cigányzenekar, illetve a székelykeresztúri és a székelyudvarhelyi művelődési ház egyesített népdalköre.

Nem áll meg a menet

Az első megnyilvánulás – immár harmadik éve – a Bethlen-negyedi parkban lesz, ahol szombat délután öt órától egy kis ízelítőt adnak műsoraikból a részvevők. Este kilenc órától nemzetközi táncházban folytatódik a mulatság a Művelődési Ház előcsarnokában, ahol mindenki saját zenéjét játssza szerre, és aki akarja, tanítja is táncait. „A görögök ezt kiváltképpen szeretik, ők már tizedik éve járnak vissza. Rajtuk kívül csak a horvátok és a szamosújvári örmények léptek már fel nálunk. Amúgy meg a többségük diák, ezért nagyon jó hangulat uralkodik, egymás táncait is szívesen járják. Ez még akkor is így volt, amikor ellenséges nemzetek kerültek össze viharos időkben, például a balkáni háború vagy az orosz–ukrán konfliktus idején” – fűzte hozzá Elekes Gyula. Vasárnap délelőtt tíz órakor kezdődik a szokásos menettánc a Tábor-negyed, Városháza tér, Művelődési Ház megállókkal. A rendezvényzáró gálaműsort, amelyben legfeljebb húsz-húsz percre kapnak szót a fellépők – déli 12 órától tartják a Szejkefürdő színpadán. A meteorológusok szép időt jósoltak hétvégére, de eső esetére ott van alternatívának a Művelődési Ház. Önköltségen ugyan, de különjáratokkal is elérhető a távoli városrész: 11 órakor a Bethen-, Tábor-negyedből és a Cserehátról indulnak autóbuszok, visszafelé pedig 16.30-kor. A helyszínen büfések is lesznek, így garantált a piknikhangulat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

Tömbház konyhája gyúlt ki, több személyt evakuálni kellett

Egy radnóti tömbházlakás konyhájában keletkezett tűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat péntek este.

Tömbház konyhája gyúlt ki, több személyt evakuálni kellett
2024. április 05., péntek

Már közel harmincszor riasztották a csendőröket medvék miatt Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – tájékoztatott pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már közel harmincszor riasztották a csendőröket medvék miatt Hargita megyében
2024. április 05., péntek

Kovászna, Maros és Hargita megye is hadgyakorlatok helyszínei lesznek jövő héten

A Sepsiszentgyörgy környéki katonai kiképző létesítményekben ismét hadgyakorlatok zajlanak hétfő és péntek között: repülők és helikopterek köröznek a város fölött, ugyanakkor több helyszínen katonai konvojok vonulnak át.

Kovászna, Maros és Hargita megye is hadgyakorlatok helyszínei lesznek jövő héten
2024. április 05., péntek

Megnyitották a városközponti ivóvízkút-pavilont Csíkszeredában

Eddig a fagyásveszély miatt zárva tartott, péntektől azonban mengnyitották a Csíkszereda központi parkjában létesített ivóvízkutat és az aköré épült pavilont – adta hírül Facebook-oldalán Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.

Megnyitották a városközponti ivóvízkút-pavilont Csíkszeredában
2024. április 05., péntek

Sepsiszentgyörgyön az eDAC alkalmazás már első héten körözött személyt „fogott”

Romániának a légi és tengeri Schengen-övezethez való csatlakozásával egyidőben, március 31-én országszerte bevezették az eDAC digitális személyazonossági okmány-hitelesítő alkalmazás használatát, mely Sepsiszentgyörgyön már az első héten bizonyított.

Sepsiszentgyörgyön az eDAC alkalmazás már első héten körözött személyt „fogott”
2024. április 05., péntek

Eljárást indított a rendőrség a bántalmazott magyar tornászfiú ügyében

Hivatalból kivizsgálást indított a resicabányai rendőrség, miután sajtóbeszámolók szerint társai bántalmazták egy edzőtáborban a junior tornászválogatott egyik tagját.

Eljárást indított a rendőrség a bántalmazott magyar tornászfiú ügyében
2024. április 05., péntek

Perre vitte a dolgot a Monturist, az EMSZ nem ijed meg

Április 9-én lesz az első tárgyalás abban a perben, amelyben Török Csaba, a gyergyószéki Monturist vezetője rágalmazásért 100 ezer lejt követel az Erdélyi Magyar Szövetségtől (EMSZ), illetve az EMSZ gyergyószentmiklósi szervezetétől és annak elnökétől.

Perre vitte a dolgot a Monturist, az EMSZ nem ijed meg
2024. április 05., péntek

Lesz meleg ebéd és vadonatúj iskolai felszerelés is Baróton

Fontos napirendi pontokban döntöttek pénteki soros ülésükön Barót város önkormányzatának képviselői. A jóváhagyottak között az étkeztetésre, a település tanintézményeire, és oktatást biztosító eszközök beszerzésére vonatkozó tervezetek szerepeltek.

Lesz meleg ebéd és vadonatúj iskolai felszerelés is Baróton
2024. április 05., péntek

Kevesebb lakó, kevesebb mandátum: két tanácsosi helyet veszít Szováta önkormányzata

A Országos Statisztikai Hivatal pénteken közzétett adataiból kiderül, hogy Maros megyében vannak olyan települések, ahol a lakosságszám alakulása befolyásolni fogja az önkormányzati képviselők számát is. Például Szovátán.

Kevesebb lakó, kevesebb mandátum: két tanácsosi helyet veszít Szováta önkormányzata
2024. április 05., péntek

EMSZ Sepsiszentgyörgyön: a megyei tanácsban is helye van a változásnak

Hisznek az együttműködésben, ugyanakkor változást hoznának a megyevezetésbe az Erdélyi Magyar Szövetség háromszéki képviselői. Elnökjelöltjüket a Sepsiszentgyörgyre összehívott sajtótalálkozón jelentette be Zakariás Zoltán, az EMSZ országos elnöke.

EMSZ Sepsiszentgyörgyön: a megyei tanácsban is helye van a változásnak
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!