Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyt több irányból közelítették meg traktorokkal, tehergépkocsikkal a gazdák és fuvarozok hétfőn délben, tiltakozva az őket negatívan érintő kormányintézkedések ellen. A városba nem engedték be a munkagépeket. Közben a mezőgazdászok és állattenyésztők órákig egyeztettek, hogy kitalálják, a tiltakozás melyik formáját válasszák.
2024. január 15., 13:462024. január 15., 13:46
2024. január 15., 14:192024. január 15., 14:19
A Maros megyei mezőgazdászok múlt héten találkoztak a prefektussal és engedélyt kértek a tiltakozásra. Bár azt szerették volna, hogy munkagépekkel vonulhassanak fel, akárcsak tavaly áprilisban, ezt nem engedélyezték.
Több száz Maros és környező megyebeli termelő vonult traktorral vagy kisautóval Marosvásárhelyre, tiltakozva a kormány agrárpolitikája ellen, különösen az ukrán gabonának biztosított szabad folyosó és a nagyáruházakban árult tej magas ára miatt.
A jóváhagyás arról szólt, hogy hétfőn 10-14 óra között a Maros Megyei Prefektusi Hivatal épülete előtt, gyalogosan mondhatják el követeléseiket.
Hétfőn a megadott időpontban azonban senki nem volt a prefektúra épülete előtt. Később két tucatnyian gyűltek össze. Reggel több nagygazda és az állattenyésztők megyei szervezetének képviselői egy nagy terembe gyűltek össze, hogy közös nevezőre jussanak, és kitalálják, hogy a tiltakozás melyik formáját választják.
Fotó: Haáz Vince
Mint a helyszínen, a több órásra elhúzódott, a sajtó jelenlétében tartott egyeztetésen kiderült,
Iacob Craciun – aki több mint kétszáz hektárt művel meg és állatfarmja is van – arról beszélt, hogy a legnagyobb gondot az ukrán gabona behozatala jelentette az elmúlt időszakban, és emiatt a romániai gazdák áron alól tudják értékesíteni a termékeket.
Példaként említette, hogy
Úgy értékelte, hogy ilyen körülmények között nem éri meg mezőgazdasággal foglalkozni. Azt is sérelmezte, hogy a kormány újabb rendelkezései miatt többet kell fizessenek a gázolajra; ráadásul az alkalmazottaik után is az eddiginél több adót kell befizessenek. Azt is elmondta, hogy a tavaly áprilisi tüntetéseik óta, amikor bevonultak Marosvásárhely főterére, áttörve a csendőri kordont, a rendőrség megfélemlíti őket, ellenőrzi a traktorokat, az utánfutókat, ellenséges a gazdákkal.
Fotó: Haáz Vince
A jelenlévő nagygazdák elmondták, már a hétvégén is utcára akartak vonulni, de egyelőre nem tették meg.
és megmutassák, hogy élnek és tiltakoznak. Volt, aki úgy értékelte, hogy nem kellene illegális tevékenységre buzdítani a mezőgazdászokat, hiszen megbüntetik őket. Elhangzott, hogy a törvény nem tiltja a spontán tüntetést, vagyis azt, hogy a gazdák felvonuljanak azokon az útszakaszokon, amelyeket a munkájuk során is használnak. Ez azt jelenti, hogy a megyei utakon és az országutakon közlekedhetnek hivatalosan bejegyzett munkagépekkel, de például Marosvásárhely főterére már nem vonulhatnak be. A jelenlevők többnyire egyetértettek abban, hogy
De konkrét lépéseket nem fogalmaztak meg, várták, hogy délután találkozzanak Maros megye prefektusával.
Fotó: Haáz Vince
Míg egyesek a meleg teremben egyezkedtek, Maros megye több részérő indultak el munkagépekkel Vásárhely felé a gazdák és a teherszállítók. Szászrégen környékéről és Mezőbándról is traktorokkal közelítettek a megyeszékhely felé.
A Marosludas és Radnót környékéről érkezőket a kerelőszentpáli hegyen állították meg. Itt több mint egy tucatnyi fekete maszkos csendőr állította meg a munkagépekkel felvonulókat.
Maros megyében is tiltakoznak a gazdák a kormány őket negatívan érintő intézkedései ellen. A gazdaszervezetek számára csak gyalogos tiltakozást hagyott jóvá a prefektúra, ám a megye több részén is munkagépekkel vonultak fel a gazdák.
A kétszer két sávos út Marosvásárhely fele haladó felét munkagépekkel állták el, a Vásárhely felől érkezők útját pedig egy román nemzeti színű lobogóval díszített személyautóval állták el. Ez kisebb dugót okozott, de nem sokáig, mert a csendőrök felszólították a tulajdonost, hogy vigye el onnan az autóját, mert ha nem, ők mozdítják el. Ez megtörtént, így egy-egy sávon, de újraindult a forgalom.
A szentpáli tetőn mintegy ötven tiltakozó volt, mind környékbeli gazdák, akik néha hangoskodtak, néha pedig a csendőrökkel beszélgettek.
Fotó: Haáz Vince
Az ott levő magyar gazdák a Székelyhonnak elmondták, elsősorban azon európai uniós jogszabályok ellen tiltakoznak, amelyek a román mezőgazdászokat negatívan érintik. Kiemelték, hogy
Ukrajnában két lej alatt van az üzemanyag literenkénti ára, míg nálunk meghaladta a 7 lejt. Náluk egy tonna műtrágya 600-700 lej, nálunk akár ötezer lej is lehet tonnája.
– húzták alá többen is. Elmondták, ők nem a gazdaszervezetek nevében tiltakoznak, nem képviselnek politikai pártokat, csak saját nevükben vonultak az utcára.
Fotó: Haáz Vince
Közben a Maros megyei, marosvásárhelyi teherszállítók egy része kisautókkal, tülkölve és jelszavakat skandálva vonultak végig Marosvásárhely főbb utcáin, így tiltakozva többek között a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás magas díjszabásai ellen. Nem akadályozták a forgalmat, csak felhívták magukra a figyelmet.
Mint megírtuk, a hétvégén is folytatódtak Romániában és az ország egyre több térségére kiterjedtek a gazdák és fuvarozók tüntetései, miután a szállításügyi, mezőgazdasági és pénzügyminisztériumban folytatott tárgyalások átfogó megállapodás nélkül zárultak. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (KGFB) drágulása és az üzemanyag jövedéki adójának növekedése, valamint az ukrán gabonaimport következményei ellen forgalomlassítással tiltakozó gazdák és fuvarozók traktorokkal és teherautókkal vonultak fel az országutakon, megbénítva egyes útszakaszok forgalmát.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
Bezártak a sípályák a Madarasi Hargitán, a sízés szerelmeseit egy kis pihenés után várják 2025-ös szezonban is majd, de kikapcsolódni az év bármely szakában lehet.
A megengedettnél nagyobb területet foglaló nyári kertekért, jogtalanul kihelyezett reklámtáblákért is bírságolhat a helyi rendőrség. Jó tudni, hogy a házak felújításához felállított állványok közterület-foglalásához is jóváhagyásra van szükség.
A Maros Megyei Tanács konzultációra hívja a megye területén működő ifjúsági és ifjúságért tevékenykedő civil szervezeteket, valamint ifjúsági alapítványokat.
szóljon hozzá!