
Fotó: Veres Nándor
Újraindítják Balánbányán a várbükki bánya bezárási munkálatait annak érdekében, hogy minél előbb biztonságossá tegyék a zagytározókat és megszüntessék a szennyezést. A helyszínen terepbejárást tartott Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti, illetve Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter.
2021. április 01., 20:252021. április 01., 20:25
Folytatódnak a bányabezárást követő munkálatok, mivel a közel 15 éve bezárt balánbányai rézbányából származó üledék még mindig szennyezi a környezetet Balánbánya környékén.

Ígéretet kapott a balánbányai városvezetés, hogy a veszélyt jelentő meddőhányókat lezárják és megszüntetik annak lehetőségét is, hogy a szennyezett víz, illetve a steril anyag a folyóvizekbe, valamint a városba jusson. A bányabezárást követő munkálatok akadoznak, de egy év alatt befejezhetők, ha van erre pénz.
A munkálatok folytatását a helyszínen jelentette be Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter, az eseményen jelen volt továbbá többek között Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter, Szép Róbert környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti államtitkár és Bende Sándor képviselő is.
Szép Róbert a részletekkel kapcsolatosan elmondta,
Ezeket hamarosan újraindítják, a folytatásra közel 5,5 millió lejt irányozott elő a szakminisztérium. Az államtitkár továbbá arra is kitért, hogy a balánbányai önkormányzat kérésére a környezetvédelem és az egykori rézbánya bezárásával megbízott Conversmin vállalat szakemberei helyszíni terepszemlét tartottak, és felmértek a bányapataki meddőhányót, amely veszélyezteti a települést, illetve azokat a házakat, amelyek a közelében vannak. Terveik szerint egy új bányabezárási tervet készítenek, hogy helyre tudják állítani azt a szakaszt is.
Fotó: Veres Nándor
Ha az összes tervezett munkálatot kivitelezik, Szép Róbert szerint
Szász László bányabezárási munkálatokért felelős igazgató emlékeztetett: ez a munkálat még 2011-ben kezdődött el, és nyolc részre van felosztva. Ezek közé tartozik többek között a területek helyreállítása, amely eddig 90 százalékban valósult meg, illetve a zagytározó biztonságossá tétele is. Hozzátette:
Meglátása szerint 18–20 hónapra van szükség ahhoz, hogy ezt a szakaszt be tudják fejezni. Az Olt szabályozása továbbá mindössze 25 százalékban van kész, tehát ezt is folytatni kell. A beruházás összértéke 82 millió lej, ebből 64 milliót használtak eddig fel, így 18 millió lej maradt a munkálatok befejezésére.
Fotó: Veres Nándor
A tudnivalók ismertetése után a jelenlévők megtekintették belülről is az alagutat, majd a helyreállított 4-es zagytározóhoz is ellátogattak.
Az előzményekről
Az egész felcsíki térségre veszélyt jelentő várbükki ülepítő helyzetére 2012-ben hívták fel a figyelmet a csíkszentdomokosiak, mert egy nagyobb esőzés után több mint 10 millió köbméter zagy zúdult volna a falvakra. A zagytározót végül 2016-ban felszámolták, és akkor hangzott el az a kijelentés is, hogy többé már nem jelent veszélyt a lakosságra. Ez azonban nem így van, mert a helyzet azóta sem rendeződött megnyugtatóan.
A Balánbánya bejárata közelében található meddőhányóknál a vízelvezetés érdekében elkezdett alagút elkészítése azóta sem fejeződött be, emiatt pedig egy nagyobb esőzés után a lerakott, nehézfémeket is tartalmazó steril anyagot a víz az Oltba mossa, károsítva a környezetet. A várost leginkább a bányapataki meddőhányó veszélyezteti, amely szintén nincs stabilizálva, és az esőzések, hóolvadások bemossák az ott felhalmozott steril anyagot az utcákra, több közeli lakóház udvarára, hidakat zárva el.
Egy másik szennyezési forrás továbbá az Olt utcában található, ahol az esőzések után a bányavíz akadálytalanul jut el az Oltba. Noha ott egy szűrőállomás építése kezdődött el ezelőtt öt évvel, amelyet abban az évben be kellett volna fejezni, ez azóta sem történt meg – csak az épület áll, de az sem készült el teljesen.
A körút végén az elöljárók átvonultak a Csíkszentdomokoson épülő uszodához, amelyet Cseke Attila elmondása szerint 10,52 millió lejjel támogat a fejlesztési minisztérium.
Fotó: Veres Nándor
Tánczos Barna ezzel kapcsolatosan elmondta,
mert nem kell majd több tíz kilométert utazniuk a megyeszékhelyig. A programnak köszönhetően egyébként négy év alatt 3000 vidéki gyerek tanult meg úszni.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
1 hozzászólás