Tavasszal folytatódhat a biomassza-nyersanyagon alapuló hőerőmű építése Csíkszereda peremén. Nem a pénzhiány vagy a válság, hanem a hazai törvénykezés hiányosságai miatt kellett mostanig várni az építkezéssel.
2012. január 16., 15:432012. január 16., 15:43
2012. január 16., 18:542012. január 16., 18:54
Az erőmű a Rét utcában épül fel, az alapozás egy része már korábban elkészült
A hazai törvénykezés hiányosságai miatt húzódott mostanig a biomassza-nyersanyagon alapuló hőerőmű építése – tájékoztatott Benkő Sándor, a beruházásban érdekelt olasz többségi tulajdonú, Romániában bejegyzett cég igazgatója. A vállalkozásban a város is 15 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik, az erről szóló megállapodást még 2008-ban kötötték meg. A tervek szerint már 2009-ben elkészült volna a beruházás, ez azonban halasztódott.
„Az eredeti tervhez képest sokat késett a beruházás, de nem a részvényesek, hanem a román törvénykezés lassúsága miatt. A 2008 novemberében megjelent 220-as számú törvény szabályozta a zöld energia kötelező átvételi rendszerét – azokat a cégeket, amelyek ilyen módon állítanak elő energiát, úgynevezett zöld kártyával premizálják, és a fosszilis tüzelőanyagból energiát előállító cégek a forgalmazott mennyiség 15 százalékát ezek felhasználásával kell biztosítsák. Egy ilyen erőmű nem jövedelmező, ha nincs premizálási rendszer. A jelzett törvényt nem alkalmazták, hanem kihoztak egy hazai változatot, aztán 2010-ben megjelent egy 139-es számú törvény, amelyet szintén nem alkalmaztak. Egy évvel később ismét elővették a 220-as törvényt, amelynek végleges változata tavaly ősszel jött ki uniós jóváhagyás után, és novembertől alkalmazzák” – elevenítette fel a történteket Benkő Sándor.
Az építkezést már korábban elkezdték
Csíkszereda nyugati ipari övezetében, a Rét utcában vásárolt területet a cég, ahol 2010-ben el is kezdődött az alapozás: 28 alappillért megöntöttek, aztán elmaradt a folytatás. Ez a helyszín tűnt a legmegfelelőbbnek, mert az erőmű ellátásához szükséges nehézgépjármű-forgalom nem a városon halad át, emellett közel van a csatlakozás a magasfeszültségű elektromos hálózathoz az itt előállított áram leadására az országos rendszerbe. Az sem mellékes, hogy ipari létesítmények is vannak a közelben, amelyeknek hőenergiát adhat el az erőmű. „Nincs akadálya a folytatásnak, az összes szükséges engedély megvan. Várhatóan ebben évben a munka nagy része elkészül, jövőre már üzembe is lehet helyezni” – véli Benkő.
A város olcsóbb hőenergiához juthat
A létesítmény óránként kilenc megawatt hőenergia és hét megawatt elektromos energia előállítására lesz képes. Fő terméke az országos hálózatba kerülő elektromos áram, de másik terméke a hőenergia – gőz, vagy víz formájában, amelyet szintén értékesítenie kell. Mint megtudtuk, erről ipari felhasználókkal is tárgyalnak, de egyik jelentős haszonélvezője lehet a város is.
„Csúcsidőszakban a város hőenergia-szükséglete 12 megawatt – bár az igény azóta csökkent a távhőről történt leválások miatt. Az itt előállított hőenergia a jelenleginél jóval kedvezőbb áron juthat el a város alsóbb negyedeibe – a magasabban fekvő Kalász,és Tudor negyedekbe ez nehéz lenne – és ez jó lehetőség a városnak” – mondta az igazgató.
Kérdésünkre Ráduly Róbert Kálmán polgármester megerősítette, a város számít erre a beruházásra, mert olcsóbb hőenergiához jutna. „Mindig is kerestünk egy alternatívát a gázra. Ha a jelenlegi 90 eurós előállítási ár helyett a szerződésben szereplő 35 eurós áron kapnánk meg a hőenergiát, az nagy segítséget jelentene” – mondta a polgármester.
Az ültetvényekről származó biomassza az igazi
Benkő Sándor szerint az erőmű évi szükséglete 80 000 tonna biomassza, faapríték, ehhez viszont nem jó megoldás az erdők kivágása. „Ez a módszer nem tartható, külföldön sem működik. Minél több, ültetvényről származó biomasszát kellene felhasználni, számos olyan földterület van a környékünkön, amely telepítésre alkalmas” – mondta az energiafűz termesztésében is érdekelt vállalkozó, aki szerint megéri ehhez fogni, biztos piaca van.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!